Praha - Statisícové odměny, které loni inkasovali někteří z vrcholových funkcionářů ministerstva vnitra, rozdával z veřejných peněz exministr a lídr nejmenší vládní strany VV Radek John.
Právě John, který před volbami sliboval, jak si došlápne na úředníky a zemi ochrání od bankrotu, schválil před koncem roku i dvě nejvyšší odměny pro své nejbližší spolupracovníky. Ti přitom v úřadu pracovali pouhé dva měsíce.
Jde o jednoho z jeho tehdejších náměstků a jednoho z vrchních ředitelů. Díky velkorysosti Johna tak měli oba úředníci průměrný měsíční příjem 263 tisíc, respektive 233 500 korun.
Jen pro srovnání: Prezident má bez náhrad měsíční plat 186 700, premiér 150 400 a ministr 106 900 korun.
John nic nevysvětlil
Údaje o platech a odměnách v resortu redakci Aktuálně.cz poskytlo nynější vedení ministerstva vnitra. To také oficiálně potvrdilo, že výše zmíněné dvě prémie byly vyplaceny právě za éry Johna.
"V obou případech se jednalo o období, kdy byl ministrem vnitra Radek John," stojí ve stanovisku mluvčího ministerstva Pavla Nováka.
Radek John výši odměn zatím nijak veřejně nezdůvodnil. Mobilní telefon po celou středu nezvedal a na SMS zprávy zaslané redakcí Aktuálně.cz nereagoval.
Není proto jasné, proč musel svému náměstkovi za dva měsíce práce vyplatit k osmdesátitisícovému platu ještě 360 tisíc korun na prémiích.
Top five na vnitru
- 1. náměstek ministra
plat 83 000
odměna 180 000
celkem 263 000 - 2. vrchní ředitel
plat 78 500
odměna 155 000
celkem 233 500 - 3. náměstek ministra
plat 80 000
odměna 94 833
celkem 174 833 - 4. náměstek ministra
plat 80 100
odměna 91 667
celkem 171 667 - 5. vrchní ředitel
plat 79 067
odměna 81 667
celkem 160 734
Pozn.: Průměrné měsíční částky
Dva měsíce náměstkem? Jen Franc
Ministerstvo vnitra s odkazem na ochranu osobních údajů jméno tohoto náměstka nezveřejnilo. Pouze uvedlo, že v době udělení odměny pracoval v resortu dva měsíce.
Jediným náměstkem, který loni na vnitru působil dva měsíce, byl Jiří Franc, který nastoupil 28. října 2010. I z dalších neoficiálních informací, které redakce Aktuálně.cz získala, vyplývá, že příjemcem obří prémie byl právě Franc.
On sám se k tomu zatím nevyjádřil, jeho mobilní telefon byl ve středu přepnutý na hlasovou schránku a na SMS rovněž nereagoval.
Jiří Franc na vnitro přešel z ministerstva dopravy, které tehdy vedl Johnův stranický kolega Vít Bárta. Na dopravě působil jako vrchní ředitel ekonomického úseku.
V minulosti působil také jako ředitel Správy Pražského hradu, která spadá pod kancelář prezidenta Václava Klause. Z vnitra musel Jiří Franc odejít letos po příchodu Jana Kubiceho.
Zeď státního mlčení
O stejná čísla, jaké poskytlo o platech a odměnách za minulý rok vnitro, požádala redakce Aktuálně.cz dalších padesát úřadů státní správy.
Drtivá většina však příjmy úředníků hrazených z veřejných rozpočtů odmítla zveřejnit. Redakce proto najala renomovanou právní kancelář Tomáše Sokola, která začala kvůli tajení těchto údajů chystat hromadné žaloby na stát.
Zveřejnění platů bude po Nečasově vládě požadovat také opozice. Stínový ministr vnitra Jeroným Tejc z ČSSD ve středu oznámil, že bude v tomto smyslu vládu interpelovat.