Stávka před volbami už tu byla. Vyhrála po ní ČSSD

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
26. 2. 2010 11:20
Bylo jaro roku 1998, vládl úřednický kabinet, volby za dveřmi a odbory vyrazily do ulic

Předvolební hrozby stávkou

Co řekli v roce 1998 (o stávce za vyšší mzdy):

Jitka Kupčová, poslankyně ČSSD:

"Požadavky odborářů jsou oprávněné. Jsem přesvědčena, že se budeme snažit s tím něco udělat - neříkám, že ve všech oblastech."

Tom Zajíček, poslanec ODS:

"Stávka je podle mě absolutně nepřijatelný způsob upozornění na něco. To, že chtějí lidé přidat, chápu, je to lidská vlastnost, ale musí za takovým požadavkem stát i rozum."

Co říkají dnes (o stávce kvůli zaměstnaneckým benefitům):

Jiří Paroubek, předseda ČSSD:

"Překvapuje nás pasivní přístup kabinetu."

Petr Tluchoř, poslanec ODS:

"Odmítáme pracovat pod tlakem zpolitizovaných odborů."

Praha - Je krátce před volbami, ekonomika v krizi, platí úsporné balíčky, vládne úřednická vláda a favoritem voleb je sociální demokracie.

Nezažili jsme to už někdy?

Stávkou za nezdanění benefitů, kterou tento týden vyhlásili odboráři v dopravě, jako by se historie vrátila o dvanáct let zpět.

Také před volbami v roce 1998, které pak poprvé po listopadu vyhrála sociální demokracie, čelila přechodná vláda Josefa Tošovského stávce státních zaměstnanců.

Tehdy se jednalo

Pokud srovnáme nynější situaci s érou kabinetu Josefa Tošovského, je velmi podobný i postoj obou úřednických premiérů.

Tošovský také s odboráři jednal, ale stávku - tehdy šlo o zaměstnance veřejného sektoru - neodvrátil.

"Tehdy vzal na sebe vyjednávání Josef Lux," vzpomíná poslanec Martin Bursík, v roce 1998 ministr v Tošovského týmu.

"Byla to také vlastně poloúřednická vláda, ale nebyla paralyzována tím, že by nerozhodovala politicky. Tady se mi zdá, že prostě převažuje ten úřednický element," říká o dnešní situaci.

Půl miliónu v protestu

Tošovského vláda s odboráři jednala, ale neúspěšně. Kabinet tehdy v éře úsporných opatření předchozí Klausovy vlády odmítl odbory požadované zvýšení mezd.

A tak 8. června zablokovali silničáři na čtyřech místech dálnici, na některých silnicích a hraničních přechodech zpomalovali dopravu. Přidali se státní úředníci a učitelé, celkem na půl milionu zaměstnanců.

Dnes nejde o platy, ale o zdanění zaměstnaneckých benefitů. Stávkovat chtějí odbory v době, kdy vláda i sněmovna už vyjádřily vůli toto zdanění zrušit. Dnem stávky má být 1. březen a protest má zastavit dopravu ve velkých městech.

"Dnes je situace horší, protože ekonomická krize je globální," srovnává obě situace další poslanec a ministr Tošovského vlády z roku 1998 Cyril Svoboda.

Současný premiér Jan Fischer
Současný premiér Jan Fischer | Foto: Reuters

"Tošovského vláda měla jiný formát. Tu současnou vnímám čím dál tím víc jako pošťáka, který doručuje témata, která různí lobbisté z různých stran považují za vhodná," říká poslanec Bursík, který se nedávno na téma lobbisté ve veřejném sporu ostře utkal s premiérem Fischerem.

Stávka a volby

Stávku v roce 1998 zorganizovaly odbory jen 11 dní před volbami do sněmovny, které vyhrála ČSSD vedená Milošem Zemanem.

Cyril Svoboda je dodnes přesvědčen, že stávka volby ovlivnila. "No určitě to sociální demokraté využili. Řekl bych, že se postarali a zajistili si vítězství. Možná se snaží prodávat to teď stejným způsobem."

Tento názor ale mírní politoložka Vladimíra Dvořáková: "Nanejvýš to mobilizovalo voliče ČSSD, na nerozhodnuté nebo voliče jiných stran to neovlivnilo."

Podobně to vidí i s nadcházející stávkou: "Je to hrozně brzo před volbami. Ale může to být zkušební signál. Očekávám, že si minimálně ČSSD nechá zpracovat průzkum, jak stávku bude hodnotit veřejnost."

Nadcházející stávku podle očekávání podporují sociální demokraté a komunisté, naopak ji odmítají zelení a lidovci a ODS ji označila dokonce za vydírání.

 

Právě se děje

Další zprávy