Praha - Vyšetřování únosu a zmizení otce uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře, ze kterého je obviněn mimo jiné příbramský fotbalový boss Jaroslav Starka, se chýlí ke konci.
Úřady už vrátily všem obviněným miliony korun, které před čtyřmi roky zaplatili jako kauci, aby nemuseli být ve vazbě. O tom, zda státní zástupce Starku a ostatní obviněné očistí, nebo případ předá soudu, se má rozhodnout do konce měsíce, napsalo Právo.
Formulace rozhodnutí žalobce vrátit obviněným peníze podle obhájců naznačují, že je připraven stíhání zrušit. Peníze měly až do případného rozsudku soudu zaručovat, že se obvinění nebudou úřadům vyhýbat, ale státní zastupitelství teď konstatovalo, že už to není třeba.
Obviněný Spěvák dostal zpět 3 miliony
"Můžeme potvrdit, že kauce byly vráceny, k jednotlivým částkám se nicméně vyjadřovat nebudeme," řekla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.
Větší část kaucí už úřady obviněným vrátily dříve, i tak jde nyní stále o milionové částky, kterými státní zastupitelství de facto projevuje obviněným důvěru. Třeba Starkovu spolupracovníkovi a viceprezidentovi příbramského fotbalového klubu Marilla Vlastimilu Spěvákovi vrátilo minulý týden tři miliony korun, uvedl Spěvákův obhájce Vladimír Vaněk.
Tělo Krejčířova otce se nikdy nenašlo
Údajně unesený podnikatel Lambert Krejčíř zmizel na podzim 2002. Policie je přesvědčena, že ho unesla skupina lidí, v níž byl i Starka. Lambert Krejčíř prý poté podle policistů za přesně nezjištěných okolností zemřel - některá média uvádějí, že v kufru auta na srdeční zástavu. Jeho tělo se nikdy nenašlo.
Důvodem, proč se příbramský podnikatel chtěl Lamberta Krejčíře zbavit, údajně byly peníze - Starka mu dlužil 67 milionů korun.
Detektivové z protimafiánské jednotky teď mají za úkol předložit výsledky své více než čtyřleté práce na případu žalobci. Uvnitř útvaru prý panuje značná nervozita, protože hrozí, že kauza skončí ostudou. Detektivové totiž za celou dobu nezískali podle všeho jediný přímý důkaz o tom, že by Lamberta Krejčíře skutečně unesla a zlikvidovala údajná skupina kolem Starky.
Pokud úřady stíhání Starky a jeho šesti společníků zastaví, může za to stát zaplatit mnohem víc peněz. Advokáti obviněných už totiž před časem předeslali, že v takovém případě budou po státu požadovat peníze.
"Pokud se nic neprokáže, budeme samozřejmě požadovat po státu peníze, o které kvůli obvinění přišli. Podle předběžných výpočtů to budou minimálně desítky, možná i stovky milionů korun," řekl již dříve Starkův advokát Julius Kramarič s tím, že jde o ušlý zisk nebo o náklady na právní zastupování.
Starku a ostatní zatkli detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v listopadu 2006. Celkem tři měsíce pak kontroverzní podnikatel strávil ve vazbě.