Uprchlý Krejčíř dostal novou munici, aby unikl justici

Sabina Slonková
11. 11. 2010 6:30
Ústavní soud zvýšil Krejčířovy šance, že nikdy nebude vydán z JAR do Česka

Praha - Jeden z největších cílů české justice - uprchlý Radovan Krejčíř - má v rukou nové a nečekané argumenty, které ho přibližují k jistotě, že se před soudy v Česku nedostane.

Několik nálezů Ústavního soudu, které znemožnily, aby policie a státní zástupci u soudu použili všechny obstarané důkazy, totiž platí i pro Krejčířovy kauzy.

Krejčíř je stále na útěku v Jihoafrické republice, česká justice se snaží o jeho vydání. Zmíněné nálezy však nahrávají Krejčířově snaze přesvědčit tamní justiční orgány, že nemají České republice vyhovět.

Soudce! Žádá soud.

Deník Aktuálně.cz již informoval, že nálezy Ústavního soudu se vztahují na důkazy zabavené při prohlídkách kanceláří či firemních sídel. A to na ty, které povolil jen státní zástupce a nikoli soudce, jak je nezbytné při prohlídkách v bytech a domech.

V případech, kde soudcův souhlas nebyl, označil důkazy z firem a kanceláří za protiústavní, dokonce i se zpětnou platností.

Projděte si klíčové nálezy stránku po stránce.

Dvě Krejčířovy kauzy

V případě Radovana Krejčíře, který utekl před 6 lety, se to týká dvou kauz.

Jednak jde o podezření z přípravy miliardového podvodu včetně chystané vraždy celníka. A pak je tu zmizení Krejčířova někdejšího obchodního partnera Jakuba Konečného.

V první kauze byly - bez souhlasu soudu - zabaveny jako důkazy falešné bankovky, v té druhé brýle s DNA.

Oba případy česká justice použila coby doklad toho, že Krejčíř je v Česku podezřelý z těch nejtěžších zločinů a JAR by ho měla vydat.

Rozhovor: Sokol je připraven

Advokáti Radovana Krejčíře už s nálezy Ústavního soudu začali pracovat. Renomovaný právník a Krejčířův obhájce Tomáš Sokol Aktuálně.cz sdělil, že již stížnost proti důkazům připravili.

"Už jsme nálezy Ústavního soudu uplatnili. Pokud tu existuje judikát Ústavního soudu, tak jako advokát nemohu proti takovým důkazům nenamítat," uvedl Sokol.

A: Proč podle vás Ústavní soud teď rozhodl, jak rozhodl? Vždyť v minulosti se s důkazy z prohlídek nařízených jen žalobcem spokojil, a názor změnil až nyní?

Zřejmě je to vývojové stadium, do kterého dospěli. Tím, jak se čím dál více prolíná pracovní život se soukromým, stírá se rozdíl i mezi kanceláří a domovem. Souhlasím s tím, že prohlídka - ať doma či v kanceláří - je takový zásah do soukromí, že by tam mělo být povolení soudce.

Děly se tam hrozné věci, říká Krejčířův advokát.
Děly se tam hrozné věci, říká Krejčířův advokát. | Foto: Ondřej Besperát

A: Na tom se shodují i někteří státní zástupci i policisté. Na druhou stranu tady ale byl platný zákon, podle něhož k prohlídce jiných prostor byl nutný jen příkaz žalobce.

Jak říkám, nedokážu si přesně vysvětlit, co Ústavní soud k těmto nálezům přesně vedlo. Možná se nad tím někdo opravdu zamyslel a dospěl k závěru, že ten zásah do soukromí je opravdu velký. Navíc je třeba říci, že při těch prohlídkách se dost často děly hrozné věci.

A: Co máte na mysli?

Prohlídky někdy neprobíhaly tak, že policie si jde pro něco konkrétního. Bylo to dost často naopak. Prostě tam přišli, sebrali všechno, co tam bylo, naházeli to do pytlů a pak to měsíce analayzovali a hledali, jestli tam není něco, co by jim pomohlo.

A: Jeden z nálezů Ústavního soudu připouští takzvanou pravou retroaktivitu, což v praxi znamená, že se to vztahuje i na případy zpětně. Může to podle vás vést rovněž k otevírání už pravomocně odsouzených věcí a tedy propouštění lidí z vězení?

Já si myslím, že na obnovu řízení to nebude. To se děje na základě nových důkazů, které v době rozhodování nebyly uplatněny. A to není tento případ. Myslím, že přes to to jít nemůže. Ale že s tím budou velké potíže a nepochybně nás čekají velká utkání, to je jasné už teď.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy