Mladíka srazil vlak u Častolovic na Rychnovsku.
Oba železničáři sice zastavili soupravu a šli se na muže podívat, ale když neviděli žádné zjevné zranění, pokračovali v jízdě.
Nejvyšší soud jejich dovolání odmítl, zjistila agentura ČTK z databáze usnesení.
Soud v Rychnově nad Kněžnou vloni v listopadu poslal bývalého strojvůdce Jiřího Stejskala na 1,5 roku do vězení. Někdejšímu průvodčímu Martinu Peřinovi soud uložil šest měsíců vězení.
Tresty pak potvrdil Krajský soud v Hradci Králové. V dovoláních muži poukazovali především na to, že ani po zastavení vlaku nebylo zřejmé, že sražený muž je zraněný. Prý si mysleli, že je silně opilý.
Nechali ho ležet
Podle Nejvyššího soudu oba železničáři porušili zákon a zpronevěřili se svým povinnostem. Nebylo prý možné nevyvodit závěr, že vlak muže srazil.
"Není jistě třeba zvláštních odborných znalostí k vědomosti, že při střetech osob s vlakem dochází k velmi vážným zraněním. Za této situace se obvinění zachovali tak, že se u něj (zraněného) zdrželi jen několik minut, nijak jej neprohlíželi a poté jej zanechali bez přivolání lékařské pomoci a pokračovali v jízdě vlakovou soupravou," konstatoval v usnesení senát s předsedou Františkem Hrabcem.
Okolnosti případu nejsou úplně jasné.
Sražený muž žil
Stejskal před soudem popsal, že mladíka na kolejích uviděl za snížené viditelnosti, použil výstražné houkání a poté rychlobrzdu. Nebyl si ale jistý, jestli vlak mladíka zachytil a srazil.
Soupravu přesto zastavil a šel se podívat na trať. Jedenadvacetiletý muž prý neměl žádná viditelná zranění. Domnívali se, že se vrací z flámu. Po chvíli strojvedoucí i výpravčí nastoupili a pokračovali v jízdě.
Sražený mladík podle znalců několik hodin po nehodě žil. Žádné zranění, které utrpěl při srážce, nebylo při včasném poskytnutí lékařské pomoci smrtelné.
Tělo mrtvého mladíka našli lidé až poté, co jej začali pohřešovat rodiče.