Správní soud řeší deset stížností na senátní volby

Jakub Antoš
6. 11. 2008 16:45
Lhůta pro jejich podání vypršela
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Na regulérnost 2. kola senátních voleb přišlo Nejvyššímu správnímu soudu deset stížností. Jednu z nich  podala politická strana - Strana občanské sebeobrany Praha, ostatní jsou od fyzických osob.

Dnes ve čtyři odpoledne vypršela lhůta, během níž bylo možné výsledek a průběh voleb napadnout. Soud má na projednání dvacet dní.

Jednu z desítky stížností na senátní volby podal Jiří Hanzlíček z Prahy, který tvrdí, že celostátní média diskriminují malé strany.

"Domnívám se, že při uplatňování demokratických principů ve volbách u nás se přibližujeme rozvojovým státům. Neustálá celostátní mediální propagace parlamentních stran způsobuje, že voličská veřejnost další strany s jasnou politickou orientací naprosto nezná," uvedl Hanzlíček v dopise zaslaném ČTK.

Rozhodne se neveřejně

Soud už se se třemi stížnostmi vypořádal. Tu, která přišla z Ostroměře na Jičínsku zamítl, protože se týkala krajských voleb, jejichž prověřování má na starosti příslušný krajský soud.

Dalšími dvěma se nebude zabývat, protože byly chybně podány.

Zbytek by měl projednat při neveřejném jednání příští čtvrtek sedmičlenný senát s předsedou Vojtěchem Šimíčkem.

Návrh na přezkoumání voleb může podat každý volič, v případě sněmovních a senátních voleb je arbitrem Nejvyšší správní soud. U krajských voleb se občané mohou obracet na příslušné krajské soudy.

Volby měly klidnější průběh než před dvěma lety

Letos má Nejvyšší správní soud jednodušší práci kvůli tomu, že se neobjevil žádný tak těsný výsledek jako v roce 2006.

Na Chrudimsku se tenkrát o senátorský mandát utkali Petr Pithart (KDU-ČSL) a Jana Fischerová (ODS). A jejich volební klání skončilo s jedním z nejtěsnějších výsledků v historii Senátu - rozdílem 24 hlasů pro Petra Pitharta.

Občanští demokraté podali proti výsledku stížnost, ale soud ji odmítl. "Vzhledem k rozdílu záleží na každém hlasu a správnosti jeho posouzení. Po soudu chceme, aby zjistil, zda byla správně posouzena platnost odevzdaných hlasů," komentoval tehdy snahu ODS její mluvčí.

Nejvyšší správní soud podle Pitharta dal tímto rozhodnutím najevo, že nelze zpochybňovat průběh voleb na základě pouhých spekulací. „Ve vyspělých demokraciích by volby měly být rozhodovány ve volebních místnostech, nikoli v soudních síních," napsal Pithart v tiskovém prohlášení.

Stížnosti na preference

A také krajské soudy řeší několik volebních stížností.

Krajské volby zpochybnilo deset voličů. Stížnosti se týkaly především preferenčních hlasů. Na Ústecku dva kandidáti tvrdili, že se právě jejich preferenční hlasy, které získali, do výsledků nepromítly.

Podobně na Českobudějovicku, komise je prý nepřesně sečetla.

Brněnský krajský soud zase řešil stížnost odsouzeného z Kuřimské věznice, který požadoval, aby soud volby prohlásil za neplatné kvůli tomu, že mu věznice neumožnila volit. Soudní senát jeho stížnost zamítl, v krajských volbách je totiž možné volit pouze v místě trvalého bydliště.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy