Oranžová smršť pokračuje, ČSSD poráží ODS 23:3

Petr Holub
25. 10. 2008 18:05
Analýza: Porážka ODS není neobvyklý extrém
Oslavy v ČSSD
Oslavy v ČSSD | Foto: Ludvík Hradilek

* Volit přišlo na 30 procent oprávněných voličů * ČSSD získala 23 křesel, ODS 3 křesla, KSČM 1 křeslo * ČSSD přitom obhajovala jen 7 křesel, ODS 9 křesel, KDU-ČSL 3 křesla, KSČM 1 křeslo, SNK-ED 1 křeslo

Praha - Praha se stala ostrovem v oranžovém moři. Sociální demokraté zvítězili s výjimkou Prahy ve všech obvodech.

"Je to epochální úspěch. Já neznám případ, že by se některé politické straně v Evopě podařilo takovýmto způsobem vyhrát volby," řekl zjevně potěšený předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Jeho ČSSD obhajovala pouhých 7 křesel, získala jich 23. Oproti tomu ODS obhajovala 9 křesel, z toho o šest přišla. A to při bezmála 30% účasti.

Výsledek znamená, že se poměry v Senátu mění. ODS přišla o většinu v horní komoře Parlamentu a bude muset pro protlačení vládních návrhů hledat spojence. S 35 mandáty dokáže ovšem společně se sedmi lidovci udržet těsnou většinu.

Kluby nezávislých kandidátů SNK a KOD nebudou mít ani pět členů a budou se muset rozpustit.

Kdo vládne, prohrává

Nejvyšší vítězství jedné strany a zároveň likvidace malých sdružení, to přitom není výsledek zcela neobvyklý.

Kdo prohraje v krajských volbách, toho voliči dorazí ve druhém senátním kole. Podle stejného pravidla prohrály v letech 2000 a 2004 levicové strany, tentokrát se role obrátily.

Před osmi lety se o mandáty rozdělila ODS se Čtyřkoalicí. Získaly 25 míst v Senátu. Pouze v Domažlicích uspěl sociální demokrat a ve Vsetíně nezávislý kandidát.

Paralela 2004

Výsledek roku 2004 se nejvíc blíží tomu letošnímu. Osmnáct křesel vybojovali občanští demokraté, dalších šest si rozdělily malé pravicové strany a na levici opět zbylo jediné křeslo, tentokrát ho získali komunisté.

Z takového pohledu jsou letošní tři mandáty pro ODS ještě milosrdným výsledkem. ČSSD se může pochlubit 23 novými křesly, které ještě žádná ze stran v senátních volbách nezískala.

Komunisté však už doplnili pouze jedno místo - v mosteckém obvodu.

Malé strany končí

Větším převratem je naprostá porážka malých stran a nezávislých kandidátů. Občanští a sociální demokraté měli v letech 2000-2004 pouze 36 míst v Senátu, dnes jich je už 64.

Lidovci ztrácejí už ve čtvrtých volbách za sebou a pokud neobrátí trend, za dva roky přijdou o svůj senátní klub.

Obsazení křesel v Senátu také popisuje vzestup a pád malých liberálních sdružení.

Občanská demokracie skončila v roce 2004, Unie svobody o dva roky později, letos nastal úpadek nezávislých kandidátů, případně reprezentantů neparlamentních stran.

Malé liberální strany byly v letech 2000-2003 v Senátu stejně silné jako ODS, dnes jim zbývá už jenom sedm mandátů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy