Oranžová smršť pokračuje, ČSSD poráží ODS 23:3

Petr Holub
25. 10. 2008 18:05
Analýza: Porážka ODS není neobvyklý extrém
Oslavy v ČSSD
Oslavy v ČSSD | Foto: Ludvík Hradilek

* Volit přišlo na 30 procent oprávněných voličů * ČSSD získala 23 křesel, ODS 3 křesla, KSČM 1 křeslo * ČSSD přitom obhajovala jen 7 křesel, ODS 9 křesel, KDU-ČSL 3 křesla, KSČM 1 křeslo, SNK-ED 1 křeslo

Praha - Praha se stala ostrovem v oranžovém moři. Sociální demokraté zvítězili s výjimkou Prahy ve všech obvodech.

"Je to epochální úspěch. Já neznám případ, že by se některé politické straně v Evopě podařilo takovýmto způsobem vyhrát volby," řekl zjevně potěšený předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Jeho ČSSD obhajovala pouhých 7 křesel, získala jich 23. Oproti tomu ODS obhajovala 9 křesel, z toho o šest přišla. A to při bezmála 30% účasti.

Výsledek znamená, že se poměry v Senátu mění. ODS přišla o většinu v horní komoře Parlamentu a bude muset pro protlačení vládních návrhů hledat spojence. S 35 mandáty dokáže ovšem společně se sedmi lidovci udržet těsnou většinu.

Kluby nezávislých kandidátů SNK a KOD nebudou mít ani pět členů a budou se muset rozpustit.

Kdo vládne, prohrává

Nejvyšší vítězství jedné strany a zároveň likvidace malých sdružení, to přitom není výsledek zcela neobvyklý.

Kdo prohraje v krajských volbách, toho voliči dorazí ve druhém senátním kole. Podle stejného pravidla prohrály v letech 2000 a 2004 levicové strany, tentokrát se role obrátily.

Před osmi lety se o mandáty rozdělila ODS se Čtyřkoalicí. Získaly 25 míst v Senátu. Pouze v Domažlicích uspěl sociální demokrat a ve Vsetíně nezávislý kandidát.

Paralela 2004

Výsledek roku 2004 se nejvíc blíží tomu letošnímu. Osmnáct křesel vybojovali občanští demokraté, dalších šest si rozdělily malé pravicové strany a na levici opět zbylo jediné křeslo, tentokrát ho získali komunisté.

Z takového pohledu jsou letošní tři mandáty pro ODS ještě milosrdným výsledkem. ČSSD se může pochlubit 23 novými křesly, které ještě žádná ze stran v senátních volbách nezískala.

Komunisté však už doplnili pouze jedno místo - v mosteckém obvodu.

Malé strany končí

Větším převratem je naprostá porážka malých stran a nezávislých kandidátů. Občanští a sociální demokraté měli v letech 2000-2004 pouze 36 míst v Senátu, dnes jich je už 64.

Lidovci ztrácejí už ve čtvrtých volbách za sebou a pokud neobrátí trend, za dva roky přijdou o svůj senátní klub.

Obsazení křesel v Senátu také popisuje vzestup a pád malých liberálních sdružení.

Občanská demokracie skončila v roce 2004, Unie svobody o dva roky později, letos nastal úpadek nezávislých kandidátů, případně reprezentantů neparlamentních stran.

Malé liberální strany byly v letech 2000-2003 v Senátu stejně silné jako ODS, dnes jim zbývá už jenom sedm mandátů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Mannovi za výroky o teplických prvňáčcích. Na místě se odvolal

Česká advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Michaelu Mannovi za výroky, které pronesl a napsal v souvislosti s kauzou nenávistného komentování fotografie teplických prvňáčků. Výsledek kárného řízení ve čtvrtek na dotaz sdělila mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Rozhodnutí zatím není pravomocné, Mann se odvolal.

"Odvolal jsem se samozřejmě hned na místě," řekl Mann. S napomenutím nesouhlasí. "Snad můžu obhajovat svého klienta, ne?" dodal.

Advokát hájil muže, který v roce 2017 přidal na sociální síti komentář pod snímek žáků první třídy teplické Základní školy Plynárenská. Do třídy chodily převážně romské a arabské děti. Muž pod fotografii napsal "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to nenapadlo!!!". Mann pak v rozhovoru pro server iRozhlas.cz řekl, že se komentáři sám zasmál a že jde o klasický černý humor. K věci se vyjadřoval také na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy