Ministrany ztratily senátory a přišly o veškeré příjmy

Jakub Antoš
27. 10. 2008 12:15
Strana se sedmi členy dostávala milion ročně
Foto: Jiří Kropáček

Praha - Víkendové volby do jedné třetiny horní komory Parlamentu nepřinesly pouze drtivou porážku ODS. Větší dopad měly na malé strany, za které v Senátu zasedali Jiří Zlatuška a Josef Zoser. Žádný z nich svůj mandát neobhájil a jejich strany tak přišly o téměř milionový roční příspěvek od státu.

Za každého senátora stát vyplácí ročně zhruba devítisettisícový příspěvek. Dostávají ho strany a hnutí, za něž senátoři kandidovali.

Ztráta mandátů znamená pro Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM), které mělo v Senátu Josefa Zosera, a pro LiRA, za níž kandidoval Jiří Zlatuška, citelný zásah do stranických rozpočtů.

Zoserovu hnutí zbude pouze čtvrtmilionový příspěvek za jeden mandát krajského zastupitele, který HNHRM získalo v Karlovarském kraji. LiRa po letošních volbách přišla téměř o všechno.

Sedmičlenné uskupení dostávalo milion ročně

"Poctivě řečeno jsme byli trochu závisláci. Asi tak, jako jsou všechny strany přisáty k prsu státnímu," komentuje propad v příjmech předseda strany Milan Hamerský. Příjem LiRy tvořily pouze příspěvky za mandát senátora.

Bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně a dosluhující senátor Jiří Zlatuška.
Bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně a dosluhující senátor Jiří Zlatuška. | Foto: Ludvík Hradilek

"Ten milion ročně straně samozřejmě umožňoval nějak fungovat. Teď o něj přijdeme a budeme muset přemýšlet, jestli jsme schopní fungovat za soukromé peníze," říká Hamerský s tím, že partaj nyní uvažuje i nad tím, zda dál setrvávat v politice.

Na státní příspěvek má nárok strana, za niž politik kandiduje a nezáleží na tom, zda je členem.

Ve Zlatuškově případě tak milionový příspěvek dostávala strana, která má sedm členů a ve sněmovních volbách před dvěma lety obdržela pouze 253 hlasů, což je v celostátním součtu 0 procent.

Nedá stát, zaplatí členové

U HNHRM je dopad menší, přesto citelný. "Asi budeme muset začít vybírat členské příspěvky," říká předseda partaje Vladimír Bartoň.

Hnutí s 92 členy sice přijde o 900 tisíc ročně, ale v krajských volbách letos obsadilo jedno zastupitelské křeslo. Tento mandát je spojený se čtvrtmilionovým státním příspěvkem.

I tak ale nebude moci - jako dosud - sponzorovat cestovní ruch v regionech.

"My jsme zhruba polovinu toho příspěvku, tedy 480 tisíc, dávali Tolštejnskému panství na rozvoj cestovního ruchu. To žádná jiná strana nedělá. Na to jsme přispívali celých těch šest let," tvrdí Bartoň.

Zlatušku s Zoserem smetlo soupeření ODS a ČSSD

Oba senátoři ve volbách doplatili na volební boj dvou největších politických stran - ODS a ČSSD.

Dosluhující senátor Jiří Zlatuška získal v 1. kole 19,24 procenta a skončil na třetím místě za dvěma postupujícími kandidáty - Milošem Janečkem (ČSSD) a Petrem Duchoněm (ODS).

Josef Zoser dopadl podobně. V 1. kole mu odevzdalo hlas 21,32 procenta voličů, což nestačilo na první dva kandidáty - Jaroslava Sykáčka (ČSSD) a Vladislava Rašku (ODS). V obou volebních obvodech vzešli z 2. kola vítězně sociální demokraté.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy