Chcete se stát senátorem? Zaplatíte okolo milionu

Jakub Antoš
2. 11. 2008 9:00
Podívejte se, kolik peněz budete potřebovat na kampaň
Foto: Jiří Kropáček

Praha - Skončily volby do jedné třetiny horní komory Parlamentu a 27 nových senátorů usedne do svých lavic. Na kolik je přišla kampaň do senátu? Z ankety deníku Aktuálně.cz vyplývá, že si kandidát musí připravit přinejmenším částku v řádu statisíců, spíše milion korun.

Občanští demokraté předem avizovali, že je bude stát celá kampaň k senátním a krajským volbám odhadem 60 milionů. ČSSD částku nezveřejnila, představitelé partaje ale říkali, že půjde o největší a nejdražší kampaň v historii.

A kolik peněz tedy do kampaně vložili úspěšní kandidáti do senátu?

Dienstbier dal čtvrt milionu ze svého

Nově zvolený senátor Jiří Dienstbier neví, jaký je celkový účet jeho kampaně.

Jiří Dienstbier v redakci Aktuálně.cz
Jiří Dienstbier v redakci Aktuálně.cz | Foto: Ondřej Besperát

"My jsme na to se ženou dali 200 tisíc rovnou a kromě toho jsme v průběhu celé kampaně vynaložili dalších 50 až 80 tisíc na nějaké menší věci. Kolik dala ČSSD, která platila billboardy a tak, opravdu nevím," tvrdí bývalý prezidentský kandidát.

Volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík prý nedokáže říci, kolik strana vyčlenila na jednu senátorskou kampaň. "Já to opravdu neumím z toho balíku několika desítek milionů oddělit," říká exministr obrany Tvrdík.

Do financí sociálních demokratů nechávají nahlédnout někteří jiní úspěšní kandidáti.

Z Jánského vršku i Lidového domu přišla stejná částka

"Já jsem již dříve uváděl jako celkovou částku těch 700 až 800 tisíc. Sám jsem do toho vložil minimálně 200 tisíc," uvádí exposlanec a čerstvý sociálnědemokratický senátor Karel Korytář.

Výpomoc z Lidového domu tedy přesáhla půl milionu. Takovou výši dotace z centra potvrzují i další.

"Mě to vyšlo na milion. Ze svých vlastních zdrojů jsem platil asi 150 tisíc, stejnou částku pak poskytli sponzoři," říká sociální demokrat Ivo Bárek.

I předsedkyně senátorského klubu ČSSD Alena Gajdůšková musela vyjít se zhruba 500 tisíci stranických peněz.

"Částka za kampaň se pohybovala okolo 600 tisíc, většinou to byly peníze sociální demokracie. Asi 200 tisíc jsem dala ze svého," potvrzuje Gajdůšková.

Občanští demokraté nešetřili

Na rozdíl od Tvrdíka občanští demokraté netají, kolik dalo ústředí každému kandidátovi. "Na jednu kampaň jsme vyčlenili asi 400 tisíc. Další peníze dávaly místní organizace a také sami kandidáti," říká volební manažer ODS Jiří Šneberger.

"Myslím, že se pohybujeme někde mezi 1,5 až 1,8 milionu. Já sám jsem do toho vložil asi čtvrtinu," odhaduje senátor Tomáš Kladívko, který byl donedávna ještě poslancem.

I další úspěšný kandidát ODS Miroslav Škaloud měl podobný rozpočet. "Plánovali jsme, že nás kampaň vyjde na 1,5 milionu," říká senátor za Prahu 5 Miroslav Škaloud s tím, že závěrečný účet ještě nemá k dispozici.

Kandidáti velkých stran mají výhodu v tom, že za nimi stojí mateřská partaj se svým renomé, všeobecně známým programem, stranickým sekretariátem a deseti- či stamilionovými příjmy. Nezávislí kandidáti se museli spolehnout pouze na vlastní zdroje.

Jsou dva způsoby, jak se s tím vypořádat: udělat komorní kampaň, nebo se snažit množstvím vynaložených prostředků vyrovnat kandidátům nejsilnějších stran.

Jen symbolickou kampaň? Vyjde na 200 tisíc

Nezávislý senátor a letošní neúspěšný kandidát Karel Barták, který před šesti lety kandidoval za KDU-ČSL, zvolil první možnost.

Exsenátor Karel Barták během volby prezidenta.
Exsenátor Karel Barták během volby prezidenta. | Foto: Ludvík Hradilek

"Celkově mě to stálo 200 tisíc, já jsem zaplatil 100 tisíc, dalších sto mi dala strana (Barták letos kandidoval jako nestraník na kandidátce SNK-ED - pozn. red.)," říká Barták.

Sám by si představoval rozsáhlejší kampaň. "Musím se s tím prostě vyrovnat. Za ty peníze můžu udělat pouze volební noviny a nechat vytisknout nějaké letáky s fotografií a základními údaji," vypočítává senátor, za co utratil svůj skromný rozpočet.

S dvakrát vyšší sumou mohl hospodařit brněnský radní a dosluhující senátor Jiří Zlatuška.

"Kampaň nás vyšla na 875 tisíc. Třetina šla na billboardy, zbytek na inzerci v tisku. Dá se říct, že jsme na kampaň vynaložili jeden roční příspěvek za senátorský mandát. Pan senátor na to něco málo přispěje, asi 70 tisíc," odhaluje výdaje volební kampaně strany LiRA její předseda Milan Hamerský. Právě toto uskupení Zlatuška v Senátu reprezentoval.

Kampaň za dva miliony. Z vlastní kapsy

Opačnou strategii použil taktéž neúspěšný senátní kandidát, lékař Martin Jan Stránský. Do kampaně vložil ze svého téměř dva miliony korun. To je pravděpodobně nejvíce ze všech kandidátů.

"Přesný součet ještě nemám, ale částka nepřesáhla 1,75 milionu," tvrdí Stránský. Více než milion pochází z vlastních úspor a půl milionu poskytli sponzoři.

Svojí kampaň Stránský vedl šest měsíců, v posledních týdnech se snažil projít všemi ulicemi volebního obvodu. K tomu po Praze visely billboardy a plakáty s jeho podobiznou a podpisy mediálně známých sympatizantů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy