Praha - Spor o nová dopravní letadla pro českou armádu se vyostřuje.
Italská společnost Alenia se cítí poškozena tím, že se ministerstvo obrany s posvěcením české vlády dohodlo bez výběrového řízení s konkurenční španělskou firmou. Podalo proti tomu stížnost u Evropské komise i u Úřadu na ochranu hospodářské soutěže.
"Vzhledem k tomu, že se výběr letadel uskutečnil bez otevřeného výběrového řízení a česká strana jednala pouze s jedním zájemcem, jde o evidentní porušení zásad transparentnosti a nediskriminace Evropské unie při uzavírání veřejných zakázek, jimiž se řídí i Česká republika," tvrdí italská Alenia.
Armáda ovšem tvrdí, že žádný zákon neporušila. Klíčové pro ni bylo, že byl španělský výrobce ochoten převzít od českých vojáků aspoň několik nepotřebných bitevníků L-159, které bez užitku stojí v hangáru a jejichž údržba stojí desítky milionů korun ročně.
Bitevníky jsou pro nás klíčové
"Otázka, co s nepotřebnými letouny L-159, je pro nás klíčová. A toto je jedinečná šance, jak je někde uplatnit," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.
Vláda už souhlasila s tím, aby ministerstvo obrany podepsalo se španělskou společností EADS, výrobcem dopravních letadel, memorandum o porozumění. To je základem k prvnímu kroku v miliardovém obchodu - výměny jednoho stroje CASA za pět bitevníků L-159. Výměna pěti "malých" letadel za jedno "velké" je jenom začátkem dalšího možného obchodu.
Memorandum, které obě strany podepsaly, umožňuje jednání o nákupu dalších tří strojů CASA včetně technické podpory. "Není řečeno, za kolik to bude peněz. To je věcí dalšího vyjednávání, které bude trvat ještě několik měsíců," konstatoval mluvčí Čírtek.
- Čtěte dále: Armáda znovu přebírá tatry, už do nich nezatéká
Dodal, že nová dopravní letadla, která vystřídají zastaralé Antonovy, potřebuje armáda například pro běžné zásobování misí nebo pro evakuaci občanů z rizikových oblastí.
Italové si stěžují na vládu
Stížnost italské společnosti, která vyrábí konkurenční stroj Spartan, míří právě proti rozhodnutí českého kabinetu, respektive proti podepsanému memorandu.
"Memorandum o porozumění podepsala vláda po tajných a exkluzivních jednáních se španělskou společností EADS," konstatovala italská zbrojovka, jejíž stroje si už objednaly vzdušné síly Řecka, Litvy, Bulharska, Rumunska, Itálie a Spojených států.
Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek poznamenal, že armáda od počátku hovořila o tom, jak je otevřena nabídkám, které zahrnují i vyřešení problému s bitevníky L-159. Italové ovšem podle něj tuto možnost nenabídli.