Spor o miliardovou zakázku na letadla míří do Bruselu

Pavel Baroch
10. 6. 2008 18:45
Česká armáda nás poškodila, tvrdí italská firma
Vojáci si vybrali letoun CASA od španělského konkurenta
Vojáci si vybrali letoun CASA od španělského konkurenta | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Spor o nová dopravní letadla pro českou armádu se vyostřuje.

Italská společnost Alenia se cítí poškozena tím, že se ministerstvo obrany s posvěcením české vlády dohodlo bez výběrového řízení s konkurenční španělskou firmou. Podalo proti tomu stížnost u Evropské komise i u Úřadu na ochranu hospodářské soutěže.

"Vzhledem k tomu, že se výběr letadel uskutečnil bez otevřeného výběrového řízení a česká strana jednala pouze s jedním zájemcem, jde o evidentní porušení zásad transparentnosti a nediskriminace Evropské unie při uzavírání veřejných zakázek, jimiž se řídí i Česká republika," tvrdí italská Alenia.

Armáda ovšem tvrdí, že žádný zákon neporušila. Klíčové pro ni bylo, že byl španělský výrobce ochoten převzít od českých vojáků aspoň několik nepotřebných bitevníků L-159, které bez užitku stojí v hangáru a jejichž údržba stojí desítky milionů korun ročně.

Nepotřebné L-159 čekají v hangáru
Nepotřebné L-159 čekají v hangáru | Foto: Jan Čadil

Bitevníky jsou pro nás klíčové

"Otázka, co s nepotřebnými letouny L-159, je pro nás klíčová. A toto je jedinečná šance, jak je někde uplatnit," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Vláda už souhlasila s tím, aby ministerstvo obrany podepsalo se španělskou společností EADS, výrobcem dopravních letadel, memorandum o porozumění. To je základem k prvnímu kroku v miliardovém obchodu - výměny jednoho stroje CASA za pět bitevníků L-159. Výměna pěti "malých" letadel za jedno "velké" je jenom začátkem dalšího možného obchodu.

Memorandum, které obě strany podepsaly, umožňuje jednání o nákupu dalších tří strojů CASA včetně technické podpory. "Není řečeno, za kolik to bude peněz. To je věcí dalšího vyjednávání, které bude trvat ještě několik měsíců," konstatoval mluvčí Čírtek.

Dodal, že nová dopravní letadla, která vystřídají zastaralé Antonovy, potřebuje armáda například pro běžné zásobování misí nebo pro evakuaci občanů z rizikových oblastí.

Italové si stěžují na vládu

Stížnost italské společnosti, která vyrábí konkurenční stroj Spartan, míří právě proti rozhodnutí českého kabinetu, respektive proti podepsanému memorandu.

"Memorandum o porozumění podepsala vláda po tajných a exkluzivních jednáních se španělskou společností EADS," konstatovala italská zbrojovka, jejíž stroje si už objednaly vzdušné síly Řecka, Litvy, Bulharska, Rumunska, Itálie a Spojených států.

Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek poznamenal, že armáda od počátku hovořila o tom, jak je otevřena nabídkám, které zahrnují i vyřešení problému s bitevníky L-159. Italové ovšem podle něj tuto možnost nenabídli.

 

Právě se děje

Další zprávy