Nahraďte peníze z poplatků, vyzvali zdravotníci Babiše

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 7. 4. 2014 15:17
Podle zástupců krizového štábu je situace ve zdravotnictví kritická a nedostatek peněz brzy dopadne na kvalitu péče.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Krizový štáb, který sdružuje asociace nemocnic, svaz pacientů, radu osob se zdravotním postižením i zdravotnické odborové svazy, se postavil za návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka navýšit odvody za státní pojištěnce.

Vyzval také ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby splnil slib občanům kompenzovat ze státního rozpočtu výpadek zdrojů po zrušení stokorunových poplatků v nemocnicích.

Nemocnice podle štábu na tento slib spoléhaly, jsou teď v kritické finanční situaci, loni byla ztráta hospodaření všech nemocnic tři miliardy, třetině zařízení hrozí krach, uvedli zástupci štábu.

Babiš nyní ale tvrdí, že by stát neměl navyšovat peníze pro zdravotnictví, dokud nebude utrácení v resortu transparentnější.

Podle předsedy Asociace českých a moravských nemocnic Eduarda Solicha už nemocnice nemají žádné vnitřní rezervy a propadají se do vnitřních dluhů. "Blíží se doba insolvence a krachů jednotlivých nemocnic a s tím i zhoršování kvality zdravotnické péče," varoval Solich.

Krizový štáb vyzval koalici, aby plnila koaliční smlouvu a programové prohlášení vlády. Koalice se například zavázala k tomu, že sníží DPH na léky.

Pacienti jako rukojmí

"Pokud by vláda programové prohlášení nenaplňovala, ztratila by legitimitu. A takovou vládu nepotřebujeme," řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek.

"Chtěl bych vyzvat ministra financí, přestaňte si s námi hrát, přestaňte brát pacienty za rukojmí," řekl prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. Připomněl, že řada pacientů volila hnutí ANO, nyní jsou podle něj zklamáni. Pokud se situace nebude řešit, bude muset Svaz pacientů vyhlásit stávkovou pohotovost a pacienti budou muset vyrazit do Letenské ulice vymáhat peníze.

K dodržování koaličních dohod vyzval i ministr Němeček, který se pondělní tiskové konference štábu také zúčastnil. "Mrzí mě, že se zdravotnictví stalo rukojmím politických hrátek. Nic jiného to totiž není a je možné, že to souvisí také se začínající předvolební kampaní," uvedl ministr.

Babiš: Jde o nedorozumění

Ministr Babiš na výzvy krizového štábu reagoval tím, že jde o nedorozumění. "My jsme všichni na vládě hlasovali o tom, že dáme 2,1 miliardy na navýšení odvodů. Zároveň jsme také žádali, aby ministr Němeček provedl ve zdravotnictví zásadní změny," uvedl Babiš.

"Chtěli jsme, aby se pan ministr zavázal, že situaci ve zdravotnictví rozkryje do detailů, nejen že zveřejní smlouvy. Doufáme, že VZP a SÚKL nebudou nadále ovládány stále stejnou partou lidí kolem Šnajdra, Julínka a dalších z ODS," prohlásil ministr. Podle Babiše vypadá směšně to, že ČSSD, která zrušila zdravotnické poplatky, nyní poukazuje na to, že to má nějaký dopad.

"Koalice už se na kompenzaci poplatků dohodla," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) během návštěvy Zlínského kraje. "Dohodli jsme se v koaliční smlouvě, v programovém prohlášení i v usnesení vlády. Nemám pochybnosti, že návrh ministra Němečka nakonec získá podporu," řekl.

Premiér uvedl, že ve věci prosazuje rychlý postup a rád by jednal i s opozicí, aby příslušný legislativní proces neblokovala. Částka už je připravena a její vydání nemocnicím nenavýší deficit státního rozpočtu, připomněl.

"Koalice už se třikrát dohodla, jsem si jist, že se dohodne i počtvrté," dodal Sobotka.

Maximálně příští týden

Pokud vláda neschválí jeho návrh na zvýšení odvodů za státní pojištěnce tento nebo maximálně příští týden, tak se termín 1. července nestihne, dodal Němeček.

Vláda debatu o navýšení odvodů za státní pojištěnce minulý týden přerušila. Nemocnice už vyjádřily nad krokem vlády překvapení. Mezi ČSSD a ANO se pak ohledně kompenzace poplatků a hospodaření ve zdravotnictví rozhořel koaliční spor.

Sociální demokracie trvá na tom, aby vláda přijala příslušný zákon, kterým se zvýší platby za státní pojištěnce, a to nejpozději v polovině letošního roku. Podle Babiše by ale pacienti neměli být bráni jako rukojmí, když byly ve zdravotnictví v minulosti uzavřeny mnohé podezřelé smlouvy a zakázky.

Podle šéfa třetí koaliční strany Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) je kritika hospodaření ve zdravotnictví namístě, v současnosti ale podle něj vláda bude muset peníze do systému dodat.

Měsíční platba za šest milionů státních pojištěnců by měla stoupnout ze 787 na 845 korun. Zdravotnictví by tak letos získalo navíc 2,1 miliardy, podle návrhu by měly pojišťovny navýšit nemocnicím platbu za den o 100 korun jako kompenzaci zrušeného stokorunového poplatku za hospitalizaci.

 

Právě se děje

Další zprávy