Žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Pavel Prygl loni obžaloval trojici vysokých úředníků spadajících pod ministerstvo obrany. Podle něj zmanipulovali prodej 105 vyřazených vznětových motorů do bojových vozidel, aby na něm vydělali. Stát tím měli připravit o 20 milionů korun.
Kauzu vyřizuje soudkyně Blanka Bedřichová z Městského soudu v Praze. Letos v únoru rozhodla, že případ zaslouží došetřit. Vrátila ho do rukou policie. Kauzu už přitom předtím opakovaně projednávala v hlavním líčení. Žalobce Prygl proti tomu podal stížnost. Je přesvědčený, že případ je způsobilý k vyřízení v soudní síni.
Jak zjistilo Aktuálně.cz, Vrchní soud v Praze v neveřejném řízení stížnosti státního zástupce vyhověl. Soudkyně Bedřichová musí kauzu vyřídit vlastními silami. Během hlavního líčení nevyvstala podle vrchního soudu žádná nová skutečnost, kterou by se musela zabývat policie. Redakce má rozhodnutí k dispozici.
Všechny okolnosti byly soudkyni známy
"K tomuto postupu lze přistoupit zcela výjimečně za situace, že výsledky hlavního líčení ukazují na podstatnou změnu okolností případu, které jsou tak závažné, že by mohly vést k jiným zjištěním a závěrům, než z kterých vycházela obžaloba," zní klíčová pasáž rozhodnutí vrchního soudu, které soudkyně Bedřichová obdržela minulý měsíc.
Soudkyně v usnesení o vrácení kauzy kriminalistům mimo jiné uvedla, že se se spisem v průběhu vyšetřování manipulovalo. Současně označila znalecký posudek o hodnotě vyřazené armádní techniky jako nedostatečný. Nadřízená instance však zmíněné argumenty neuznala.
"Tyto okolnosti byly známy již v době, kdy Městský soud v Praze přijal obžalobu. Stejně tak námitka vztahující se k manipulaci se spisovým materiálem byla soudu známa," píše odvolací senát Vandy Činkové. Bedřichová měla možnost poslat obžalobu zpět policii. Jenže by tak musela učinit předtím, než nařídila hlavní líčení.
Soudkyně kauzu dobře zná. Obžalované už roku 2018 osvobodila, její verdikt však zrušil Vrchní soud v Praze. Označil ho jako předčasný. Instance svěřila případ policii, aby ho došetřila. Z práce kriminalistů vzešla zmíněná obžaloba z pera státního zástupce Prygla. Proto nyní vrchní soud uvádí, že Bedřichovou nemohlo ve věci nic nového překvapit.
Soudkyně Bedřichová musí rozhodnout
Hlavní líčení bude pokračovat, soudkyně Bedřichová ho nařídila na 11. a 12. září. V říjnu, listopadu a v prosinci pro něj vyhradila dalších sedm jednacích dnů. Kauza patří mezi nejdéle řešené trestní případy u nás. Policie začala pachatele stíhat už na jaře 2015, původní obžalobu žalobce Prygl sepsal v červenci 2017.
"Vrchní soud v Praze věc vrátil Městskému soudu v Praze s tím, že neshledal podmínky pro vrácení věci státnímu zástupci k došetření a bude namístě, aby městský soud v této věci sám jednal a poté též rozhodl," píše nyní vrchní soud. Soudkyně Bedřichová má dost nástrojů, aby případ dovedla k rozsudku.
V kauze se zodpovídají ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku bývalý šéf odboru pro nakládání s nepotřebným majetkem ministerstva obrany Josef Lachman, jeho zástupce Roman Pavlík a ředitel státního podniku pro servis vojenského materiálu VOP-026 Šternberk, později transformovaného ve VOP CZ, Adolf Vermiřovský.
"Zničili mi život, zničili mi kariéru"
V letech 2010 až 2013 koordinovaným postupem vyřadila skupina z armádních skladů 240 vznětových motorů do bojových vozidel, následně pod cenou zařídila jejich prodej uvedenému státnímu podniku. Ten naopak techniku se ziskem přeprodal firmě Excalibur Army ze skupiny Czechoslovak Group Jaroslava Strnada.
Skupina takto úspěšně prodala 105 kusů vznětových motorů. Prodej dalších 135 motorů jako podezřelý zarazil tehdejší ministr obrany Vlastimil Picek. Technika měla zamířit tentokrát na Slovensko. Případem se zabýval tehdejší Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.
Nejvýraznější postavou kauzy byl bývalý šéf sekce podpory a logistiky na ministerstvu obrany, generál Vladimír Halenka. Původně obviněný několikanásobný veterán z misí v Afghánistánu měl podle policie techniku na prodej vytipovávat, ale žalobce Prygl loni jeho stíhání zastavil. Ukázalo se, že důkazy jeho vinu nepotvrzují. O druhém obchodu ani nevěděl.
"Zničili mi zdraví, zničili mi život, zničili mi kariéru. Přitom věci, které vědí teď, věděli už na začátku. Ty skutečnosti jsou pořád stejné. Já jsem jim vždycky vysvětloval, co se stalo, kdo má jaké pravomoci, kdo co měl udělat, ale oni nechtěli poslouchat," řekl loni Halenka Aktuálně.cz na adresu policie a žalobců.