Soudce: Existují čtyři důkazy proti Čunkově výpovědi

Eliška Bártová Eliška Bártová
11. 1. 2010 19:24
Čunek tak mohl vědět o snaze uplatit svědkyni proti němu
Jiří Čunek před přerovským soudem
Jiří Čunek před přerovským soudem | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Přerov - Soud měl v rukou čtyři důkazy, na základě nichž došel k závěru, že Jiří Čunek (KDU-ČSL) byl v kontaktu s obžalovanými, kteří se snažili uplatit svědkyni proti němu.

Ke konci minulého týdne vynesl přerovský soud rozsudek, kterým podnikatele Romana Vaškůje s Petrem Šmiřákem odsoudil za pokus uplatit korunní svědkyni Marcelu Urbanovou.

Díky přerovskému soudu se dostaly na veřejnost také informace z Čunkova spisu, který si nechal soudce připojit.

Předseda soudního senátu Jiří Barbořík nyní v rozhovoru pro Aktuálně.cz popsal důkazy, které svědčí o tom, že byl Čunek s obžalovaným Vaškůjem v kontaktu a tudíž mohl vědět o jejich snaze uplatit Urbanovou.

Jiří Čunek ovšem se závěry soudu nesouhlasí a znovu zopakoval, že o Vaškůjově pokusu uplatit Urbanovou nevěděl a omluvný dopis nepodepsal.

Díky soudci Jiřímu Barboříkovi se dostala na veřejnost část Čunkova spisu
Díky soudci Jiřímu Barboříkovi se dostala na veřejnost část Čunkova spisu | Foto: Ludvík Hradilek

Čunek již dříve uvedl, že se domnívá, že celá kauza má politické pozadí. Nelze vyloučit, že i Vaškůjova akce mohla mít za cíl nikoliv bývalému vicepremiérovi pomoci, ale naopak zdiskreditovat ho.

Čunkova součinnost

A.cz: Jak silné měl soud důkazy o tom, že Jiří Čunek věděl o počínání obžalovaných?

K dispozici jsme měli znalecký posudek písmoznalkyně, která s vysokou mírou pravděpodobnosti řekla, že jeho podpis pod omluvným dopisem Urbanové je pravý.

Dále máme odborné vyjádření kriminalistického ústavu, které hovoří o tom, že podpis na tom dopise není naskenován (pozn.red.: obžalovaní se hájili tím, že podpis oskenovali na unikátním přístroji), ale je originální, tedy, že byl psán perem. Také máme k dispozici výpis z telekomunikačního provozu, podle nějž měl být obžalovaný Vaškůj v telefonickém kontaktu s Čunkem.

A.cz: Lze říci, kolikrát si volali a zda hovory byly uskutečněny i ze strany Čunka?

Byly to zprávy sms, v době, kdy byl Čunek mimo republiku a obžalovaný Vaškůj měl být zadržen. Zda šlo o oboustranný telefonický provoz, to si nyní nevybavuji, ale myslím, že ano. A určitě to nebyla jen jedna smska.

Pak je důkaz o návštěvě Evy Vaškůjové za panem ministrem (pozn.red.: V té době byl Čunek ministrem pro místní rozvoj).

Důkazy proti Čunkovi

Jiří Čunek

  • podpis Jiřího Čunka pod omluvným dopisem nebyl naskenován, jak tvrdila obhajoba
  • podle znalkyně byl podpis Čunka s největší pravděpodobností pravý
  • Vaškůj s Čunkem byli v telefonickém kontaktu
  • Čunka na ministerstvu v inkriminovaném období navštívila dcera obžalovaného Eva Vaškůjová

A.cz: Máte u návštěvy dcery pana Vaškůje důkaz, že skutečně pana ministra Čunka navštívila?

Je důkaz o tom, že na ministerstvo vstoupila a prošla dále. V knize návštěv je jednoznačně zapsáno, že na ministerstvu byla, přišla za ministrem a byla tam nějakou dobu. Proto má soud za to, že tam šla za účelem získání podpisu.

A.cz: Jak je tedy jisté, že Čunek o Vaškůjově počínání věděl?

Nechci se vyjadřovat k tomu, zda to pan Čunek věděl. Každopádně závěr soudu je takový, že pan Čunek byl v kontaktu s obžalovaným Vaškůjem. To pro soud stačilo, aby uzavřel, že podpis náleží Čunkovi a že nějaká míra součinnosti mezi ním a obžalovaným byla.

Křivá výpověď?

A.cz: Pan Čunek před vaším soudním senátem vypovídal, znamená to tedy, že při této výpovědi lhal?

Svědek Čunek se vyjadřoval k podpisu pod tím dopisem. A vyjádřil se, že by takový dopis nikdy nepodepsal. Pak se vyjadřoval ke stykům s panem Vaškůjem - ten za ním měl být až v roce 2008, kdy vyhledal jeho pomoc coby senátora.

To, co uvedl, nekoresponduje důkazům provedeným v hlavním líčení.

A.cz: Znamená to, že na něj dáte trestní oznámení kvůli křivé výpovědi?

Já počkám na písemné vyhotovení rozsudku, a zda v případě odvolání nebude soud jiného názoru. Možná ale budu reagovat hned, jak dopíši ten rozsudek. Ještě nevím. Také státní zástupce se může ujmout iniciativy a může v té věci podniknout kroky.

A.cz: Kdy bude rozsudek hotov?

Mám lhůtu 10 dnů. S ohledem na složitost věci nebude rozsudek dříve než v únoru.

A.cz: Byl tento případ něčím výjimečný?

Ničím výjimečný, jen mediální zájem byl velký. A počet stránek, které jsem kvůli přiložení celého Čunkova spisu musel nastudovat, byl nestandardní.


 

Právě se děje

před 29 minutami

EU se neshodla na sankcích za Navalného, šéf unijní diplomacie poletí do Moskvy

Přes naléhání řady států Evropské unie se ministři zahraničí členských zemí neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného. ČTK to sdělil diplomatický zdroj. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Unijní státy dnes odsoudily potlačení víkendových demonstrací, během nichž ruské bezpečnostní síly o víkendu zadržely několik tisíc lidí. Protestující požadovali propuštění Navalného, který byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.

Přestože řada zemí od Litvy přes Polsko po Itálii navrhovala potrestat lidi odpovědné za Navalného zatčení a uvěznění, k jednomyslné shodě ministři nedospěli. Podporu neměla od řady zemí, mimo jiné Německa či Lucemburska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts (TMR), hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy