Dokažte, že jste zákazem přišla o peníze, řekl soud porodní asistentce, která chce od státu miliony

ČTK ČTK
2. 8. 2016 12:37
Porodní asistentka Ivana Königsmarková, která se soudí se státem o více než šest milionů korun, bude muset soudu předložit konkrétní důkazy o ušlém zisku a nemajetkové újmě. Soudkyně Šárka Henzlová řekla, že současné důkazy ji nepřesvědčily. Soud byl odročen na říjen. Porodní asistentka původně dostala dvouletý podmíněný trest a pětiletý zákaz činnosti. Ústavní soud však měl pochybnosti o vině a vrátil věc k novému projednání, po němž byla Königsmarková v roce 2014 osvobozena. Königsmarková do dnešního dne nezískala zpět licenci k provádění domácích porodů.
Ivana Königsmarková
Ivana Königsmarková | Foto: Milan Jaroš, Respekt

Praha - Porodní asistentka Ivana Königsmarková, která se soudí se státem o více než šest milionů korun, bude muset předložit konkrétní důkazy k tomu, že jí vznikla nemajetková újma a že kvůli zákazu činnosti přišla o zisk.

V úterý to stanovil soud, který odročil další jednání na říjen. Prezidentka Unie porodních asistentek čelila trestnímu stíhání v souvislosti s domácím porodem, po němž zemřelo dítě. Po zásahu ústavních soudců ji však justice zprostila viny.

Königsmarková původně v žalobě požadovala po ministerstvu spravedlnosti 6,5 milionu, z čehož zhruba jeden milion tvoří údajný ušlý zisk, dalších pět milionů nemateriální újma kvůli negativní medializaci a zbylé peníze mají pokrýt právní zastoupení a ztrátu na starobním důchodu.

Právník ženy Richard Hořejší vzal žalobu částečně zpět, a to ohledně částky 220 tisíc korun. Na zbytku nároků ale trvá. Jeho klientka k Obvodnímu soudu pro Prahu 2 nepřišla.

"K nemajetkové újmě tu nemáte důkazy, sama od sebe se nepředpokládá. Zatím jste mě nepřesvědčili," konstatovala soudkyně Šárka Henzlová. Stejně jako žalované ministerstvo se zatím kloní spíše k tomu, že nemajetková újma již bude promlčená. "K nemateriální újmě jsme připraveni, ta zásobárna článků v médiích je bohatá," reagoval právník.

Soud navrhuje žalobu zamítnout

Ministerstvo ženě v minulosti přiznalo 94 tisíc korun za právníky a znalecký posudek. Žalobu navrhuje zamítnout - vedle promlčení namítá u údajného ušlého zisku to, že Königsmarková neprokázala příčinnou souvislost s postupem státu. Navíc prozatím předložila jen daňová přiznání, z nichž podle ministerstva nelze určit, z jakých činností jí v daných obdobích zisk plynul.

Obžaloba vinila Königsmarkovou z chyb při vedení domácího porodu z roku 2009, který se zkomplikoval. Žena se prý dostatečně neinformovala o předchozích porodech rodičky a poté přehlížela problémy, které rodička měla, a neposlala ji do nemocnice. Když se dítě začalo dusit, neprovedla podle obžaloby řádnou resuscitaci.

Porodní asistentka původně dostala dvouletý podmíněný trest a pětiletý zákaz činnosti. Navíc měla zdravotní pojišťovně zaplatit 2,7 milionu korun. Ústavní soud však měl pochybnosti o vině a vrátil věc k novému projednání, po němž byla Königsmarková osvobozena.

Nepodařilo se totiž prokázat souvislost mezi jejím počínáním a smrtí dítěte. Trestní kauza definitivně skončila na sklonku roku 2014, kdy Nejvyšší soud zamítl dovolání, které v neprospěch ženy podal nejvyšší státní zástupce.

Zákaz činnosti pro Königsmarkovou platil do zásahu Ústavního soudu zhruba devět měsíců, žena však do dnešního dne nezískala zpět licenci k provádění domácích porodů.

Měla jsem jistotu, rodila jsem sama a ve tmě, říká Soňa Kolmanová, která přivedla syna na svět na záchodě. Nikomu porod doma nedoporučuje. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy