Přišla o zisk i o zdraví. Königsmarkovou osvobodili, ale k porodům dál nemůže. Po státu chce miliony

Markéta Hronová Markéta Hronová
1. 8. 2016 20:35
Porodní asistentka Ivana Königsmarková se přes čtyři roky soudila o svou pověst. Čelila obvinění ze zanedbání povinností, když při porodu, kterému asistovala, zemřelo dítě. V roce 2014 ale Ústavní soud rozsudek zrušil. Königsmarková nyní požaduje od státu odškodnění 6,6 milionu korun, soud její žádost projedná v úterý. Ani dva roky po zproštění viny nemá zpátky licenci k tomu, aby mohla působit jako porodní asistentka. Kvůli soudním tahanicím přišla o zisky, zhoršilo se jí zdraví, prodělala rakovinu a musela podstoupit operaci prsu.
Ivana Königsmarková se ke své profesi porodní asistentky nemůže vrátit ani dva roky poté, co ji soud zprostil obvinění za smrt dítěte při porodu.
Ivana Königsmarková se ke své profesi porodní asistentky nemůže vrátit ani dva roky poté, co ji soud zprostil obvinění za smrt dítěte při porodu. | Foto: Milan Jaroš, Respekt

Praha - Už dva roky je porodní asistentka Ivana Königsmarková soudem očištěná, že nemůže za smrt dítěte, které pomáhala rodit. Přesto stále ještě nemůže vykonávat své povolání porodní asistentky. I když ji Ústavní soud zprostil obvinění, licenci pro výkon této profese nemá.

"Bez registrace mi hrozí pokuta milion korun. Nedaří se mi ji znovu získat," řekla Aktuálně.cz. Magistrát hlavního města Prahy, který má registrace zdravotníků na starost, s Königsmarkovou navrácení licence intenzivně řeší, ale pokaždé to ztroskotalo na nějakém formálním nedostatku.

"Paní Königsmarková změnila místo činnosti a nedoložila smlouvu o pronájmu na novém místě," uvedl tiskový mluvčí magistrátu Vít Hofmann. Proto ještě nebyla znovu zaregistrována jako porodní asistentka. Podle úředníků bude nejjednodušší podat žádost úplně novou.

Königsmarkovou soud původně poslal na dva roky podmíněně do vězení za to, že v roce 2009 zapříčinila špatnou péčí smrt dítěte po porodu. Až po čtyřech letech se jí zastal Ústavní soud a následně ji Městský soud definitivně osvobodil.

Nyní žádá od státu odškodné 6,6 milionu korun za neoprávněné stíhání. První stání proběhlo v dubnu, podruhé se soud bude kauze věnovat v úterý. "Ani jsem o tom nevěděla, musím zavolat právníkovi," divila se v pondělí Königsmarková. K soudu osobně nepůjde, neobjevila se ani na prvním slyšení.

Zhoršilo se mi zdraví, prodělala jsem rakovinu

"Obvinění poznamenalo celou moji rodinu. Kromě toho, že pořád nemám registraci, to bylo několik let napětí, omezené příjmy. Jsem v důchodovém věku, takže soudní tahanice měly vliv i na výpočet mé penze," vypočítává Königsmarková.

K porodům nemůže, tak pracuje jako lektorka předporodního kurzu a poradny pro těhotné a ženy po porodu.

Nejvíce jí to ale ublížilo na zdraví. "Nezhroutila jsem se psychicky, ale fyzicky. Začala jsem mít různé zdravotní potíže. Například rakovinu, jsem nyní po operaci prsu. Dá se to počítat jako důsledek soudních tahanic, protože psychika má na takové věci samozřejmě velký vliv," tvrdí Königsmarková.

Soudkyně moc nadějí nedala

Přes milion korun chce Königsmarková za ušlý zisk, kdy nemohla vykonávat profesi asistentky, a na pět milionů korun odhadla nemajetkovou újmu, tedy mediální popotahování, které mělo také neblahý vliv na její zdravotní stav.

Soudkyně Šárka Henzlová už při prvním projednávání letos v dubnu naznačila, že asistentka nejspíš neuspěje. "Podle mě je to již promlčeno," uvedla Henzlová a poukázala, že u nemajetkové újmy je doba promlčení půl roku. Žaloba na soud přišla až více než rok po definitivním zprošťujícím rozsudku.

V úterý má advokát Königsmarkové šanci přesvědčit ji o opaku.

S případem Ivany Königsmarkové se v médiích začala mnohem více řešit problematika domácích porodů. "Možná že díky mému případu ubylo agresivních výpadů proti domácím porodům, ale média pořád udržují uměle nastavené rozdělení na porody doma a porody v nemocnici," říká Königsmarková. Podle ní je ale důležitý přístup.

"I v porodnici se dá rodit hezky, ale je zapotřebí změnit celý systém. O ženu by se měl starat někdo, koho zná a kdo zná ji. Může jí tak poskytnout mnohem lepší péči," domnívá se. Uznává, že přístup mnohých porodnic se změnil a snaží se vyjít rodičce co nejvíc vstříc.

Do některých porodnic si žena může přivést vlastní porodní asistentku. "To je super, ještě je ale potřeba zajistit, aby se mohla na samotném porodu podílet. Aby tam nebyla jen jako doprovod," připomíná Königsmarková.

 

Právě se děje

Další zprávy