Tajné natáčení klienta pojišťovnou je nelegální, řekl soud

ČTK ČTK
18. 8. 2015 13:53
Videonahrávka měla posloužit pojišťovně u soudu jako důkaz, že muž nemá nárok na náhradu škody vzniklé v důsledku úrazu na pracovišti.
Soud, ilustrační foto
Soud, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - Za nelegální označil Nejvyšší soud postup pojišťovny, jež potají opakovaně natočila muže po pracovním úrazu. Videonahrávky pořízené v letech 2010 a 2011 v okolí jeho bydliště a na dalších veřejných místech pojišťovna Kooperativa nabídla soudu - zřejmě jako důkaz mužova skutečného stavu.

Hájila tak své ekonomické zájmy, muž se totiž soudil o náhradu škody vzniklé v důsledku úrazu se zaměstnavatelem pojištěným právě u Kooperativy.

"Jde o zcela zřetelný zásah do práva na podobu," stojí v rozhodnutí NS, které je dostupné v internetové databázi.

Nahrávky nakonec nebyly klíčovým důkazem ve sporu, který skončil ve prospěch pojišťovny. Rozhodl znalecký posudek v oboru zdravotnictví. Muž však postup pojišťovny Kooperativa přesto považoval za natolik nevhodný, že podal žalobu na ochranu osobnosti. Žádal omluvu za pořízení obrazových záznamů bez souhlasu a také odškodnění 100 tisíc korun.

Justice chybovala, uznal Nejvyšší soud

Městský ani Vrchní soud v Praze žalobě nevyhověly s vysvětlením, že pořízení videozáznamů nezpůsobilo muži žádnou újmu na jeho osobnostních právech, proto není důvod poskytnout náhradu. Nejvyšší soud ale dospěl k závěru, že justice chybovala. Záznamy prý vznikly neoprávněně.

"Nelze připustit, že by záznamy nelegálně pořízené žalovanou (respektive pořízené na její objednávku) bylo možno dále legálně používat, respektive využívat (byť k důkazům u soudu)," napsali soudci.

Případ se vrátil k Městskému soudu v Praze, který je nyní vázán názorem Nejvyššího soudu. Neznamená to však automaticky to, že žalobě vyhoví v plném rozsahu. Podle databáze InfoSoud kauza v červenci takzvaně "obživla", ale nové rozhodnutí dosud nepadlo.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy