Tajné natáčení klienta pojišťovnou je nelegální, řekl soud

ČTK ČTK
18. 8. 2015 13:53
Videonahrávka měla posloužit pojišťovně u soudu jako důkaz, že muž nemá nárok na náhradu škody vzniklé v důsledku úrazu na pracovišti.
Soud, ilustrační foto
Soud, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - Za nelegální označil Nejvyšší soud postup pojišťovny, jež potají opakovaně natočila muže po pracovním úrazu. Videonahrávky pořízené v letech 2010 a 2011 v okolí jeho bydliště a na dalších veřejných místech pojišťovna Kooperativa nabídla soudu - zřejmě jako důkaz mužova skutečného stavu.

Hájila tak své ekonomické zájmy, muž se totiž soudil o náhradu škody vzniklé v důsledku úrazu se zaměstnavatelem pojištěným právě u Kooperativy.

"Jde o zcela zřetelný zásah do práva na podobu," stojí v rozhodnutí NS, které je dostupné v internetové databázi.

Nahrávky nakonec nebyly klíčovým důkazem ve sporu, který skončil ve prospěch pojišťovny. Rozhodl znalecký posudek v oboru zdravotnictví. Muž však postup pojišťovny Kooperativa přesto považoval za natolik nevhodný, že podal žalobu na ochranu osobnosti. Žádal omluvu za pořízení obrazových záznamů bez souhlasu a také odškodnění 100 tisíc korun.

Justice chybovala, uznal Nejvyšší soud

Městský ani Vrchní soud v Praze žalobě nevyhověly s vysvětlením, že pořízení videozáznamů nezpůsobilo muži žádnou újmu na jeho osobnostních právech, proto není důvod poskytnout náhradu. Nejvyšší soud ale dospěl k závěru, že justice chybovala. Záznamy prý vznikly neoprávněně.

"Nelze připustit, že by záznamy nelegálně pořízené žalovanou (respektive pořízené na její objednávku) bylo možno dále legálně používat, respektive využívat (byť k důkazům u soudu)," napsali soudci.

Případ se vrátil k Městskému soudu v Praze, který je nyní vázán názorem Nejvyššího soudu. Neznamená to však automaticky to, že žalobě vyhoví v plném rozsahu. Podle databáze InfoSoud kauza v červenci takzvaně "obživla", ale nové rozhodnutí dosud nepadlo.

 

Právě se děje

Další zprávy