Soud určil podmínky, za nichž může policie do spisů právníků

ČTK ČTK
18. 8. 2015 9:28
Česká advokátní komora dlouhodobě upozorňovala na skutečnost, že zásahů u právníků přibývalo, často prý působily šikanózním dojmem.
Nejvyšší soud
Nejvyšší soud | Foto: Tomáš Adamec

Brno - Nejvyšší soud (NS) novým stanoviskem vymezil podmínky, za kterých se mohou vyšetřovatelé dostat k listinám a dokumentům z advokátních praxí. Pokud žádají soud o souhlas, aby se mohli s listinami seznámit, musejí jasně a konkrétně říci, na co přesně je potřebují a jaké podezření se s nimi pojí.

Soud pak musí vždy rozhodovat usnesením, nikoliv méně formálním způsobem. Stejný režim platí pro dokumenty v písemné i elektronické podobě, nalezené v kancelářích i takzvaných cloudových úložištích přístupných přes internet.

Šikana právníků

Stanovisko z konce června je dostupné v databázi soudu, v úterý na ně upozornil server Česká justice. Dosavadní režim prohlídek často kritizovali advokáti, poukazovali na ohrožení mlčenlivosti advokáta a na důvěrnost mnoha listin, jež se týkají klientů.

Česká advokátní komora dlouhodobě upozorňovala na skutečnost, že podobných zásahů u právníků přibývalo, často prý působily šikanózním dojmem.

Na stanovisku několik měsíců pracovalo trestní kolegium NS, a to z podnětu náměstka nejvyššího státního zástupce Igora Stříže. Nejprve si kolegium zmapovalo praxi u různých soudů. Ukázalo se, že je rozkolísaná. Pak kolegium požádalo o názor ministerstva, právnické fakulty a další odborná pracoviště.

Ve stanovisku pak kolegium předně uvedlo, že takzvaným jiným prostorem, jehož prohlídku musí povolovat soud podle trestního řádu, není jen vlastní kancelář advokáta, ale jakékoliv místo, kde poskytuje právní služby. Jde tedy například o pobočku kanceláře, automobil advokáta, místa určená k archivaci a ukládání spisů, ale také elektronická úložiště dat.

Se souhlasem komory

Při prohlídce takových prostor musí být podle zákona zajištěna součinnost České advokátní komory. Její zástupce vyslovuje souhlas s tím, aby se vyšetřovatelé mohli seznámit s konkrétní listinou.

Pokud souhlas kvůli ohrožení mlčenlivosti neposkytne, lze jej nahradit soudním rozhodnutím, které by mělo mít vždy formu usnesení. Při žádosti o nahrazení souhlasu je podle stanoviska NS vždy nutné předložit soudu výčet listin a podrobný popis skutkového děje.

"Z tohoto popisu musí vyplývat podezření ze spáchání trestného činu, včetně vysvětlení, jakým způsobem jsou místo prohlídky, popř. osoby spojeny s trestnou činností, jak z vyhodnocení výsledků trestního řízení, ze skutečností odůvodňujících příkaz k prohlídce, jakož i výsledků provedené prohlídky vyplývá, že zajištěné věci korespondují s odůvodněním příkazu k prohlídce," stojí ve stanovisku.

Nesmí také chybět informace, jaké konkrétní okolnosti mají zajištěné listiny nebo nosiče dat osvětlit či prokázat.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy