Brno - Nejvyšší soud (NS) novým stanoviskem vymezil podmínky, za kterých se mohou vyšetřovatelé dostat k listinám a dokumentům z advokátních praxí. Pokud žádají soud o souhlas, aby se mohli s listinami seznámit, musejí jasně a konkrétně říci, na co přesně je potřebují a jaké podezření se s nimi pojí.
Soud pak musí vždy rozhodovat usnesením, nikoliv méně formálním způsobem. Stejný režim platí pro dokumenty v písemné i elektronické podobě, nalezené v kancelářích i takzvaných cloudových úložištích přístupných přes internet.
Šikana právníků
Stanovisko z konce června je dostupné v databázi soudu, v úterý na ně upozornil server Česká justice. Dosavadní režim prohlídek často kritizovali advokáti, poukazovali na ohrožení mlčenlivosti advokáta a na důvěrnost mnoha listin, jež se týkají klientů.
Česká advokátní komora dlouhodobě upozorňovala na skutečnost, že podobných zásahů u právníků přibývalo, často prý působily šikanózním dojmem.
Na stanovisku několik měsíců pracovalo trestní kolegium NS, a to z podnětu náměstka nejvyššího státního zástupce Igora Stříže. Nejprve si kolegium zmapovalo praxi u různých soudů. Ukázalo se, že je rozkolísaná. Pak kolegium požádalo o názor ministerstva, právnické fakulty a další odborná pracoviště.
Ve stanovisku pak kolegium předně uvedlo, že takzvaným jiným prostorem, jehož prohlídku musí povolovat soud podle trestního řádu, není jen vlastní kancelář advokáta, ale jakékoliv místo, kde poskytuje právní služby. Jde tedy například o pobočku kanceláře, automobil advokáta, místa určená k archivaci a ukládání spisů, ale také elektronická úložiště dat.
Se souhlasem komory
Při prohlídce takových prostor musí být podle zákona zajištěna součinnost České advokátní komory. Její zástupce vyslovuje souhlas s tím, aby se vyšetřovatelé mohli seznámit s konkrétní listinou.
Pokud souhlas kvůli ohrožení mlčenlivosti neposkytne, lze jej nahradit soudním rozhodnutím, které by mělo mít vždy formu usnesení. Při žádosti o nahrazení souhlasu je podle stanoviska NS vždy nutné předložit soudu výčet listin a podrobný popis skutkového děje.
"Z tohoto popisu musí vyplývat podezření ze spáchání trestného činu, včetně vysvětlení, jakým způsobem jsou místo prohlídky, popř. osoby spojeny s trestnou činností, jak z vyhodnocení výsledků trestního řízení, ze skutečností odůvodňujících příkaz k prohlídce, jakož i výsledků provedené prohlídky vyplývá, že zajištěné věci korespondují s odůvodněním příkazu k prohlídce," stojí ve stanovisku.
Nesmí také chybět informace, jaké konkrétní okolnosti mají zajištěné listiny nebo nosiče dat osvětlit či prokázat.