Ústavní soud odmítl další stížnost ekologů kvůli dálnici D8

ČTK ČTK
11. 8. 2015 15:02
Ekologům vadilo, že stavební povolení v úseku Lovosice-Řehlovice zůstalo v platnosti i po zrušení územního rozhodnutí. Dálnice D8 jako jediná u nás vede přes chráněnou krajinnou oblast.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Společnosti ochránců životního prostředí související se stavbou dálnice D8 přes České středohoří.

Ekologům vadilo zejména to, že stavební povolení v úseku Lovosice-Řehlovice zůstalo v platnosti i po zrušení územního rozhodnutí. Justice prý odepřela odpůrcům stavby spravedlnost.

Ústavní soudci stížnost označili za zjevně neopodstatněnou, zjistila  Česká televize ze soudní databáze.

Stížnost konkrétně směřovala proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který potvrdil starší verdikt Krajského soudu v Ústí nad Labem.

"Napadená soudní rozhodnutí byla podrobně a srozumitelně odůvodněna, a splňovala tak požadavek spravedlivého procesu," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Janem Musilem.

Rozsudky ve prospěch ekologů nikdy nezměnily trasu dálnice

Jde o jedno z desítek soudních rozhodnutí, která v souvislosti s trasou D8 padla. Justice často rozhodovala i ve prospěch ekologů, aniž by to však změnilo trasu dálnice.

Řadu sporů vedly a vedou také Děti Země, jejichž ústavní stížnost ÚS odmítl před několika týdny. Zároveň tehdy ale zkritizoval nedokonalou právní úpravu, jež platila v době povolování dálnice, stejně jako postup správních soudů.

Krajský soud v Ústí nad Labem například zákonnost územního rozhodnutí zkoumal sedm let.

Dálnice D8 spojuje Prahu přes Lovosice a Ústecký kraj s česko-německou hranicí. Zatím je v provozu pouze částečně. Jde o jedinou českou dálnici, která přechází přes chráněnou krajinnou oblast, konkrétně přes České středohoří.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 31 minutami

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy