Ústavní soud odmítl další stížnost ekologů kvůli dálnici D8

ČTK ČTK
11. 8. 2015 15:02
Ekologům vadilo, že stavební povolení v úseku Lovosice-Řehlovice zůstalo v platnosti i po zrušení územního rozhodnutí. Dálnice D8 jako jediná u nás vede přes chráněnou krajinnou oblast.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Společnosti ochránců životního prostředí související se stavbou dálnice D8 přes České středohoří.

Ekologům vadilo zejména to, že stavební povolení v úseku Lovosice-Řehlovice zůstalo v platnosti i po zrušení územního rozhodnutí. Justice prý odepřela odpůrcům stavby spravedlnost.

Ústavní soudci stížnost označili za zjevně neopodstatněnou, zjistila  Česká televize ze soudní databáze.

Stížnost konkrétně směřovala proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který potvrdil starší verdikt Krajského soudu v Ústí nad Labem.

"Napadená soudní rozhodnutí byla podrobně a srozumitelně odůvodněna, a splňovala tak požadavek spravedlivého procesu," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Janem Musilem.

Rozsudky ve prospěch ekologů nikdy nezměnily trasu dálnice

Jde o jedno z desítek soudních rozhodnutí, která v souvislosti s trasou D8 padla. Justice často rozhodovala i ve prospěch ekologů, aniž by to však změnilo trasu dálnice.

Řadu sporů vedly a vedou také Děti Země, jejichž ústavní stížnost ÚS odmítl před několika týdny. Zároveň tehdy ale zkritizoval nedokonalou právní úpravu, jež platila v době povolování dálnice, stejně jako postup správních soudů.

Krajský soud v Ústí nad Labem například zákonnost územního rozhodnutí zkoumal sedm let.

Dálnice D8 spojuje Prahu přes Lovosice a Ústecký kraj s česko-německou hranicí. Zatím je v provozu pouze částečně. Jde o jedinou českou dálnici, která přechází přes chráněnou krajinnou oblast, konkrétně přes České středohoří.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy