Ústavní soud odmítl další stížnost ekologů kvůli dálnici D8

ČTK ČTK
11. 8. 2015 15:02
Ekologům vadilo, že stavební povolení v úseku Lovosice-Řehlovice zůstalo v platnosti i po zrušení územního rozhodnutí. Dálnice D8 jako jediná u nás vede přes chráněnou krajinnou oblast.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Společnosti ochránců životního prostředí související se stavbou dálnice D8 přes České středohoří.

Ekologům vadilo zejména to, že stavební povolení v úseku Lovosice-Řehlovice zůstalo v platnosti i po zrušení územního rozhodnutí. Justice prý odepřela odpůrcům stavby spravedlnost.

Ústavní soudci stížnost označili za zjevně neopodstatněnou, zjistila  Česká televize ze soudní databáze.

Stížnost konkrétně směřovala proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který potvrdil starší verdikt Krajského soudu v Ústí nad Labem.

"Napadená soudní rozhodnutí byla podrobně a srozumitelně odůvodněna, a splňovala tak požadavek spravedlivého procesu," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Janem Musilem.

Rozsudky ve prospěch ekologů nikdy nezměnily trasu dálnice

Jde o jedno z desítek soudních rozhodnutí, která v souvislosti s trasou D8 padla. Justice často rozhodovala i ve prospěch ekologů, aniž by to však změnilo trasu dálnice.

Řadu sporů vedly a vedou také Děti Země, jejichž ústavní stížnost ÚS odmítl před několika týdny. Zároveň tehdy ale zkritizoval nedokonalou právní úpravu, jež platila v době povolování dálnice, stejně jako postup správních soudů.

Krajský soud v Ústí nad Labem například zákonnost územního rozhodnutí zkoumal sedm let.

Dálnice D8 spojuje Prahu přes Lovosice a Ústecký kraj s česko-německou hranicí. Zatím je v provozu pouze částečně. Jde o jedinou českou dálnici, která přechází přes chráněnou krajinnou oblast, konkrétně přes České středohoří.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

Další zprávy