Soud potrestal ženu za vraždu novorozence 15 lety vězení. Dítě se narodilo mrtvé, hájila se matka

ČTK ČTK
14. 2. 2017 15:58
Patnáct let za mřížemi si má odsedět žena, která podle královéhradeckého soudu zabila své novorozené dítě. Obžalovaná se hájila tím, že dítě se už mrtvé narodilo. Podle spisu obžalovaná novorozence ponechala po porodu venku na trávě při teplotě dva stupně nad bodem mrazu, později ho zabalila do blůzy a tělo ukryla do papírové krabice na terase domu. Obžalovaná před soudem vypověděla, že si v životě prošla peklem kvůli problematickému soužití s druhem, který ji napadal, sama svým dětem nikdy neublížila.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Isifa/Thinkstock

Hradec Králové – Hradecký krajský soud poslal na 15 let do vězení třicetiletou ženu z Chrudimska za vraždu novorozeněte. Podle spisu loni v únoru dítěti neposkytla dostatečnou poporodní péči a ukryla ho v papírové krabici na terase domu. Rozsudek není pravomocný, obžalovaná se proti verdiktu odvolala, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání.

"Máme za to, že dělala vše pro to, aby se to dítě nenarodilo, nechodila k lékaři či požívala alkoholické nápoje," řekl při zdůvodnění rozsudku předseda senátu hradeckého soudu Luboš Sovák. Obžalovaná řekla, že kdyby dítě vykazovalo známky života, postarala by se o něj. "Opravdu je mi líto, co se stalo, ale svému dítěti jsem neublížila," řekla žena.

Podle spisu obžalovaná novorozence ponechala po porodu venku na trávě při teplotě dva stupně Celsia nad bodem mrazu, později ho zabalila do blůzy a tělo ukryla do papírové krabice na terase domu. "Je nesporné, že obžalovaná neplánovaně otěhotněla, těhotenství po celou dobu tajila a maskovala ho a její postup směřoval k úmyslné smrti dítěte," řekla státní zástupkyně Lucie Žabková. Znalci navíc z těla novorozeněte zjistili, že žena před porodem vypila velké množství alkoholu.

Obžalovaná před soudem vypověděla, že si v životě prošla peklem kvůli problematickému soužití s druhem, který ji napadal, sama svým dětem nikdy neublížila. "Otec dětí mě psychicky i fyzicky týral, měli jsme strašný vztah. Starat se o děti za takového stavu bylo složité, děti ho nezajímaly. Kdybych si zavolala sanitu, tak by mě zabil," uvedla již dříve před soudem.

Obhájkyně obžalované v závěrečné řeči uvedla, že se nepodařilo prokázat s jistotou, že se dítě narodilo živé, a navrhla zproštění obžaloby. "Znalci za pravděpodobnou příčinu úmrtí považují udušení s ohledem na nedostatek kyslíku, ale v tomto případě se nepodařilo jasně prokázat, co bylo příčinou úmrtí," řekla obhájkyně.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Zemřela zakladatelka první ARO kliniky v Československu. Bylo jí 91 let

Ve věku 91 let zemřela zakladatelka první anesteziologicko-resuscitační kliniky v Československu Danuše Táborská. V oboru anesteziologie a resuscitace byla v roce 1989 jako první žena jmenovaná profesorkou. V roce 2015 jí prezident Miloš Zeman udělil medaili.

Danuše Táborská zemřela v pondělí. "Rodině a blízkým vyjadřujeme upřímnou soustrast," uvedla Dana Lipovská, mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, v níž Táborská kliniku založila. Táborská vystudovala Lékařskou fakultu dnešní Masarykovy univerzity v Brně. V nemocnici u svaté Anny v roce 1983 založila první anesteziologicko-resuscitační kliniku v Československu, jejíž přednostkou byla 16 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy