Soud neuvěřil ženě z Přerova, že nechtěně zalehla své dítě. Za vraždu dostala 16 let vězení

ČTK ČTK
27. 1. 2017 12:47
Matku, která na přerovské ubytovně udusila novorozence, potrestal olomoucký krajský soud 16 lety vězení. Žena původně tvrdila, že šlo o syndrom náhlého úmrtí. Později vyšetřovatelům řekla, chlapec zemřel ve chvíli, kdy usnula při kojení a nechtěně ho zalehla. "Znalci víceméně vyloučili jak smrt nedbalostní, tak smrt dítěte nešťastnou náhodou," řekl novinářům soudce Eduard Ondrášek. Rozsudek není pravomocný, žena si nechala lhůtu na odvolání.
Soud. Ilustrační foto
Soud. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Olomouc – Olomoucký krajský soud v pátek potrestal matku z přerovské ubytovny za vraždu novorozence 16 lety vězení. Podle soudu se její dítě v posteli neudusilo nešťastnou náhodou, jak tvrdila obžalovaná. Rozsudek zatím není pravomocný, žena si nechala lhůtu na odvolání. Loni ji soud osvobodil, vrchní soud mu ale případ vrátil a nařídil znovu vyslechnout znalce. Experti možnost náhodného udušení dítěte prakticky vyloučili. Ženě už dříve zemřely obdobným způsobem další dvě děti.

Tragédie se odehrála v říjnu 2014 na přerovské ubytovně. Podle obžaloby žena chlapce udusila. Nezaměstnaná čtyřnásobná matka, jejíž zbývající jedno dítě žije u otce, však tvrdí, že chlapec zemřel ve chvíli, kdy usnula při kojení a nechtíc ho zalehla. Původně ale kriminalistům řekla, že šlo o syndrom náhlého úmrtí. Stíhána byla nejprve za usmrcení z nedbalosti, kriminalisté její čin později překvalifikovali na vraždu, za což jí hrozilo 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

Znalci z oboru soudního lékařství sice připustili, že dítě mohlo teoreticky zemřít způsobem, o kterém hovořila matka. Upozornili ale, že se s tím za svoji dlouholetou praxi nesetkali.

Podle znalců by ženě při usnutí ochably svaly, kojené dítě by jí vypadlo z náruče a pláčem spící matku probudilo. Mrtvé dítě z přerovské ubytovny navíc nemělo na těle otlaky, které jsou při zalehnutí typické. "Znalci závěry modifikovali tak, že víceméně vyloučili jak smrt nedbalostní, tak smrt dítěte nešťastnou náhodou," řekl novinářům soudce Eduard Ondrášek. Novorozenec podle něj zemřel poté, co byly blíže nezjištěným způsobem uzavřeny jeho dýchací cesty.

Žena si ponechala lhůtu na odvolání a s novináři po vynesení rozsudku nekomunikovala. "Myslím si, že důkazní situace se příliš nezměnila oproti minulému hlavnímu líčení tak, aby muselo být rozhodnuto tímto způsobem," komentoval rozsudek její obhájce Ivo Šotek, podle kterého nebylo prokázáno, že žena dítě usmrtila úmyslně.

Žalobkyně pro matku požadovala 16 let vězení, protože se podle ní podařilo vytvořit řetězec důkazů, že žena dítě udusila záměrně. Soud však ženu loni v červnu osvobodil, protože nebyly předloženy jednoznačné důkazy, že se dítě v pokoji ubytovny udusilo její vinou. Znalec tehdy u soudu připustil verzi, podle které dítě zemřelo nešťastnou náhodou poté, co matka při kojení usnula a novorozence zalehla.

Soudce Ondrášek loňský osvobozující verdikt zdůvodnil právní zásadou, jež ukládá soudu v případě pochybností o vině rozhodnout ve prospěch obžalovaného. Proti červnovému rozsudku se k vrchnímu soudu odvolala státní zástupkyně.

Ženě podobným způsobem zemřeli v minulosti už dva chlapci. Obžalovaná je také matkou dcery, která žije u svého otce. Žena na toto dítě podle soudu neplatí výživné. Kriminalisté se při vyšetřování posledního případu zabývali i předchozími úmrtími, ale podařilo se jim prokázat násilnou smrt jen v posledním případě.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy