Soud neuvěřil ženě z Přerova, že nechtěně zalehla své dítě. Za vraždu dostala 16 let vězení

ČTK ČTK
27. 1. 2017 12:47
Matku, která na přerovské ubytovně udusila novorozence, potrestal olomoucký krajský soud 16 lety vězení. Žena původně tvrdila, že šlo o syndrom náhlého úmrtí. Později vyšetřovatelům řekla, chlapec zemřel ve chvíli, kdy usnula při kojení a nechtěně ho zalehla. "Znalci víceméně vyloučili jak smrt nedbalostní, tak smrt dítěte nešťastnou náhodou," řekl novinářům soudce Eduard Ondrášek. Rozsudek není pravomocný, žena si nechala lhůtu na odvolání.
Soud. Ilustrační foto
Soud. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Olomouc – Olomoucký krajský soud v pátek potrestal matku z přerovské ubytovny za vraždu novorozence 16 lety vězení. Podle soudu se její dítě v posteli neudusilo nešťastnou náhodou, jak tvrdila obžalovaná. Rozsudek zatím není pravomocný, žena si nechala lhůtu na odvolání. Loni ji soud osvobodil, vrchní soud mu ale případ vrátil a nařídil znovu vyslechnout znalce. Experti možnost náhodného udušení dítěte prakticky vyloučili. Ženě už dříve zemřely obdobným způsobem další dvě děti.

Tragédie se odehrála v říjnu 2014 na přerovské ubytovně. Podle obžaloby žena chlapce udusila. Nezaměstnaná čtyřnásobná matka, jejíž zbývající jedno dítě žije u otce, však tvrdí, že chlapec zemřel ve chvíli, kdy usnula při kojení a nechtíc ho zalehla. Původně ale kriminalistům řekla, že šlo o syndrom náhlého úmrtí. Stíhána byla nejprve za usmrcení z nedbalosti, kriminalisté její čin později překvalifikovali na vraždu, za což jí hrozilo 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

Znalci z oboru soudního lékařství sice připustili, že dítě mohlo teoreticky zemřít způsobem, o kterém hovořila matka. Upozornili ale, že se s tím za svoji dlouholetou praxi nesetkali.

Podle znalců by ženě při usnutí ochably svaly, kojené dítě by jí vypadlo z náruče a pláčem spící matku probudilo. Mrtvé dítě z přerovské ubytovny navíc nemělo na těle otlaky, které jsou při zalehnutí typické. "Znalci závěry modifikovali tak, že víceméně vyloučili jak smrt nedbalostní, tak smrt dítěte nešťastnou náhodou," řekl novinářům soudce Eduard Ondrášek. Novorozenec podle něj zemřel poté, co byly blíže nezjištěným způsobem uzavřeny jeho dýchací cesty.

Žena si ponechala lhůtu na odvolání a s novináři po vynesení rozsudku nekomunikovala. "Myslím si, že důkazní situace se příliš nezměnila oproti minulému hlavnímu líčení tak, aby muselo být rozhodnuto tímto způsobem," komentoval rozsudek její obhájce Ivo Šotek, podle kterého nebylo prokázáno, že žena dítě usmrtila úmyslně.

Žalobkyně pro matku požadovala 16 let vězení, protože se podle ní podařilo vytvořit řetězec důkazů, že žena dítě udusila záměrně. Soud však ženu loni v červnu osvobodil, protože nebyly předloženy jednoznačné důkazy, že se dítě v pokoji ubytovny udusilo její vinou. Znalec tehdy u soudu připustil verzi, podle které dítě zemřelo nešťastnou náhodou poté, co matka při kojení usnula a novorozence zalehla.

Soudce Ondrášek loňský osvobozující verdikt zdůvodnil právní zásadou, jež ukládá soudu v případě pochybností o vině rozhodnout ve prospěch obžalovaného. Proti červnovému rozsudku se k vrchnímu soudu odvolala státní zástupkyně.

Ženě podobným způsobem zemřeli v minulosti už dva chlapci. Obžalovaná je také matkou dcery, která žije u svého otce. Žena na toto dítě podle soudu neplatí výživné. Kriminalisté se při vyšetřování posledního případu zabývali i předchozími úmrtími, ale podařilo se jim prokázat násilnou smrt jen v posledním případě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Krétu zasáhlo zemětřesení, zemřel nejméně jeden člověk

Řecký ostrov Krétu zasáhlo zemětřesení o síle 5,8 stupně. Podle řecké televize ERT zemřel nejméně jeden člověk, hlášeny jsou škody na budovách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy