Praha - Soud poslal zakladatele petrochemické firmy Oleo Chemical (OCh) Kamila Jirounka nepravomocně na pět let do vězení za úvěrový podvod.
Při sjednání úvěru za 160 milionů korun na rozšíření výroby údajně neuvedl pravdivé údaje.
Jirounek obvinění odmítá a proti rozsudku Městského soudu v Praze se na místě odvolal. Případ tak zamíří k vrchnímu soudu.
Podnikatel figuruje také v případu údajného vyvádění peněz z Oleo Chemical, ve kterém je mezi dalšími devíti obžalovanými podnikatel Ivo Rittig.
Případ řeší rovněž městský soud, jednání má začít v listopadu.
Obžaloba: vylákal peníze
Obžaloba vinila Jirounka z podvodu a vylákání peněz. Podle soudkyně Kateřiny Radkovské se sice tento trestný čin neprokázal, Jirounkův případ nicméně přehodnotila jako úvěrový podvod.
Podnikatel prý uzavřel smlouvu o úvěru, neprokázalo se ale, že by chtěl obohatit sebe nebo někoho jiného, jak tvrdí obžaloba.
Jirounek ovšem podle Radkovské hrubě zkreslil údaje při sjednání úvěru. Investiční projekt byl prý pouze nástinem plánované akce a Jirounek navíc ručil pozemky, které údajně měly mnohem nižší tržní hodnotu.
Parcely jsou prý zemědělské, nejsou určené ke stavbě a nemají zavedené inženýrské sítě.
Investice podle plánu
Podnikatel obvinění odmítá a trest ho překvapil. Nesouhlasí s tvrzením o podvodu při půjčce.
Čtveřice podnikatelů, kteří každý vložili do firmy po 40 milionech, se podle něj stala díky poskytnutým financím podílníky ve firmě. Investice se údajně uskutečnila podle plánu.
Jirounkův obhájce Eduard Bruna novinářům po jednání řekl, že soud podle něj neprovedl některé podstatné důkazy. Zmínil také zamítnutý návrh na výslech svědka, který požadovala obhajoba i státní zástupkyně.
"Sice si půjčil (Jirounek) 160 milionů, ale vložil je do té společnosti, ve které se ti tzv. poškození stali 20procentními společníky, resp. akcionáři," dodal advokát. Jirounka rozsudek překvapil. "Dnes je to už šest let, kdy vykonávají akcionářská práva a přitom se tváří jako poškození," komentoval soud Jirounek.
Jirounkovi hrozilo pět až 10 let vězení. Podle obžaloby sjednal úvěr v roce 2008, finance se měly zhodnotit investováním do rozšíření výroby ropných produktů v liberecké provozovně společnosti OCh.
Jirounek ale podle soudu neuvedl při sjednání úvěru pravdivé informace.
Vyšetřovatelé tvrdí, že například oproti příslibu firma nepodala žádost na stavební úřad. Úvěr na projekt byl prý také zajištěný zástavním právem k Jirounkovým pozemkům v údajné hodnotě 200 milionů korun, přičemž skutečná cena byla 7,4 milionu korun.