Šéf Oleo Chemical půjde kvůli padělané směnce znovu k soudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 5. 2015 17:12
Kamil Jirounek byl původně zproštěn obžaloby. Pražský vrchní soud nařídil, aby byly doplněny důkazy, osvobozující verdikt tak neplatí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Krajský soud v Praze se bude muset znovu zabývat částí kauzy padělané směnky na 127 milionů korun, ve které figuruje jeden z šéfů firmy Oleo Chemical Kamil Jirounek.

Jirounek byl původně zproštěn obžaloby pro trestné činy podvodu a padělání platebního prostředku. Pražský vrchní soud ale nařídil, aby byly doplněny důkazy v souvislosti s paděláním směnky, a tak osvobozující verdikt v této části případu neplatí.

"Konečně se definitivně prokázalo, že jsem se v této v kauze žádného podvodu nedopustil," sdělil Jirounek. Je prý přesvědčen, že se jeho nevina prokáže i v případě údajně padělané směnky.

Půjčka 96 milionů

Jirounek si podle obžaloby v letech 2009 a 2010 půjčil přes 96 milionů korun od spolumajitele firmy Ravak Jindřicha Vařeky staršího. Při půjčování peněz ale podle spisu věděl, že dluh nevrátí do slíbené lhůty. Peníze prý Jirounek utratil pro vlastní potřebu.

"Tato tvrzení nebyla prokázána," vysvětlil předseda trestního senátu Josef Mazák důvody, proč byl Jirounek definitivně zproštěn obžaloby z podvodu.

Podle obžaloby si následně opatřil dokumenty a falešnou směnku na 127 milionů korun, podle nichž měl Vařeka dluh vůči firmě Západočeská investorská. Jirounek pohledávku oficiálně koupil a chtěl peníze od Vařeky vymáhat v civilním řízení.

Směnka z roku 2002

Směnka má svůj původ v roce 2002, kdy měl peníze Vařekovi půjčit muž, který žil jako bezdomovec v Praze. Směnku pak mělo údajně několik lidí. Jako poslední je na ní podepsaný Radek Novák, který je druhým obžalovaným v kauze a jehož případ znovu probere soud.

Podle Mazáka se touto částí případu musí soud znovu zabývat kvůli tomu, že se podřízený soud nevypořádal se všemi skutečnostmi důležitými pro rozhodnutí a neprovedl úplné dokazování. Znovu by měl vyslechnout třeba Nováka nebo soudního znalce.

Novák byl podle původního verdiktu soudu pouze tzv. bílým koněm a plnil rozkazy. Podle odvolacího soudu by se ale měla jeho role v případu více prověřit, protože Novák nedávno dostal pět vězení za působení v gangu, který se zabýval podvody.

Dalších šest lidí v této kauze dostalo tresty od pěti do 8,5 roku vězení. Rozsudek nad gangem zatím není pravomocný. Firma Oleo Chemical v této kauze byla poškozeným subjektem a vysoudila 200 tisíc korun.

Další obvinění

Jirounek figuruje i v dalších případech. Jeden z nich se týká údajného vyvádění peněz z firmy Oleo Chemical, v kauze bylo obviněno dalších devět lidí včetně lobbisty Iva Rittiga.

Další kauza, kterou dozoruje pražské městské státní zastupitelství, se týká údajného podvodného vylákání 160 milionů korun od lidí působících ve firmě Ravak.

Jirounek před soudem toto obvinění odmítl s tím, že za peníze dostali akcie a půjčka tak byla splacena. Justice nyní rozhoduje o tom, který soud bude mít případ na starosti.

Jirounek se po skončení soudu nechtěl vyjádřit k verdiktu ani dalším kauzám, které se ho týkají. V minulosti však obvinění odmítl.

Jako příčinu některých kauz považoval obchodní spory, které vede s majiteli firmy Ravak. Společnost je významným výrobcem van a sprchových koutů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy