Policie navrhla obžalovat Rittiga v kauze Oleo Chemical

ČTK ČTK
19. 3. 2015 8:52
Celkem deset lidí je v případu podezřelých z toho, že ze společnosti vyvedli až 20 milionů korun.
Ivo Rittig a jeho advokátka Karolína Babáková z MSB Legal.
Ivo Rittig a jeho advokátka Karolína Babáková z MSB Legal. | Foto: ČTK

Praha - Policisté navrhli obžalovat lobbistu Iva Rittiga a dalších devět lidí v kauze petrochemické firmy Oleo Chemical. Uvedl to čtvrteční deník Právo. Skupina je podezřelá z toho, že ze společnosti vyvedla až 20 milionů korun. Kromě Rittiga čelí obvinění například zakladatelé firmy Michal Urbánek a Kamil Jirounek či lobbistův obchodní partner Peter Kmeť.

Protikorupční policie v kauze Oleo Chemical stíhá od loňska deset lidí podezřelých z vyvádění peněz z firmy. Rittig je obviněný z praní špinavých peněz, další pak z krácení daně či z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Jsou mezi nimi i Rittigovi právníci Karolína Babáková a David Michal. Všech deset zůstalo na svobodě, návrhy na vazbu zamítl už dříve soud.

Podle vyšetřovatelů mířily peníze za fiktivní práci z Olea Chemical přes Kmeťovu firmu Cokeville Assets právě k Rittigovi. Pachatelé údajně vyvedli až 20 milionů korun. Jeden z obviněných šéfů Olea Jirounek to v dřívějším rozhovoru s ČTK odmítl. Podle něj šlo o standardní poradenství.

Podle kriminalistů ale nákladné poradenské služby měly ve skutečnosti zajistit pro Oleo Chemical finančně zajímavou zakázku ohledně pohonných hmot pro dopravní podnik v Praze.

Další obviněný, finanční odborník Jaroslav Kubiska, který dříve spravoval mimo jiné Rittigovy účty, nedávno podle médií při výslechu požádal o pozici spolupracujícího obviněného, což již dříve naznačoval. Jeho výpověď údajně rozkrývá, jak skupina kolem Rittiga vyváděla peníze přes účty v cizině. Státní zástupce Borgula o jeho žádosti zatím nerozhodl. Pokud ji přijme, projeví se to až při sepsání obžaloby. Ostatní obhájci Kubiskovo vyjádření zpochybňují.

Rittig s Kmetěm, Michalem a dalším lobbistovým advokátem Markem Stubleym čelí stíhání také v případu údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik. Kauza Oleo Chemical ale souvislost s dopravním podnikem nemá, ačkoliv obvinění stojí na obdobné smlouvě s Cokeville Assets jako v kauze jízdenek.

 

Právě se děje

Další zprávy