Policie musí říct, který policista byl u Státní bezpečnosti

Tomáš Fránek
17. 6. 2014 5:00
Rozhodl o tom v precedenčním verdiktu soud, podle nějž se informace o tom, kdo z nyní sloužících policistů byl u StB, týká profesního života policistů, nejde o soukromý, ale veřejný údaj.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

BrnoPolicie nemá tajit informace o tom, kteří policisté byli v minulosti u Státní bezpečnosti, jaké funkce u komunistické tajné policie vykonávali nebo na jakých případech pracovali.

Informace o tom, kdo z nyní sloužících policistů byl u StB, se totiž týkají profesního života policistů, nejde o soukromé, ale veřejné údaje.

"Profesní kariéra úředních osob správních orgánů či policistů je věcí veřejnou a veřejnost má právo být o ní informována," rozhodl Městský soud v Praze v případě sporu vyšetřovaného muže a Krajského policejního ředitelství pro Prahu.

Muž si stěžoval na chování a postup příslušníků kriminální policie, kteří ho vyšetřovali. Jeho stížnost dostal na starosti pracovník skupiny stížností a kontroly jedné z obvodních policejních stanic. Stěžující muž nebyl spokojený s tím, jak se s jeho stížností naložilo, a požádal policii o informace. Chtěl kopie písemností založených ve spisu. Muž navíc požádal také o informaci, zda policisté vyřizující jeho stížnost byli v minulosti trestáni za nějaké pochybení v práci.

A chtěl vědět také to, zda policista prověřující jeho stížnost byl příslušníkem nebo spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti. "A pokud ano, tak v které době, jakou funkci vykonával nebo jakou činností či formou spolupráce byl pověřen," uvedl muž ve stížnosti.

Podle muže se jméno policisty objevilo v takzvaných Cibulkových seznamech (ty zveřejnil v roce 1992 občanský aktivista Petr Cibulka, šlo ale o neúplné nebo v některých případech nepřesné informace).

Odmítnutí policie

Pražské policejní ředitelství informace odmítlo vydat s tím, že nejde o veřejné informace, ale osobní údaje o policistech. Policie navíc tvrdila, že informace o tom, kdo byl příslušníkem nebo spolupracovníkem Státní bezpečnosti nemá k dispozici. Stěžující si muž má navíc podle policistů možnost nahlédnout do svazků Státní bezpečnosti a zjistit si informaci sám.

Muž s tím nesouhlasil a Obvodní ředitelství pro Prahu 2 zažaloval. "Požadovaná informace o profesní minulosti policisty zaměřená na otázku jeho působení u bývalé StB je věcí veřejnou. Není přitom vůbec významné, zda policie v současnosti takovou informací disponuje," uvedl v žalobě muž s tím, že policie si může informace vyžádat.

Právníci pražského policejního ředitelství se bránili tím, že neexistují jasná pravidla, jak tyto případy posuzovat. Proto je podle policie těžké rozhodnout, které informace mají být zveřejněny a které naopak může policie utajit.

Městský soud v Praze nařídil policii vydat jak kopie spisu, tak informace o tom, zda policista byl u Státní bezpečnosti. Senát soudu vedený soudkyní Vierou Hořčicovou rozhodl, že informace, o které muž žádá, jsou výhradně informace pracovní a netýkají se soukromého života policistů. A není důležité, že muž mohl informaci o tom, zda policista byl příslušníkem StB, získat sám na základě zákona o zpřístupnění svazků Státní bezpečnosti.

Nejde o soukromé informace

Soudci potvrdili, že policie musí vydat údaje o hodnocení policistů včetně jejich případných pracovních pochybení. "Neobsahují žádné údaje o jeho privátní sféře (údaje o rodině, o zdraví a podobně), a soud proto nevidí důvod, proč by takové informace nemohly být veřejně dostupné," rozhodli soudci.

Veřejnou informací je také členství v bývalé komunistické Státní bezpečnosti. Ověření informací o tom, kdo byl členem Státní bezpečnosti, pomáhá podle soudců naplňovat veřejný zájem na vyrovnání se s totalitní minulostí a potřebu co nejširší informovanosti a otevřené veřejné diskuse o této minulosti.

"Domněnka, že Policie České republiky, tedy zaměstnavatel dotyčného policisty, disponuje i údaji souvisejícími s jeho možnou činností v bývalé StB, proto není zcela neopodstatněná," rozhodli soudci. Policii nařídili informace o členství ve Státní bezpečnosti poskytnout.

V současné době pracuje u policie několik set bývalých příslušníků Státní bezpečnosti. Policie dlouhé roky odmítla vydat přesné informace o těchto lidech, uváděla pouze orientační čísla. Teprve před šesti roky ministerstvo vnitra oficiálně přiznalo, že v policejních složkách pracuje 800 bývalých příslušníků StB.

 

Právě se děje

Další zprávy