Brno - Pokud si sednete do auta, jehož řidič je opilý a vy o tom víte, riskujete dvojnásob. Nejen svůj život, ale i to, že se budete nakonec podílet na odškodnění.
Nejvyšší soud rozhodl v případu nehody, kterou zavinil opilý řidič bez řidičského průkazu. Spolujezdec v autě, které dostalo smyk na zasněžené silnici, zaplatil daň nejvyšší: život. Ale soudy musely navíc vyřešit, jak vysoké odškodné od řidiče a Generali pojišťovny, kde byl mrtvý spolujezdec pojištěný, mají dostat pozůstalí.
Je to riskantní chování
A konečný verdikt Nejvyššího soudu se dá přeložit takto: příbuzní mrtvého nemají nárok na vyšší odškodné, protože si spolujezdec svou smrt do značné míry zavinil sám, i když neřídil.
Jak se celý případ u soudů odvíjel?
Bratr zemřelého po řidiči a pojišťovně požadoval doplacení odškodného ve výši 70 tisíc korun. Okresní soud v Chrudimi žalobu zamítl. Podle soudců byli řidič i spolujezdec pod vlivem alkoholu. "Tímto riskantním jednáním spolujezdec porušil svou základní povinnost předcházet vzniku škody na zdraví," uvedli soudci a žádné odškodnění nepřiznali.
Krajský soud v Hradci Králové však verdikt změnil a nařídil, aby řidič a pojišťovna zaplatili stejně: 35 tisíc korun. Podle hradeckých soudců je jednoznačné, že nehodu zavinil řidič, a spolujezdec vinu nenese.
S tím ale nesouhlasili zástupci pojišťovny. "Nezvládnutí řízení řidičem nelze hodnotit jako převažující příčinu vzniku škody na zdraví, neboť za situace, kdy je řidič pod vlivem alkoholu, nemá řidičské oprávnění ani potřebné zkušenosti, lze s vysokou mírou pravděpodobnosti očekávat, že nezvládne řízení v situaci poměrně standardní, natož za zhoršených podmínek viditelnosti a sjízdnosti," uvedli zástupci pojišťovny v dovolání k Nejvyššímu soudu.
Míra spoluviny byla vyšší
Bratr spolujezdce ve svém vyjádření pro Nejvyšší soud uvedl, že vina je jednoznačně na řidiči vozidla, na způsobu jízdy se spolujezdec nijak nepodílel.
Senát Nejvyššího soudu vedený soudcem Petrem Vojtkem však definitivně rozhodl, že je prokázané, že se spolujezdec pod vlivem alkoholu rozhodl jet za nepříznivého počasí cestu s opilým řidičem. Rozhodující tak sice bylo počínání řidiče, ale spoluviníkem je i spolujezdec.
"Riziko dopravní nehody při řízení vozu podnapilou osobou při zhoršené sjízdnosti je natolik vysoké, že přístup usmrceného spolujezdce, který se rozhodl za takových podmínek jízdu absolvovat, nelze hodnotit jinak než jako krajně riskantní. Zásadní podcenění nebezpečnosti situace spolujezdcem se rovněž přímo a významnou měrou podílelo na tom, že vedle havárie vozu samotného došlo i k poranění spolujezdce a ke ztrátě jeho života," uvedli soudci.
Podle nich tak spolujezdec podstatně přispěl ke škodě. "Je tady zřejmé, že podíl sourozence žalobce právě na újmě se limitně může blížit až jedné polovině," rozhodli soudci.
Soud v Hradci Králové tak musí případ znovu projednat a rozhodnout.