Sobotka nechce střet s prezidentem. Ministerstvo obsadí až po sněmu ČSSD, říkají sociální demokraté

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
25. 2. 2017 12:31
Premiér Bohuslav Sobotka chtěl jmenovat nového ministra průmyslu a obchodu co nejrychleji. Nevyšlo mu to. Po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem oznámil, že se dočasně stane šéfem ministerstva sám. Podle některých kolegů ze strany tak předseda ČSSD odloží střet se Zemanem až na dobu po celostátním březnovém sjezdu strany.
Premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že povede vládu i ministerstvo průmyslu a obchodu současně.
Premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že povede vládu i ministerstvo průmyslu a obchodu současně. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Otevřený střet s prezidentem Milošem Zemanem by podle sociálních demokratů, které redakce oslovila, uškodil premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi víc než ústupek a odložení výběru nového ministra průmyslu a obchodu.

To platí zvláště nyní, dva týdny před celostátním sjezdem strany, kde bude Sobotka obhajovat post předsedy ČSSD po prohraných krajských volbách. Značná část sociálních demokratů patří mezi Zemanovy fanoušky, jejichž hlasy bude předseda na sjezdu potřebovat.

Premiér by se do roztržky s prezidentem mohl dostat, kdyby na post ministra průmyslu navrhl zvažovaného kandidáta státního tajemníka při Úřadu vlády Tomáše Prouzu.

Sobotka v pondělí odvolal ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Do funkce po něm měl podle sociálních demokratů nastoupit právě tajemník pro evropské záležitosti Prouza. Jenže Zeman ho nemá rád a jeho mluvčí Jiří Ovčáček tajemníka na sociálních sítích začal okamžitě ostře kritizovat. Přesto vedení ČSSD včetně Sobotky doufalo, že jmenování ministra u prezidenta prosadí rychle a lehce. 

Místo toho však premiér odešel ze čtvrteční schůzky s prezidentem s tím, že požádal Zemana, aby pověřil vedením ministerstva průmyslu a obchodu jeho samotého. V příštích dnech bude Sobotka mluvit s kandidáty na pozici ministra. "S výběrem chci počkat až po sjezdu sociální demokracie," dodal. Prý se chce soustředit na přípravu březnového sjezdu a obhajovu postu předsedy strany.

"Myslím, že pan předseda Sobotka nemá v tuto chvíli zájem na tom jít do střetu s prezidentem. Je to snaha najít schůdné řešení," uvedl poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), který patří mezi příznivce Miloše Zemana. "Kdyby šel s prezidentem do střetu, potrvá diskuse kolem jmenování ministra tři neděle a to je zbytečné. Premiér se nyní potřebuje soustředit na sjezd jako takový," pokračoval Foldyna v popisu motivací předsedy ČSSD.

Volební manažer sociální demokracie Jan Birke vývoj komentoval s tím, že se nejedná o "žádné drama". Premiér si podle něj jen vytvořil čas na to, aby našel dobrého kandidáta na post ministra. "Předpokládám, že pan premiér bude s panem prezidentem v této věci dále jednat," reagoval předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Na otázku, proč Sobotka odložil jmenování ministra, stručně poznamenal, že to byl "jeden z možných scénářů".

Premiér hraje o čas

Sobotkova blízkého spolupracovníka Prouzu považuje část sociálních demokratů za příliš progresivního politika. Nedá se říci, že by byl tajemník ve straně populární. Zákulisní debaty na sjezdu tak mohou rozhodnout o tom, zda právě jeho nakonec premiér navrhne na post ministra průmyslu. Může zvolit jiného uchazeče a vyhnout se tak sporu s prezidentem úplně.

"Myslím si to, co každý rozumně a v souvislostech uvažující člověk. Tedy, že premiér získává čas pro zvážení všech pro a proti nového ministra. Nepochybuji, že v jeho finálním rozhodnutí převáží zájem České republiky nad zájmy stranickými," poznamenal k nečekanému vývoji situace jeden z hlavním oponentů předsedy sociální demokracie jihočeský hejtman Jiří Zimola

I kdyby však Sobotka trval na kandidátovi, který se Zemanovi nelíbí, může si své rozhodutí prosadit. Ústava totiž říká, že prezident jmenuje členy vlády na návrh premiéra. Výjimkou může být jen situace, kdy prezident narazí na skutečně závažné překážky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy