Mládka má nahradit Prouza. Státní tajemník měl bez prověrky skončit, jako ministr už ji nepotřebuje

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 20. 2. 2017 18:50
Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza stáhl svou žádost o bezpečnostní prověrku, kterou pro výkon své funkce od začátku loňského roku potřebuje. Pokud osvědčení od Národního bezpečnostního úřadu nemá a ani nemá podanou žádost, měl ve funkci skončit. A vystřídat má podle Aktuálně.cz ministra průmyslu a obchodu ve vedení ministerstva.
Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.
Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. | Foto: Economia

Praha - V čele ministerstva průmyslu a obchodu vystřídá končícího Jana Mládka s největší pravděpodobností Tomáš Prouza. Ten by přitom na svém dosavadním postu státního tajemníka pro evropské záležitosti musel i tak skončit kvůli tomu, že nemá bezpečnostní prověrku. Osvědčení Národního bezpečnostního úřadu, které k výkonu své dosavadní funkce podle zákona potřebuje, dosud nezískal a svou žádost o její udělení podle informací Aktuálně.cz nedávno stáhl.

V případě, že Prouzu premiér skutečně navrhne a prezident jej do funkce jmenuje, bude tento problém alespoň formálně vyřešen - ministři totiž podle zákona prověrku nepotřebují.

Prouza nicméně zatím nechtěl potvrdit ani to, že stáhl žádost o prověrku a jako státní tajemník pro evropské záležitosti končí, a odmítal komentovat i své jmenování do čela ministerstva průmyslu. Podle informací Aktuálně.cz však nabídku od premiéra dostal již minulý týden. "Bez komentáře," reagoval na otázky redakce Prouza.

Podle informací serveru E15 by ale mohl v čele resortu stanout i Mládkův náměstek Jiří Havlíček, případně někdejší sociálnědemokratický ministr průmyslu Milan Urban (oba ČSSD). Čtyřicetiletý Havlíček vede od února 2014 správní sekci ministerstva. Urban resort řídil od března 2003 do září 2006.

Prověrku státní tajemník pro evropské záležitosti potřebuje od prvního ledna 2016, kdy vstoupil v platnost služební zákon. To, že žádost Prouza stáhl, redakci potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje z nejvyšších politických kruhů a z Úřadu vlády.

Znamená to, že Prouza nyní pro výkon funkce nesplňuje zákonné podmínky a post by měl opustit. Státní tajemník při Úřadu vlády Petr Špirhanzl, pod nějž Prouzovo místo podle služebního zákona spadá, odmítl informace Aktuálně.cz komentovat. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," řekl redakci. A mluvit nechtěl ani o Prouzově možném odvolání z funkce.

Takzvaný superúředník, tedy náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký, v obecné rovině řekl, že by Špirhanzl měl zahájit řízení o Prouzově odvolání z funkce. "Protože ta prověrka na místo státního tajemníka pro evropské záležitosti je vyžadována," řekl Postránecký, aniž by se chtěl vyjadřovat ke konkrétnímu případu.

Že má Prouza problémy se získáním prověrky, už před časem upozornila MF Dnes. Bylo to v době, kdy se o Prouzovi spekulovalo jako možném volebním manažerovi ČSSD, kterým se nakonec stal Jan Birke. Prouza na pozici státního tajemníka pro evropské záležitosti potřebuje prověrku na stupeň důvěrné, nakonec si však zažádal o prověrku na stupeň tajné.

V lednu Prouza v České televizi tvrdil, že nevidí důvod, proč by prověrku neměl dostat a vše podle něj běželo standardně. Prouza tehdy také řekl, že mu chybějící prověrka nijak nebrání ve výkonu jeho práce.

"Dostanu se ke všem materiálům, které potřebuji… Evropská agenda je tak otevřená, že se v utajeném režimu neprojednává vlastně vůbec nic," dodal s tím, že zatím nikdy z žádného jednání odejít nemusel.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy