Mládka má nahradit Prouza. Státní tajemník měl bez prověrky skončit, jako ministr už ji nepotřebuje

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 20. 2. 2017 18:50
Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza stáhl svou žádost o bezpečnostní prověrku, kterou pro výkon své funkce od začátku loňského roku potřebuje. Pokud osvědčení od Národního bezpečnostního úřadu nemá a ani nemá podanou žádost, měl ve funkci skončit. A vystřídat má podle Aktuálně.cz ministra průmyslu a obchodu ve vedení ministerstva.
Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.
Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. | Foto: Economia

Praha - V čele ministerstva průmyslu a obchodu vystřídá končícího Jana Mládka s největší pravděpodobností Tomáš Prouza. Ten by přitom na svém dosavadním postu státního tajemníka pro evropské záležitosti musel i tak skončit kvůli tomu, že nemá bezpečnostní prověrku. Osvědčení Národního bezpečnostního úřadu, které k výkonu své dosavadní funkce podle zákona potřebuje, dosud nezískal a svou žádost o její udělení podle informací Aktuálně.cz nedávno stáhl.

V případě, že Prouzu premiér skutečně navrhne a prezident jej do funkce jmenuje, bude tento problém alespoň formálně vyřešen - ministři totiž podle zákona prověrku nepotřebují.

Prouza nicméně zatím nechtěl potvrdit ani to, že stáhl žádost o prověrku a jako státní tajemník pro evropské záležitosti končí, a odmítal komentovat i své jmenování do čela ministerstva průmyslu. Podle informací Aktuálně.cz však nabídku od premiéra dostal již minulý týden. "Bez komentáře," reagoval na otázky redakce Prouza.

Podle informací serveru E15 by ale mohl v čele resortu stanout i Mládkův náměstek Jiří Havlíček, případně někdejší sociálnědemokratický ministr průmyslu Milan Urban (oba ČSSD). Čtyřicetiletý Havlíček vede od února 2014 správní sekci ministerstva. Urban resort řídil od března 2003 do září 2006.

Prověrku státní tajemník pro evropské záležitosti potřebuje od prvního ledna 2016, kdy vstoupil v platnost služební zákon. To, že žádost Prouza stáhl, redakci potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje z nejvyšších politických kruhů a z Úřadu vlády.

Znamená to, že Prouza nyní pro výkon funkce nesplňuje zákonné podmínky a post by měl opustit. Státní tajemník při Úřadu vlády Petr Špirhanzl, pod nějž Prouzovo místo podle služebního zákona spadá, odmítl informace Aktuálně.cz komentovat. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," řekl redakci. A mluvit nechtěl ani o Prouzově možném odvolání z funkce.

Takzvaný superúředník, tedy náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký, v obecné rovině řekl, že by Špirhanzl měl zahájit řízení o Prouzově odvolání z funkce. "Protože ta prověrka na místo státního tajemníka pro evropské záležitosti je vyžadována," řekl Postránecký, aniž by se chtěl vyjadřovat ke konkrétnímu případu.

Že má Prouza problémy se získáním prověrky, už před časem upozornila MF Dnes. Bylo to v době, kdy se o Prouzovi spekulovalo jako možném volebním manažerovi ČSSD, kterým se nakonec stal Jan Birke. Prouza na pozici státního tajemníka pro evropské záležitosti potřebuje prověrku na stupeň důvěrné, nakonec si však zažádal o prověrku na stupeň tajné.

V lednu Prouza v České televizi tvrdil, že nevidí důvod, proč by prověrku neměl dostat a vše podle něj běželo standardně. Prouza tehdy také řekl, že mu chybějící prověrka nijak nebrání ve výkonu jeho práce.

"Dostanu se ke všem materiálům, které potřebuji… Evropská agenda je tak otevřená, že se v utajeném režimu neprojednává vlastně vůbec nic," dodal s tím, že zatím nikdy z žádného jednání odejít nemusel.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Čínské úřady: schopnost šíření nového koronaviru posiluje. Na rozdíl od viru SARS je infekční i v inkubační době, která trvá jeden až 14 dní.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy