Mládka má nahradit Prouza. Státní tajemník měl bez prověrky skončit, jako ministr už ji nepotřebuje

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 20. 2. 2017 18:50
Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza stáhl svou žádost o bezpečnostní prověrku, kterou pro výkon své funkce od začátku loňského roku potřebuje. Pokud osvědčení od Národního bezpečnostního úřadu nemá a ani nemá podanou žádost, měl ve funkci skončit. A vystřídat má podle Aktuálně.cz ministra průmyslu a obchodu ve vedení ministerstva.
Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.
Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. | Foto: Economia

Praha - V čele ministerstva průmyslu a obchodu vystřídá končícího Jana Mládka s největší pravděpodobností Tomáš Prouza. Ten by přitom na svém dosavadním postu státního tajemníka pro evropské záležitosti musel i tak skončit kvůli tomu, že nemá bezpečnostní prověrku. Osvědčení Národního bezpečnostního úřadu, které k výkonu své dosavadní funkce podle zákona potřebuje, dosud nezískal a svou žádost o její udělení podle informací Aktuálně.cz nedávno stáhl.

V případě, že Prouzu premiér skutečně navrhne a prezident jej do funkce jmenuje, bude tento problém alespoň formálně vyřešen - ministři totiž podle zákona prověrku nepotřebují.

Prouza nicméně zatím nechtěl potvrdit ani to, že stáhl žádost o prověrku a jako státní tajemník pro evropské záležitosti končí, a odmítal komentovat i své jmenování do čela ministerstva průmyslu. Podle informací Aktuálně.cz však nabídku od premiéra dostal již minulý týden. "Bez komentáře," reagoval na otázky redakce Prouza.

Podle informací serveru E15 by ale mohl v čele resortu stanout i Mládkův náměstek Jiří Havlíček, případně někdejší sociálnědemokratický ministr průmyslu Milan Urban (oba ČSSD). Čtyřicetiletý Havlíček vede od února 2014 správní sekci ministerstva. Urban resort řídil od března 2003 do září 2006.

Prověrku státní tajemník pro evropské záležitosti potřebuje od prvního ledna 2016, kdy vstoupil v platnost služební zákon. To, že žádost Prouza stáhl, redakci potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje z nejvyšších politických kruhů a z Úřadu vlády.

Znamená to, že Prouza nyní pro výkon funkce nesplňuje zákonné podmínky a post by měl opustit. Státní tajemník při Úřadu vlády Petr Špirhanzl, pod nějž Prouzovo místo podle služebního zákona spadá, odmítl informace Aktuálně.cz komentovat. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," řekl redakci. A mluvit nechtěl ani o Prouzově možném odvolání z funkce.

Takzvaný superúředník, tedy náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký, v obecné rovině řekl, že by Špirhanzl měl zahájit řízení o Prouzově odvolání z funkce. "Protože ta prověrka na místo státního tajemníka pro evropské záležitosti je vyžadována," řekl Postránecký, aniž by se chtěl vyjadřovat ke konkrétnímu případu.

Že má Prouza problémy se získáním prověrky, už před časem upozornila MF Dnes. Bylo to v době, kdy se o Prouzovi spekulovalo jako možném volebním manažerovi ČSSD, kterým se nakonec stal Jan Birke. Prouza na pozici státního tajemníka pro evropské záležitosti potřebuje prověrku na stupeň důvěrné, nakonec si však zažádal o prověrku na stupeň tajné.

V lednu Prouza v České televizi tvrdil, že nevidí důvod, proč by prověrku neměl dostat a vše podle něj běželo standardně. Prouza tehdy také řekl, že mu chybějící prověrka nijak nebrání ve výkonu jeho práce.

"Dostanu se ke všem materiálům, které potřebuji… Evropská agenda je tak otevřená, že se v utajeném režimu neprojednává vlastně vůbec nic," dodal s tím, že zatím nikdy z žádného jednání odejít nemusel.

 

Právě se děje

Další zprávy