"Debata nebyla uzavřena." Zeman souhlasil s odvoláním Mládka, nahradí ho zatím Sobotka

Kateřina Frouzová Radek Dragoun Kateřina Frouzová, Radek Dragoun
Aktualizováno 23. 2. 2017 20:01
Prezident Miloš Zeman akceptoval návrh premiéra Bohuslava Sobotky na odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). Řízením resortu má být dočasně pověřen přímo předseda vlády, jméno kandidáta chce Sobotka Zemanovi navrhnout až po sjezdu ČSSD, který se bude konat v druhém březnové víkendu. Premiér chtěl podle informací Aktuálně.cz jmenovat státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu, prezident se však netajil tím, že mu tento kandidát nevyhovuje.
Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka.
Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vedením ministerstva průmyslu a obchodu bude dočasně pověřen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se na tom dohodl s prezidentem Milošem Zemanem.

"Pan prezident akceptoval můj návrh na odvolání ministra Jana Mládka. Zároveň jsem navrhl panu prezidentu, aby mě pověřil k dočasnému vedení ministerstva průmyslu a obchodu," prohlásil po schůzce, která se protáhla téměř o hodinu, předseda vlády. "Z dialogu jsem pochopil, že pan prezident oba tyto návrhy akceptuje," doplnil. Hrad se k průběhu jednání odmítl vyjadřovat. "Nyní nebudeme žádný komentář poskytovat," napsal Aktuálně.cz.

Se jménem nového šéfa resortu chce jít Sobotka na Hrad až po sjezdu ČSSD, který se koná druhý březnový víkend. "Počítám s tím, že po sjezdu ČSSD navrhnu prezidentu návrh na jmenování nového ministra průmyslu a obchodu," sdělil. 

Přestože podle informací Aktuálně.cz Sobotka nabídl vedení ministerstva nynějšímu státnímu tajemníkovi pro evropské záležitosti Tomáši Prouzovi, ve čtvrtek toto jméno nechtěl potvrdit. Zeman se naopak netajil tím, že mu Prouza nevyhovuje. 

Předseda vlády naznačil, že se s prezidentem zatím nedokázali na kandidátovi shodnout. "Diskutovali jsme o některých konkrétních jménech. Debata nebyla uzavřena. Předpokládám, že se s panem prezidentem sejdu po sjezdu a navrhnu mu konkrétní jméno," řekl. 

Sobotka zdůraznil, že jeho jmenování má být dočasné. "Počítám s tím, že pověření bude dočasné. Nemám ambici řídit ministerstvo průmyslu a obchodu až do voleb. Předpokládám, že kandidáta navrhnu po sjezdu," doplnil.

"Chci, aby ministerstvo velmi rychle dotáhlo do konce změny, které se týkají situace na trhu mobilních operátorů, návrhy, které se týkají legislativy, jež by měla zlepšit práva spotřebitelů. A přispět k tomu, aby se zlevnila mobilní data. Chci ty věci v příštích dnech a týdnech osobně pohlídat," uzavřel. 

Prouza terčem kritiky z Hradu i od Babiše

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček Prouzu opakovaně veřejně kritizoval. Obdobně jako prezident reagoval na Prouzovo jméno i šéf hnutí ANO Andrej Babiš. "Neumím si představit, že bude jako ministr obchodu a průmyslu nějakým přínosem pro firmy a podporu byznysu," odpověděl Babiš na otázky redakce. Vysoký státní úředník se ke komentářům Hradu a Babiše dosud nevyjádřil.

Podle ústavy se Zeman má podvolit návrhu premiéra a jmenování ministra podepsat, i když se mu kandidát nelíbí. Výjimkou může být situace, kdy prezident argumentuje závažnými překážkami, jako je například střet zájmů, který by Prouza nemohl odstranit.

"Pokud předseda vlády na svých návrzích setrvá a pokud návrhy nejsou zcela skandální, tak prezident republiky nemá jinou možnost než ustoupit, protože by si jinak zadělával na krizi," upozornil expert na ústavní právo Jan Kysela. V minulosti se premiéři a prezidenti Václav Havel či Václav Klaus dostali do sporů kvůli návrhům ministrů několikrát. Jak Havel, tak i Klaus nakonec jmenování podepsali. 

Právě prezidentův nesouhlas mohl být podle politologa Jana Outlého důvodem, proč premiér zvolil toto řešení. "Lze se domnívat, že premiér přišel se jménem, které nebylo přijatelné pro prezidenta, a premiér se rozhodl nejít do střetu, jehož výsledek by byl nejistý," řekl politolog pro ČTK. "Pustit se do konfliktu s prezidentem krátce před sjezdem sociální demokracie by pro Sobotku nemuselo být úplně výhodné," dodává.

Jana Mládka Sobotka odvolal kvůli své nespokojenosti s tím, jak ministr prosazoval novelu zákona, která má zkrotit operátory a donutit je zlevnit mobilní internet.

Mládek má skončit ke konci února, jeho nástupce musí vyřešit několik věcí. Například bude rozdělovat dotace na start-upy, hodně času zabere i situace kolem společnosti OKD, která je v insolvenci. A pak je tu balík čtrnácti miliard evropských dotací na rozvoj vysokorychlostního internetu, u kterého hrozí, že je ministerstvo nestihne vyčerpat. Podle mluvčího vlády Martina Ayrera po něm premiér bude chtít dotáhnout do konce snahu o snížení cen za mobilní data.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy