Praha - Pokud Velká Británie vystoupí z Evropské unie, očekává premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), že se v Evropě vzedme vlna nacionalismu a separatismu. Obává se dominového efektu. Řekl to na čtvrtečním sněmovním evropském výboru, který se zabývá pozicí vlády před klíčovým summitem Evropské rady.
Británii čeká referendum o vystoupení z EU a její premiér David Cameron se před ním snaží v osmadvacítce vyjednat balíček reforem. Zatím na něm ale není shoda, i když summit v Bruselu začne už odpoledne. Podle průzkumů nyní v Británii převažují odpůrci setrvání v Unii.
V případě, že se Britové nakonec rozhodnou z EU vystoupit, mluví se o tom, že by se z Británie mohlo oddělit Skotsko, které je výrazně více proevropské. "Samozřejmě že jednou z alternativ je další štěpení Velké Británie. Já si myslím, že by to v zásadě byla taková vlna, která by prošla Velkou Británií, ale prošla by i Evropou, protože v Evropě máme různé regiony, které úplně nejsou spokojeny se svým postavením v rámci jednotlivých států," řekl ke svým očekáváním Sobotka, který z dalších regionů zmínil španělské Katalánsko.
"Já se obávám dominového efektu, to znamená, pokud by Velká Británie vystoupila, tak reakcí bude určitá vlna nacionalismu a separatismu, který se přežene objektivně celou Evropou. Ta vlna bude rovněž zcela objektivně podpořena náladami, které vyvolává migrační krize," konstatoval také ministerský předseda. Pro některé státy Unie by to podle něj byla velká zátěž.
Sobotka dále vyjádřil přesvědčení, že současné debaty v EU jsou výsledkem britského vnitropolitického problému, do něhož byla bohužel osmadvacítka zatažena. "Kdybych měl právo hlasovat v referendu, tak bych hlasoval pro to, aby Británie zůstala v Evropské unii," podotkl také.