Eso v rukávu? Bitvu o setrvání Britů v Unii může rozhodnout starosta Londýna

ČTK ČTK
17. 2. 2016 18:32
Přízeň Borise Johnsona bude v nadcházejících měsících klíčová pro zastánce i odpůrce členství Velké Británie v Evropské unii. Alespoň podle čerstvého průzkumu agentury Ipsos MORI. Z něj vyplynulo, že názor starosty Londýna považuje za "důležitý" třetina dotázaných. Prozatím mají navrch ti, jimž není Brexit po chuti. Vedou ale jen o patnáct procentních bodů.
Britský premiér David Cameron (vpravo) naslouchá Borisi Johnsonovi.
Britský premiér David Cameron (vpravo) naslouchá Borisi Johnsonovi. | Foto: Reuters

Londýn - Klíč k tomu, zda Britové v nadcházejícím referendu odhlasují setrvání země v Evropské unii, nebo naopak odchod, drží možná londýnský starosta Boris Johnson.

Jeden ze tří lidí oslovených v průzkumu agentury Ipsos MORI označil jeho názor za "důležitý" pro své rozhodování, napsal list London Evening Standard.

Sám Johnson, který patří k vlivným osobnostem konzervativců, se zatím nevyjádřil, jak bude hlasovat. Počká prý, jakou dohodu s EU uzavře na čtvrtečním summitu EU premiér David Cameron.

Nedávný průzkum, který si objednal úřad premiéra, podle deníku ukázal, že kdyby Johnson spojil síly s Cameronem, dokázali by přesvědčit miliony Britů, aby hlasovali ve prospěch setrvání země v Unii. Kdyby ale skončil v opačném táboře, premiérova proevropská kampaň by byla ohrožena.

Zatím vedou odpůrci Brexitu

Podle ankety Ipsos MORI vedou zastánci Británie v EU o 15 procentních bodů nad příznivci takzvaného Brexitu, tedy odchodu Británie z Unie, pro nějž se v průzkumu vyslovilo 36 procent respondentů.

Třicet čtyři procent dotázaných si myslí, že premiér Cameron nedosáhne na čtvrtečním summitu dobré dohody s EU o britských návrzích na reformu osmadvacítky.

Na výsledky vrcholné schůzky EU čekají také britští poslanci a vláda. Očekává se, že jakmile se Cameron vrátí z Bruselu, sdělí svůj názor na referendum i ti vládní poslanci, kteří se dosud z loajality nevyjádřili. Ze 330 zákonodárců z řad toryů už 65 otevřeně řeklo, že je pro Brexit.

Podle deníku The Guardian se pro odchod z Unie nakonec vysloví zhruba dvě třetiny konzervativních poslanců. V pátek večer se patrně sejde také vláda, kde se údajně nejméně čtyři až pět kabinetních ministrů veřejně přikloní k Brexitu.

Zatímco konzervativci jsou ohledně osudu Británie v EU rozdělení, opoziční labouristé jsou téměř jednomyslně pro to, aby země v Unii zůstala. Z 231 labouristických poslanců se nejméně 213 zapojilo do příslušné kampaně.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy