Praha - Poslanci udělali první krok k tomu, aby zastavili lavinu nových syntetických drog, které se od konce minulého roku valí do České republiky.
Bleskové rozhodnutí sněmovny vyprovokoval legální obchod s chemickými preparáty, jejichž účinky jsou velmi podobné zakázaným drogám.
Odborníci však varují, že se blíží vlna dalšího zboží, které zatím na seznamu zakázaných látek není.
Oprávnění zavřít obchod
Ve shodě napříč politickými stranami přijala sněmovna v pondělí rozhodnutí, kterým rozšiřuje seznam zakázaných omamných a psychotropních látek.
V praxi to znamená, že během několika týdnů bude mít policie jasné oprávnění zavřít desítky prodejen s dosud legální drogou.
Na návrh vlády, podpořený iniciativou skupiny poslanců ODS, projednávala sněmovna novelu ve zkráceném řízení. To znamená, že ke schválení stačilo pouze takzvané první čtení.
Syntetické omamné látky se Českou republikou začaly legálně šířit během podzimu 2010. První prodejny se v listopadu objevily v Moravskoslezském kraji, ale během několika měsíců pronikly především do velkých měst, včetně Prahy.
O CO JDE
- Syntetické drogy se do Česka začaly šířit koncem roku 2010 z Polska
- Tam jsou známé pod názvem dopalacze a úřadům se je podařilo zakázak
- Ochodníci se proto zaměřili na Českou republiku
- Objevily se nejprve v Českém Těšíne, v Ostravě a Jeseníku. Postupně se však rošířily po celé republice, včetně Prahy
- U konzumentů mohou přivodit zájem o skutečné tvrdé drogy
- Zákazníci předem neznají účinky, nedokážou odhadnout jejich púsobení v kombinaci s jinými látkami
- Balíčky nesou názvy například Good Shit, Funky, Magic Apple, Vanila Sky nebo třeba Eko Groszek
- Výrobky s pestrými obrázky nesou upozornění, že nejsou určeny k vnitřnímu použití
Lavinu spustil razantní postup úřadů v Polsku, které vloni zavřely desítky obchodů nabízejících toto zboží. Polští obchodníci se poté zaměřili na Česko.
"Je to vážný problém. Bylo nutné jednat rychle," uvedla poslankyně Jaroslava Wenigerová z ODS. "Přesto jsem překvapená, jak rychle a jednoznačně se úřady, vláda i sněmovna shodly."
Bleskové šíření
I tak bude trvat ještě několik týdnů, než se nový seznam zakázaných látek stane zákonnou normou a policie a úřady budou oprávněné zasáhnout.
Do té doby mohou obchodníci legálně prodávat dál a odborníci se shodují, že vydělají další miliony korun.
Prodejny s názvem Amsterdam Shop, Smile Shop a High Live Shop prodávají barevné balíčky připomínající různé upomínkové předměty.
Ty obsahují chemické preparáty s účinky blízkými klasickým drogám, jako je například pervitin, marihuana, hašiš nebo heroin.
Například v Moravskoslezském kraji eviduje policie dvanáct prodejen, zboží je však volně dostupné také v trafikách a na internetu.
"Nové syntetické látky se bleskově šíří," uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. "Zatímco koncem roku 2010 jsme je evidovali především na severní Moravě a ve Slezsku, dnes už novou drogu prodávají desítky prodejen, včetně Prahy."
Žijete v Ostravě? Zajímá vás? Fanděte jí s Aktuálně.cz na Facebooku!
Přesné statistiky úřady ani policie zatím nemají. Vobořil však odhaduje, že obchodníci získali zatím tisíce zákazníků a jejich zisky se pohybují v desítkách milionů korun.
Nové zboží
Seznam zakázaných látek rozšířili poslanci o třicet tři nových položek. Evropou se však už šíří další syntetické zboží, které zatím na seznamu není.
"Vybírali jsme asi ze stovky položek, které by na seznam mohly patřit," sdělil Jindřich Vobořil. "Ale už teď je jisté, že seznam bude nutné dále aktualizovat."
Informace například z Velké Británie potvrzují, že se tam na trhu objevila skupina asi čtyřiceti nových psychotropních látek pravděpodobně z Číny a je zřejmě jen otázkou času, než se toto zboží dostane do České republiky.
Vláda proto chce mít silnější zbraň proti novým drogám, které se šíří Evropou. První krok k tomu ministři udělali v lednu, když schválili takzvaný akční plán národní strategie protidrogové politiky.
Tím se vláda zavázala, že připraví změnu zákonů, která by jí umožnila operativně a rychle doplňovat seznam zakázaných látek obchodovaných na českém trhu.
Tuto pravomoc má zatím pouze parlament. Umožňuje to zákon o omamných a psychotropních látkách z roku 1998, který je však podle expertů na boj proti drogám zastaralý.