reklama
 
 

Polské drogy se valí do Česka a nutí vládu jednat

18. 1. 2011
Syntetické látky jsou v České republice legální, zákon je nezná
Doporučujeme

Ostrava - Aktuální situace v Moravskoslezském kraji, kde se v posledních týdnech šíří legálně nakupované syntetické drogy ze sousedního Polska, přiměla reagovat Nečasův kabinet.

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil žádá ministry, aby co nejrychleji připravili změnu třináct let starého zákona o návykových látkách.

Novelu zákona číslo 167 o omamných a psychotropních látkách budou ministři projednávat na jednání vlády ve středu 19. ledna.

"Akční plán protidrogové strategie, kterým se vláda bude zabývat, počítá s novelizací tohoto zákona," sdělil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Problém je především v tom, že zastaralý seznam zakázaných látek, který je součástí zákona, neobsahuje skupinu nových syntetických preparátů s psychotropními účinky. A toho obchodníci z Polska zneužívají.

"Proces zařazování látek na seznam kontrolovaných drog by měl být pružnější a rychlejší," žádá Jindřich Vobořil.

Legální prodejny syntetických drog se v blízkosti polské hranice začaly objevovat koncem roku. V Českém Těšíně jsou takové obchody čtyři, v Ostravě dva, po jednom má zatím Jeseník a Opava.

O CO JDE

O CO JDE

 • Syntetické drogy se do Česka začaly šířit koncem roku 2010 z Polska
 • Tam jsou známé pod názvem dopalacze a úřadům se je podařilo zakázak
 • Ochodníci se proto zaměřili na Českou republiku
 • Legálně je zatím prodávají v Českém Těšíne, v Ostravě a Jeseníku
 • U konzumentů mohou přivodit zájem o skutečné tvrdé drogy
 • Zákazníci předem neznají účinky, nedokážou odhadnout jejich púsobení v kombinaci s jinými látkami
 • Balíčky nesou názvy například Good Shit, Funky, Magic Apple, Vanila Sky nebo třeba Eko Groszek
 • Výrobky s pestrými obrázky nesou upozornění, že nejsou určeny k vnitřnímu použití

Euphorbia jako hašiš

Barevné balíčky s názvy například Good Shit, Funky, Magic Apple, Vanila Sky nebo třeba Eko Groszek jsou tu k dostání v cenách od desítek do stovek korun. Obchodníci je oficiálně prodávají jako upomínkové předměty s označením, že nejsou určeny k vnitřnímu užití.

Směsi různých chemických látek jsou nebezpečné z mnoha důvodů. Jde o produkty, jejichž účinky zákazník nezná a nemůže odhadnout jejich působení. Tím se zvyšují rizika vážných zdravotních komplikací.

Policie i experti na drogovou problematiku už mají přesné analýzy polského zboží, které se teď v Moravskoslezském kraji ve velkém legálně prodává.

"Jedná se o vonnou směs s názvem Euphorbia s obsahem syntetických kanabinoidů, aktivních látek podobných marihuaně a hašiši," uvedl Viktor Mravčík z Národního monitorovacícho střediska pro drogy a drogové závislosti.

Aktuálně.cz minulý týden informovalo o tom, že se problému polských drog začala věnovat skupina poslanců z ODS, které o to v Ostravě požádal premiér Petr Nečas.

Jaroslava Wenigerová, Igor Svoják a Jaroslav Krupka chystají poslaneckou iniciativu, která by mohla změnu zákona o návykových látkách urychlit. "Nesmí se to odkládat. Je to velmi výbušný problém," prohlásil poslanec Igor Svoják.

V Polsku jsou tyto syntetické preparáty známé pod všeobecně užívaným názvem dopalacze a během několika měsíců zaplavily celou zemi.

Ryhlý úder z Varšavy

Problému se proto intenzivně začal věnovat parlament, ministerstvo vnitra a hygiena, kterým se podařilo desítky prodejen s dopalaczy zavřít. Výrobci a obchodníci se však téměř okamžitě přesunuli do Česka.

Žijete v Ostravě? Zajímá vás? Fanděte Ostravě-Aktuálně.cz na Facebooku!

Pokud bude česká vláda i parlament skutečně jednat rychle, bude mít policie k dispozici téměř všechny nástroje, aby mohla obchody s dopalaczy okamžitě zavřít. "Ano, dá se to tak říct. Záleží na tom, jak rychle dokážou politici pracovat," řekl mluvčí policejní protidrogové centrály Michal Hammer.

Zkušenosti lidí z Národní protidrogové centrály s aktivitou zákonodárců však nejsou dosud dobré.

Od roku 2006 totiž žádají, aby na seznam omamných a psychotropních látek sněmovna zařadila látky ze skupiny piperazinů, běžně používané k výrobě drogy extáze.

"Do dnešního dne se tak nestalo. Obávám se proto, že poslanci nebudou jednat tak pružně, jak si to situace vyžaduje."

Související

  reklama
  reklama
  reklama

  Moravskoslezský kraj

  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama