Éra nových drog je tu, vláda je chce zakazovat rychle

Tomáš Netočný
19. 1. 2011 17:40
Kabinet připraví novelu, aby mohl zasahovat okamžitě a bez sněmovny
Snímek z prodejny, kterou od konce loňského roku provozují polští obchodníci v Ostravě. Legálně se tu prodávají směsi omamných látek s účinky podobnými hašiši a policie zatím nemá možnost zasáhnout
Snímek z prodejny, kterou od konce loňského roku provozují polští obchodníci v Ostravě. Legálně se tu prodávají směsi omamných látek s účinky podobnými hašiši a policie zatím nemá možnost zasáhnout | Foto: Tomáš Netočný

Praha - Vláda chce mít silnější zbraň proti novým drogám, které se šíří Evropou a některé z nich se už legálně prodávají v Česku.

První krok k tomu ministři udělali na středečním jednání kabinetu, když schválili takzvaný akční plán národní strategie protidrogové politiky.

Tím se vláda zavázala, že připraví změnu zákonů, která by jí umožnila operativně a rychle doplňovat seznam zakázaných látek obchodovaných na českém trhu.

Tuto pravomoc má zatím pouze parlament. Umožňuje to zákon o omamných a psychotropních látkách z roku 1998, který je však podle expertů na boj proti drogám zastaralý.

„Dá se říct, že přichází éra velkého množství nových syntetických látek s účinky podobnými klasickým drogám," sdělil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Nové zboží za dveřmi

„Máme informace například z Velké Británie. Tam se na trhu objevila skupina asi čtyřiceti nových psychotropních látek pravděpodobně z Číny," řekl Jindřich Vobořil. „Je zřejmě jen otázkou času, než se toto zboží dostane k nám."

Vláda chce své kompetence posílit v situaci, kdy se v Moravskoslezském kraji šíří legálně provozované prodejny se syntetickými drogami z Polska.

"Polské prodejny nabízejí vonnou směs s názvem Euphorbia s obsahem syntetických kanabinoidů, aktivních látek podobných marihuaně a hašiši," uvedl Viktor Mravčík z Národního monitorovacícho střediska pro drogy a drogové závislosti.

CO MAJÍ ZA ÚKOL

Paragraf

Sněmovna

  • co nejrychleji projednat seznam nových látek připravený experty na boj proti drogám
  • změnit zákony tak, aby obchodování s těmito látkami bylo v Česku nelegální
  • policii to umožní zasáhnout například proti polským prodejnám v Moravskoslezském kraji

Vláda

  • připravit novelu zákona číslo 167 z roku 1998
  • zákon je zastaralý a nedává policii možnost zasáhnout proti obchodníkům v okamžiku, kdy se objeví na trhu
  • novela by vládě umožnila zakázat tyto látky bez schválení parlamentem

Směsi různých chemických látek jsou nebezpečné z mnoha důvodů. Jde o produkty, jejichž účinky zákazník nezná a nemůže odhadnout jejich působení.

Tím se zvyšují rizika vážných zdravotních komplikací.

Na tahu je sněmovna

Novela zákona, která by kabinetu umožnila zakázat nové psychotropní látky v okamžiku, kdy se objeví na trhu, však současnou situaci s polskými drogami na českém trhu nevyřeší.

Pokud by parlament novelu ještě letos schválil, může začít platit nejdříve v roce 2012. A do té doby budou mít obchodníci před zákonem, úřady a policií vždy velký náskok.

Skupina poslanců se teď proto snaží co nejrychleji dostat na jednání sněmovny seznam patnácti syntetických látek zahrnující také polské drogy prodávané v Moravskoslezském kraji.

Národní protidrogová centrála, Inspekce pro omamné a psychotropní látky, společně s dalšími institucemi dokončily tento seznam už v prosinci.

Poslanci chtějí prosadit, aby sněmovna látky ze seznamu zakázala co nejdříve.

„Projednat tu věc na únorové schůzi už nebude možné," uvedla ostravská poslankyně Jaroslava Wenigerová z ODS. „Uděláme však všechno proto, abychom to stihli na jednání sněmovny v březnu."

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 5 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy