Sněmovna žádá Vondrův konec, KSČM odchod celé vlády

Martina Machová Jan Němec (redaktor) Martina Machová, Jan Němec (redaktor)
16. 6. 2011 19:31
Odvolat ministra ale může jen premiér. A ten se k tomu zatím nechystá
Vondra: Měl jsem to víc hlídat.
Vondra: Měl jsem to víc hlídat. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Opozici se podařilo podle předpokladů prosadit v Poslanecké sněmovně usnesení, které žádá premiéra Petra Nečase, aby odvolal z vlády ministra obrany Alexandra Vondru.

Na mimořádné schůzi pro návrh sociálních demokratů hlasovalo 78 poslanců. Opozice svolala jednání, aby Vondra (ODS) vysvětlil předraženou zakázku z doby českého předsednictví Evropské unii. Přijetí požadavku umožnili poslanci za TOP 09 a Věci veřejné, kteří záměrně nebyli v sále.

"Je evidentní, že i ve vládních řadách jsou pochybnosti," komentoval hlasování předseda socialistů Bohuslav Sobotka.

V závěru jednání vše zkomplikoval návrh komunistů, kteří doporučili demisi celého Nečasova kabinetu. "Byl to tah ODS, která se s komunisty dohodla, jenž měl všechny znejistit,"tvrdil o nečekaném zásahu Sobotka.

V důsledku ovšem čtvrteční hlasování Vondru o ministerské křeslo nepřipraví. Nechat odvolat jej může jen premiér. A ten se k tomu momentálně nechystá. Vadí mu navíc i to, že TOP 09 a VV vůbec mimořádnou schůzi svou nepřítomností umožnily.

"Domníváme se, že postup koaličních partnerů je porušením koaliční smlouvy," zopakoval místo toho ve čtvrtek odpoledne své stanovisko premiér Petr Nečas (ODS). "Ale respektujeme ho."

"ODS důrazně řekla, že je to jen její věc. Věříme, že si to ODS dokáže obhájit i bez nás," reagoval na to vzápětí první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Takových usnesení ve sněmovně ještě bude!" vyjádřil se dopředu premiér.

Vondra: Nemohu nalézt selhání

Jednání začalo vlastní obhajobou kritizovaného ministra.

"Měl jsem se víc podílet na operační činnosti a některé věci víc hlídat," připustil hned v úvodu schůze Vondra. Odmítl ale větší selhání a svoji odpovědnost: "Nemohu nalézt nějaké fatální selhání."

Celý projev Alexandra Vondry si můžete přečíst ZDE.

Opozice kritizuje bezmála půlmiliardovou zakázku pro firmu ProMoPro, která zajišťovala audiovizuální techniku pro summity v době českého předsednictví. Zakázku získala firma v roce 2008 bez výběrového řízení. Stát původně plánoval mnohem nižší výdaje, ty se ale postupně vyšplhaly až do stamilionové výše.

Policie přitom z podnětu ministerstva financí zkoumá i podezření, že majitelé firmy neoprávněně inkasovali od státu 150 milionů korun, přičemž 50 milionů skončilo podle trestního oznámení ministerstva financí na jejich soukromých účtech. Ti tvrdí, že to byla půjčka.

Opozice měla zelenou

Vondra také odmítl, že by zakázka byla výrazně předražená. Podle něj šlo o zakázku za 460 milionů a neustále zdůrazňoval, že zakázka byla komplexní a nešlo jenom o ozvučení. Doporučil sněmovně, ať počká na výsledky vyšetřování.

Přestože prohlásil, že schůzi vítá jako příležitost vše vysvětlit, vzápětí dodal: "Je mi líto, že se tato schůze vůbec koná."

"Někdo tady řekne nad stamiliony: soudruzi, někde se nám tady vloudila chybička. Vy tu rozfrcáte miliony a vy nám, pane Vondro, doporučujete, ať se zabýváme něčím jiným?" zeptal se hned po Vondrově vystoupení místopředseda sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek.

 

Právě se děje

Další zprávy