150 vládních milionů zmizelo pod rukama "manažerů roku"

Kateřina Eliášová
29. 1. 2011 5:30
Firma ProMoPro dostala obří zakázku, o okolnostech tendru mlčí
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Kdo stojí za firmou ProMoPro, která předloni získala od Úřadu vlády lukrativní zakázku za tři čtvrtě miliardy na zajištění technických služeb na akcích spojených s předsednictvím EU?

Bývalý filmový technik Jaroslav Veselý a jeho žena, ekonomka Milena, někdejší vedoucí účtárny Čedoku. S podnikáním začínali v chodovské garáži s domácím telefonem a faxem, dnes se na svých webových stránkách pyšní ročním půlmiliardovým obratem.

Firmu teď nicméně ministerstvo financí podezírá, že si 150 miliónů korun z obřího kontraktu neoprávněně ponechala.

Společnost ProMoPro se od toho distancovala a odmítá komunikovat.

Solidní firma s vysokými cenami

Vstupenkou do světa lukrativních stamilionových zakázek bylo pro firmu ProMoPro špičkové vybavení. Manželé se v devadesátých letech zadlužili a nakoupili drahou audio a video techniku, kterou začali pronajímat.

Začínali s inzeráty v novinách a televizi, postupně získávali (nejen politické) kontakty, které jim otevřely cestu k vysokému byznysu.

"S firmou ProMoPro jsme nějaký čas spolupracovali. Byli hodně drazí, ale měli nejlepší techniku a byly s nimi minimální problémy," vzpomíná bývalý šéf Obecního domu, dnes poslanec za TOP 09 František Laudát.

O vlastnictví firmy se manželé dělili ještě s Karlem Procházkou a Luďkem Vocílkou, kteří se později trhli a věnovali se vlastní společnost Guarant International. Mimochodem - i ta dostala od státu zakázky přibližně za deset milionů korun. Společnost zajišťovala hlavně ubytování hostů v rámci českého předsednictví.

Zlomový byl rok 2000, kdy se v Kongresovém centru Praha (KCP) konalo zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, které ProMoPro technicky zajišťovalo. O dva roky později získali kontrakt na technické zajištění zasedání NATO, které se rovněž odehrálo v Kongresovém centru. Spolupracují s nimi dodnes.

Exkluzivita? Ani náhodou

Léty prověřená spolupráce KCP s firmami ProMoPro i Guarant International zajistila oběma společnostem nepsanou exkluzivní dohodu a tím pádem i pravidelný přísun zakázek.

Potvrzují to i pražští politici, kteří zasedali ve statutárních orgánech Kongresového centra a problematiku kongresové turistiky dobře znají.

"Nadstandartní vztahy spadají do období, kdy centrum vedl František Dušek. Nešlo o exkluzivitu danou přímo smlouvou, ale o 'byznys dohodu', že o kongresy se budou starat právě oni," uvedl pod podmínkou zdroj obeznámený s chodem KCP. "Spolupráce funguje oboustranně. Firmy shánějí pro KCP klienty a to jim zajišťuje práci," dodal.

Ministr obrany Alexandr Vondra, který měl předsednictví na starost, ve čtvrtek výběr firmy Promopro obhajoval právě tím, že měla exkluzivní smlouvu s Kongresovým centrem Praha, kde vláda většinu velkých zasedání spojených s předsednictvím pořádala.

Vedení KCP se však hájí tím, že smlouva mezí ním a Promopro nevylučuje možnost využití nabídky jiné firmy.

Dokument: Stát zveřejnil část smlouvy s dodavatelem služeb pro předsednictví EU

Milovníci zahrádky mlčí

Okolnosti stamilionového tendru a ztracených 150 milionů korun by mohli objasnit právě oba manželé - vlastnící firmu ProMoPro. Jenže mlčí, poslali pouze tiskové prohlášení.

"Zveřejněné informace považujeme za zkreslené a neúplné, popisující celou situaci tendenčním způsobem a poškozující naši společnost," uvedl generální manažer Jaroslav Veselý.

Firma je podle něj přesvědčena, že se nedopustila žádného pochybení či jednání, které by bylo v rozporu s právními předpisy. "Do doby prošetření celé záležitosti se nebudeme dále mediálně vyjadřovat," dodal Veselý.

Manželský pár se netají tím, že si dopřeje luxus. Své dovolené nejčastěji tráví v izraelském letovisku Eilat nebo na horách, jezdí luxusními vozy a hrají rádi golf. Veselá se stala Manažerkou roku 2004 (v sekci Manažer odvětví); oba byli finalisty téže soutěže předloni.

Přiznali se k tomu, že nejoblíbenějším koníčkem je pěstování ovoce a zeleniny. "Říkáme, že by za tu dřinu naše mrkev mohla být zlatá," svěřil se médiím Jaroslav Veselý.

Podle bulvárního deníku Blesk vlastní několik luxusních vil. Podle výpisu z katastru nemovitostí se jedná o atypickou vilu v Ohrobci u Prahy a v Tvoršovicích na Benešovsku, dům v Libkovicích pod Řípem nebo byt v lukrativních pražských Dejvicích.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy