Praha - Pro ekologické spolky bude těžší blokovat stavby, od příštího roku budou mít ztížený přístup do stavebního řízení. Poslanci v úterý odhlasovali rozsáhlou novelu stavebního zákona, která by celý proces schvalování staveb v Česku měla zrychlit
O návrhu sociálnědemokratických poslanců Jaroslava Foldyny a Františka Adámka se ve Sněmovně diskutovalo nejvíce. Spolky se podle této změny nebudou moci účastnit územního a stavebního řízení. Nadále budou mít přístup pouze do řízení, kde se posuzuje vliv na životní prostředí (EIA). Ochráncům životního prostředí vadí, že zákon omezuje právo veřejnosti účastnit se povolovacích procesů. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) je smyslem spolků právě ochrana přírody, nikoliv snaha zabránit nějaké stavbě v daném území.
Další novinkou, kterou novela stavebního zákona přináší, je urychlení stavebních procesů pomocí takzvaného sloučeného řízení. Zatímco dosud se muselo žádat o územní rozhodnutí, stavební povolení a posuzování vlivu na životní prostředí zvlášť, nyní postačí jen jedna žádost. To by mělo urychlit zejména výstavbu rodinných domů nebo obchodních a administrativních center.
Novela stavebního zákona také umožní lidem stavět rodinné domy vlastníma rukama bez ohledu na velikost zastavěné plochy. Dosud si mohli lidé svépomocí postavit dům, který měl až čtyři podlaží, nesměli však překročit velikost zastavěné plochy 150 metrů čtverečních. Na stavbu většího jednopodlažního bungalovu si tak každý musel přizvat stavební firmu, ačkoliv je jeho výstavba podstatně jednodušší než například u třípatrového domu. Novela toto kritérium nyní ruší. Pro stavbu domu navíc nebude potřeba stavební povolení, bude stačit jednodušší ohlášení.
Firmy: Zákon neurychlí dokončení dopravních staveb
Poslanci nakonec odmítli řadu změn, s kterými jim zákon na začátku června vrátil Senát. Senátoři například schválili návrh, který by stanovil investorům povinnost informovat o svém záměru také vlastníky, které lze vyvlastnit, a určoval cenu za vyvlastnění pozemků na minimálně osminásobek úředního odhadu i pro energetické stavby.
Stavebním firmám naopak vadí, že ze zákona vypadl pozměňovací návrh, který měl umožnit rychlejší vyvlastnění pozemků u strategicky významných dopravních staveb. "Bez tohoto klíčového pozměňovacího návrhu nepřináší novela stavebního zákona žádné další prvky, které výrazně urychlí jakoukoliv dopravní stavbu," stěžoval si prezident Asociace pro rozvoj infrastruktury Tomáš Janeba.
Návrh na takzvanou předběžnou držbu zkoušel prosadit poslanec Martin Kolovratník (ANO). Tento nástroj měl umožnit začít stavět dálnici na vyvlastněném pozemku ještě předtím, než bude stanovena výše odškodnění. Právě spory o částku, kterou má stát majitelům pozemků zaplatit, často brzdí výstavbu dlouhá léta.
Podle některých poslanců novela stavebního zákona přílišnou změnu nepřinese. "Zákon měl řadu věcí zlepšit a urychlit, ale nemyslím si, že se tak stane. Doporučil bych počkat na zcela nový stavební zákon," uvedl Robin Böhnisch (ČSSD). Na novém stavebním zákonu už ministerstvo pro místní rozvoj pracuje. Podle odhadů však nebude hotov dříve než za pět let.
Takto se hlasovalo o novele stavebního zákona, která má zrychlit stavby, ale bude také znamenat omezení ekologických občanských sdružení... pic.twitter.com/oVxQHFFMM0
— Josef Kopecký (@PepaKopecky) June 27, 2017