Smrtelná bakterie v Česku, u tří lidí se čeká na testy

Domácí ČTK Domácí, ČTK, Michal Kalina
1. 6. 2011 17:09
Nákaza ohrožuje americkou turistku, další dva vzorky pocházejí z Českých Budějovic
Američanku nadále ošetřují na infekčním oddělení nemocnice Na Bulovce.
Američanku nadále ošetřují na infekčním oddělení nemocnice Na Bulovce. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Laboratorní testy potvrdily smrtelnou nákazu z bakterie EHEC O104 ve stolici americké turistky, naopak ji vyloučily u muže z jižní Moravy. U dalších tří osob podezření vyvrátí opět až výsledky testů.

"Mám zprávu, že zítra by do Národní referenční laboratoře měly dorazit dva vzorky z Českých Budějovic. Jeden z pacientů navštívil Drážďany, druhý nevycestoval nikam," řekl Aktuálně.cz hlavní hygienik Michael Vít s tím, že zároveň prověřují informaci o možném podezřelém případu ze severních Čech.

Američanka, která přicestovala z Německa, zůstává na infekčním oddělení nemocnice Na Bulovce.

"Laboratorní testy u ní potvrdily nákazu. Další dva případy podezření na tuto infekci jsou v šetření," informoval ve středu mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Američanka po příjezdu do ČR ihned vyhledala lékaře

Podle Víta je naprosto běžným postupem kontrolovat a vyšetřovat lidi, se kterými přijde nakažený do styku. Dodal však také, že Američanka trpěla průjmem už při příjezdu do Čech a ihned vyhledala lékařskou pomoc. Do užšího kontaktu tak v ČR s nikým nepřišla.

Naopak starší pacientka hospitalizovaná v královéhradecké nemocnici téměř s jistotou nebezpečné onemocnění nemá. Ředitel nemocnice Roman Prymula Aktuálně.cz řekl, že u ženy by nemělo jít o smrtelnou variantu střevní nákazy.

"Paní má řadu jiných onemocnění. Podle všeho to vypadá, že se skutečně nejedná o nebezpečnou bakterii," řekl Aktuálně.cz Prymula s tím, že definitivní potvrzení přinesou samozřejmě až výsledky laboratorních testů.

Prymula: Epidemie skončí asi za dva měsíce

Informace, že za šíření bakterie mohou salátové okurky ze Španělska, se nepotvrdily. Vyplývá to alespoň z posledních testů provedených v Německu. Z čeho se přesně lidé nakazili, zatím zůstává záhadou. Podle ministra zemědělství Ivana Fuksy by zdrojem mohlo být špatně tepelně zpracované maso.

V souvislosti s onemocněním zahájila Státní zemědělská a potravinářská inspekce koncem minulého týdne kontroly zeleniny.

"Kontrolujeme nejen okurky, ale veškerou další zeleninu," sdělil mluvčí inspekce Michal Spáčil s tím, že jeho úřad bude pokračovat v preventivních kontrolách, dokud nepřijde přesná informace o zdroji nákazy.

Prymula soudí, že teď už se nákaza přenáší mezi lidmi navzájem. "Pokud si všichni lidé budou řádně mýt ruce, epidemie může rychle skončit. Protože to všichni neudělají, mohla by skončit do dvou měsíců," řekl. Na mytí rukou stačí běžné mýdlo, není nutné dezinfekční.

Prymula je přesvědčen, že v ČR není žádný produkt, z něhož by se lidé nakazili. Všichni nemocní mají souvislost s Německem. Epidemiolog nevylučuje ani úmyslné zanesení infekce do skladišť potravin. Historicky se to už v konkurenčním boji firem prý stalo.

Nečas: Jím i okurkový salát

Premiér Petr Nečas ve středu řekl, že informacemi ohledně nákazy se bude zabývat vláda na svém čtvrtečním jednání.

"V případě této nákazy nevidím důvody k panice, ale situaci musí sledovat příslušné orgány a ministerstvo zdravotnictví. Dostupné údaje nasvědčují tomu, že pokud je podezření u někoho v České republice, tak je to zpravidla ten, kdo přicestoval z Německa," řekl k případné hrozbě pro Čechy premiér.

Nečas se přitom nachází přesně v této situaci. Ve středu byl na jednodenní návštěvě Drážďan."V době, kdy se psalo, že jsou to okurky, jsem okurkový salát. Na podobné věci nevěřím. Například na následky salmonely umře každý rok šedesát lidí," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy