Tento článek byl otištěn v deníku Insider, který jej Aktuálně.cz - své sesterské redakci - poskytl v plném znění.
Objev deníku Insider - Legionář Josef Vít, střelec 2. roty České družiny, padl 6. dubna 1915 u Medzilaborců. A tam je také na vojenském hřbitově pochován. V roce 2009 bylo jeho jméno ze záznamů padlých vymazáno a z československého legionáře se stal úředně registrovaný neznámý německý voják.
Stejný osud potkal Emila Navrátila, Jana Smaržeňjuka a desítky dalších československých (českých) legionářů. Jejich ostatky se škrtem pera a pak za pomoci hrobníkovy lopaty změnily ze dne na den v německé.
"Nechutná hra s kostmi českých vojáků," nazval to slovenský historik Martin Drobňák, když na případ upozornil redakci Insideru.
Německý hřbitov je plný Čechů
Martin Drobňák z Klubu vojenské historie Beskydy má pro výše popsané věci ještě jedno slovo. Podvod. Vše se totiž podle něho dělá kvůli tomu, aby se z německé nadace Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge (VDK), která se stará o německé hroby, vytáhlo co nejvíce peněz. Německo totiž exhumaci a důstojné pohřbení ostatků svých vojáků padlých v obou světových válkách štědře financuje.
Na Slovensku byly ostatky většiny německých vojáků ze druhé světové války už v posledních letech důstojně pohřbeny. Podle historika Martina Drobňáka začaly "chybět", takže byly jednoduše nahrazovány ostatky českých, slovenských, ruských, rusínských anebo maďarských padlých z předchozího celosvětového konfliktu.
Jen v Medzilaborcích (a nejde zdaleka jen o ně) je pochováno 1692 vojáků rakousko-uherské armády (tedy i Čechů) a jen čtyři říšští Němci. Prešovská Společnost péče o německé válečné hroby toto místo po rekonstrukci přesto označila jako "německý válečný hřbitov".
"Setkáváme se tu s barbarstvím, jaké nemá v civilizovaných zemích obdoby," říká Drobňák na adresu prešovské Společnosti péče o německé válečné hroby.
Komentář Martina Kalužáka ze Slovenského rozhlasu Košice je rovněž nekompromisní: "Na Slovensku se už roky cíleně kšeftuje s mrtvými vojáky. Jde o hroznou ostudu. Je nejvyšší čas s tím začít něco dělat."
Ohlídáme si to, řekla Praha
V odboru pro válečné veterány na českém ministerstvu obrany, které pečuje o hroby českých vojáků, vyvolala zpráva o kšeftování s ostatky pozdvižení. Před nedávnem totiž Češi zaslali slovenskému ministerstvu vnitra ostrou protestní nótu kvůli podobnému incidentu v Nových Zámcích, kde nechala radnice v rozporu s mezivládní dohodou srovnat se zemí náhrobek památníku československých vojáků, kteří na Slovensku padli krátce po vzniku republiky při střetu s jednotkami Maďarské republiky rad.
Tento týden o tom jednala na Slovensku ředitelka odboru pro válečné veterány Yveta Hlásecká a položila otázku také na Medzilaborce. "Zástupci slovenského ministerstva vnitra mi sdělili, že se tím zabývá policie, a proto mi až do vyšetření případu nemohou nic sdělit. V každém případě si to ohlídáme - vždyť jde podle všeho o hanobení ostatků českých vojáků," sdělila Insideru.
Zástupce Společnosti péče o německé válečné hroby, na niž ukázal historik Drobňák, odmítl vyšetřování slovenské policie jakkoliv komentovat: "Já neříkám nic. Je to věc orgánů, které konají. Nic více a nic méně," uvedl Ján Tomko pro Slovenský rozhlas.
Blízko k mezinárodní ostudě
V případu však dále pátral Martin Drobňák a svoje výsledky i archivní dokumenty předložil diplomatům německého velvyslanectví. Vedlo to zatím alespoň k tomu, že Berlín dočasně pozastavil exhumace a rekonstrukce vojenský hřbitovů na Slovensku, které jsou vydávány za německé.
"Bereme to velmi vážně. Proto jsme exhumace i rekonstrukce německých hřbitovů na Slovensku pozastavili," řekl vedoucí kulturního a tiskového oddělení německého velvyslanectví na Slovensku Roland Westebbe reportéru Martinu Kalužákovi ze Slovenského rozhlasu. Diskusí o falšování archivních dokumentů je znepokojen i mluvčí nadace Volksbund Deutsche Kriegsgräberfüsorge (VDK) Fritz Kirchmeier: "Počkáme si na verdikt soudu."
Historik Drobňák podal současně prešovské prokuratuře podnět, aby prošetřila okolnosti exhumace všech 24 000 německých vojáků z druhé světové války, které se na Slovensku za finanční podpory Německa uskutečnily od první poloviny devadesátých let minulého století. "Výsledek mi policie zatím nesdělila," říká.
Šokuje i jeho nejnovější objev: z kostí ruského vojáka z první světové války byly před časem "stvořeny" ostatky dvou mužů německého wehrmachtu z druhé světové války.
Chamtivost bez hranic?
Vyšetřování se zřejmě protáhne. Předseda slovenské části Společné slovensko-české mezivládní komise péče o vojenské hroby Gejza Petrík z ministerstva vnitra totiž říká, že rekonstrukci německých válečných hřbitovů povolil po zhlédnutí archivních dokumentů VDK. Německá nadace se ale brání, že žádné takové dokumenty nemá, protože její archiv byl ve druhé světové válce vybombardován.
"Mluvíme tu o rozsáhlém falšování archivních i historických dokumentů, jehož motivem není nic jiného než pumpování peněz z německé nadace VDK. Proto prešovská prokuratura zahájila stíhání pro podezření z trestného činu podvodu," vysvětluje Drobňák. Historik upozorňuje, že údaje prešovské společnosti, která německé vojenské hřbitovy obnovuje, neodpovídají ani průběhu bojových operací v oblasti Medzilaborců v období první světové války.
Před dvěma lety povolilo například ministerstvo vnitra v obci Oľka exhumaci "německého" hřbitova, kde mělo být ze 74 vojáků exhumováno 54 říšských Němců. Z evidenčních listů Vojenského historického archivu v Bratislavě však vyplývá, že se prokazatelně jedná o ostatky 47 rakousko-uherských, dvou ruských a jen 6 německých obětí. Válečný hřbitov v Oľce byl přesto zničen, jména rakousko-uherských (a tedy i českých, slovenských či ruských) vojáků ignorována - přesněji vymazána. Ostatky údajných "německých" vojáků byly přeneseny na "německý" válečný hřbitov v Medzilaborcích.
"Málo vídaná chamtivost v podnikání zneužívá kosti padlých, falšují se historické dokumenty, podvádí se německý donátor, obelhávají se slovenské a vlastně i české úřady... a to vše jen proto, aby se co nejvíce vydělalo," shrnuje skandál historik Martin Drobňák.