hrob

Spor o místo posledního odpočinku Mugabeho trvá. Soud nařídil exhumaci a hrob mezi hrdiny

Zimbabwská soudkyně rozhodla, že tělo bývalého prezidenta Roberta Mugabeho by mělo být exhumováno a znovu uloženo v hlavním městě Harare na místě, kde jsou pohřbeni národní hrdinové, informuje agentura Reuters. Tím se znovu rozhořel spor o místo posledního odpočinku někdejšího zimbabwského lídra.

Na slavném pohřebišti v Harare spočívají představitelé vládnoucí elity a bojovníci z války o nezávislost. Exhumaci Mugabeho ostatků a jejich přenesení na takzvané Pole národních hrdinů v Harare nařídil v květnu jeden z kmenových náčelníků z oblasti, kde se Mugabe narodil a kde je nyní pohřben. Proti tomu se ale staví Mugabeho tři děti. Jejich otec totiž údajně před smrtí vyjádřil obavy, že někteří z těch, kdo usilovali o jeho pád, budou chtít s částmi jeho těla provést tradiční rituál.

Potomci rozhodnutí kmenového náčelníka napadli u soudu, soudkyně ale jejich stížnost zamítla. Nyní budou mít děti možnost odvolání k nejvyššímu soudu. Jejich právní zástupce upřesnil, že o přezkoumání náčelníkova rozhodnutí samostatně požádala také Mugabeho manželka. Její žádost má být posouzena později v tomto měsíci.

Zdroj: ČTK

V Kanadě objevili stovky neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy

V Kanadě, poblíž bývalé katolické internátní školy pro původní obyvatele, byly pomocí radaru objeveny "stovky hrobů" bez označení. Objev v provincii Saskatchewan ve středu večer místního času oznámila Federace nezávislých původních národů a je to podle ní dosud největší nález podobného pohřebiště. Na čtvrteční ráno federace avizovala tiskovou konferenci, na které oznámí "děsivý a šokující objev stovek neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy v Marievalu", napsala agentura Reuters.

Nález přichází necelý měsíc po objevení ostatků 215 dětí poblíž internátní školy ve městě Kamloops. Škola v Britské Kolumbii fungovala do roku 1978 a byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů a dalších menšin od jejich rodičů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat