Je tu klíčový rok změn českého školství. Co ho zásadně zmodernizuje?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 2. 2020 7:13
České školství letos čekají zásadní změny. Klíčové výzvy a problémy, před nimiž stojí, sestavila společnost EDUin, zaměřující se na informace o vzdělávání. V každoroční analýze popisuje, v jakém stavu se české veřejné vzdělávání nachází.
Foto: Shutterstock.com

Rozvoj regionálního školství

Po více jak dvaceti letech přichází významná změna ve financování regionálního školství. Cílem změn je zlepšení kvality výuky, snížení počtu žáků ve třídě a zlepšení finanční situace škol. Ministerstvo školství poslalo s předstihem do regionů rozvojové programy, které začaly platit od 1. ledna 2020.

"Na mnohých školách se jedná o několik let neřešené prostředí, v každém kraji si to bujelo jinak," popisuje ministr školství Robert Plaga. "Navíc se jedná o přechodový rok, tudíž nevyjde úplně všechno."

Rozhodujícím parametrem pro finance ze státního rozpočtu nebude naplněnost školy a jednotlivých tříd, ale skutečně realizovaný rozsah výuky. Stanovený maximální objem výuky financovatelný ze státního rozpočtu má podle ministerstva otevírat prostor pro vyšší míru dělení tříd na skupiny pro určité předměty či aktivity, zavádění prvků tandemové výuky, rozšíření doby provozu mateřských škol a postupné snižování počtu dětí či žáků ve třídě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy