Z Kutnohorska se stala laboratoř českého vzdělávání. Do pěti let má být špičkou

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 1. 2020 11:40
Zlepšit kvalitu pokulhávajícího českého školství chce ojedinělý pětiletý pilotní projekt Nadačního fondu Eduzměna. Po dlouhé analýze vybral nejvhodnější, tedy co nejprůměrnější oblastí Kutnohorsko. Sem nasměruje velké finanční prostředky do vzdělávání a také znalosti předních odborníků. Z této pokusné laboratoře vzejde know-how pro celé Česko.
Šéf Eduzměny Zdeněk Slejška
Šéf Eduzměny Zdeněk Slejška | Foto: Zuzana Hronová

Do Eduzměny se spojily nadace, které podporují vzdělávání a rozhodly se vložit do fondu 100 milionů korun a dalších 100 milionů získat. Jedná se o Nadaci České spořitelny, Nadační fond Avast, Nadace Karla Janečka a Nadace Open Society fond Praha.

"Do určitého regionu bychom chtěli nainvestovat větší prostředky, zlepšit klima v regionu a pomoci všem zdejším školám, aby se mohly zlepšovat," vysvětluje Zdeněk Slejška, šéf Nadace Eduzměna. "Chceme zlepšit motivaci českých žáků chodit do školy, protože ta je v Česku nejnižší ze zemí OECD. Zaměříme se i na základní gramotnosti nebo kreativitu."

Prvotní problém je vyřešený - našli průměrnou oblast, kde budou novinky testovat. Bude jí Kutnohorsko, do finále se probojovalo ještě Přešticko v Plzeňském kraji či Semilsko na severovýchodě Čech.

"Nebyla to soutěž o nejlepší region, ale o nejvhodnější region," zdůrazňuje Katarína Kalivodová ze Společnosti pro kreativitu ve vzdělávání. "Nejvhodnějším regionem se stalo Kutnohorsko. Kromě průměrných ukazatelů rozhodlo i zdejší široké spektrum příležitostí, ochota spolupracovat a investovat čas, energii i finanční prostředky, schopnost vést dialog. Je tu velký potenciál pro změnu, protože si tu uvědomují potřebu zlepšovat zdejší vzdělávání a mají pro to nezbytné nadšení," dodává.

Zaměřit se chtějí také na zdokonalování zdejších učitelů a jejich další vzdělávání, zlepšit chtějí také leadership, tedy vedení školy. Ředitelé jsou totiž v současných podmínkách zavaleni administrativou a nemají čas se zdokonalovat. Obrátit se chtějí i ke zřizovatelům a zlepšit jejich spolupráci se školou, pak také na rodiče a více přitáhnout jejich zájem ke vzdělávání dětí.

Zlepšit chtějí také infrastrukturu a dlouhodobý rozvoj regionu. Projekt se bude týkat 41 ředitelství na území Kutnohorska od školek po střední školy. Projekt nepřináší do oblasti jen peníze, ale i jedinečné know-how obsahových partnerů, jako jsou EDUin,, Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání, Elixír do škol, Unie rodičů, Společnost pro kreativitu ve vzdělávání, Step by Step nebo JOB Spolek pro inovace.

"Zlepšovat vzdělání bylo naší prioritou, ale narazili jsme na strop našich možností, neměli jsme dostatečné odborníky ani finance. Proto jsme návrh Eduzměny velmi rádi přivítali," říká místostarosta Kutné Hory zodpovědný za školství Vít Šnajdr.

Místostarosta Kutné Hory Vít Šnajdr
Místostarosta Kutné Hory Vít Šnajdr | Foto: Zuzana Hronová

"Když do oblasti vstoupí třetí strana, má to skvělý efekt, že dokáže strhnout zdejší váhající lidi. Vnímáme to jako jedinečnou příležitost, aby žáci i učitelé chodili do školy rádi," dodává manažerka Místního akčního plánu Kutnohorsko Kamila Drtilová.

Zlepšení do dvou let

Na úrovni učitelů a ředitelů očekává Eduzměna zlepšení do dvou let. "Na úrovni žáků a rodičů to bude pomalejší, protože na ně působíme nepřímo," upozorňuje Zdeněk Slejška. Nadační fond chce být zcela transparentní, a tudíž například zveřejňovat i případné neúspěchy a slepé uličky, kudy se na poli vzdělávání nevydávat.  

"Očekáváním je spokojený žák, který chodí rád do školy a je motivován. Do pěti let očekávám, že dojde ke zlepšení školství na Kutnohorsku, a to by se mělo odrazit i v celém rozvoji regionu, v posílení kvality života. Lépe vzdělaní lidé mají více příležitostí, jsou úspěšnější," říká místostarosta Kutné Hory.

Další finalisté nebudou od projektu odstřiženi a realizátoři se do nich budou snažit přenášet zkušenosti s rozvojem vzdělávání v pilotním projektu.  

Do roku 2030 chce Eduzměna docílit, aby tento model fungoval na dvaceti až třiceti procentech českého území. Možnost přidat se k projektu bude mít každý region, který splní vstupní podmínky. 

"Všechna malá města trápí nedostatečné vzdělávání a odcházení mladých lidí za vzděláváním pryč z regionu," říká například starostka Semil Lena Mlejnková. "Vidíme v tom velkou příležitost, rádi s čímkoliv pomůžeme, rádi z toho také co nejvíce pro nás vstřebáme a budeme se dále zlepšovat."

Jak se celý projekt daří, budou zkoumat i v rámci mezinárodních testů PISA a nadace je domluvena s Českou školní inspekcí, že udělají podrobnější vzorek výsledků právě z vybraného Kutnohorska.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy