Je tu klíčový rok změn českého školství. Co ho zásadně zmodernizuje?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 2. 2020 7:13
České školství letos čekají zásadní změny. Klíčové výzvy a problémy, před nimiž stojí, sestavila společnost EDUin, zaměřující se na informace o vzdělávání. V každoroční analýze popisuje, v jakém stavu se české veřejné vzdělávání nachází.
Foto: Shutterstock.com

Odlehčení ředitelům i obcím

Decentralizace českého školství, která patří k největším v Evropě, měla za cíl co největší autonomii a svobodu škol ve způsobech výuky. Vedla však k enormnímu přetížení ředitelů a také zřizovatelů, kterými jsou často malé obce. Ty mnohdy vedou starostové, kteří se ve školství příliš nevyznají. Ve většině států proto funguje tzv. střední článek, který pomáhá ředitelům a zřizovatelům s vedením škol a zároveň dohlíží na dodržování školské politiky státu. Tím snižuje regionální rozdíly ve vzdělávání.

"Stát nedokáže realizovat vzdělávací politiku až na úroveň konkrétních škol a nechává v tom zřizovatele a ředitele samotné. Vezmeme-li přímo pedagogickou činnost, pak odpadají i zřizovatelé, protože k tomu nemají odborné kompetence. Mezi státem a školou tak už není nic, leda Česká školní inspekce kdesi 'za rohem'. Stát proto nedokáže efektivně ovlivnit, jakým způsobem se děti učí," říká Miroslav Hřebecký, expert EDUinu.

 

Právě se děje

Další zprávy