Je tu klíčový rok změn českého školství. Co ho zásadně zmodernizuje?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 2. 2020 7:13
České školství letos čekají zásadní změny. Klíčové výzvy a problémy, před nimiž stojí, sestavila společnost EDUin, zaměřující se na informace o vzdělávání. V každoroční analýze popisuje, v jakém stavu se české veřejné vzdělávání nachází.
Foto: Shutterstock.com

Otevření škol nepedagogickým pracovníkům

V platnost má vstoupit novela zákona o pedagogických pracovnících. Jejím nejkontroverznějším bodem je to, že se školy otevřou i nepedagogickým pracovníkům. Nové ustanovení umožní řediteli školy uznat předpoklad odborné kvalifikace učitele 2. stupně ZŠ nebo SŠ  lidem, kteří dosud nezískali odbornou kvalifikaci pro výkon učitelské profese, ale splňují podmínku požadovaného stupně vzdělání, tedy magisterský vysokoškolský titul, v případě tzv. odborníků z praxe též podmínku odbornosti. Do tří let si pak budou muset doplnit tzv. pedagogické minimum.

Ministerstvo školství si od opatření slibuje doplnění učitelského stavu, kde chybí tisíce pracovníků, hlavně pak větší zapojení odborníků z praxe do výuky či do odborného výcviku. "Čísla z regionů ukazují, že jsou kraje, kde více než deset procent výuky dnes zajišťují nekvalifikovaní pracovníci na výjimku a neaprobovaně je zajišťováno dokonce 30 procent výuky (učí pedagogičtí pracovníci, ovšem s jiným vystudovaným předmětem - pozn. red.)," vysvětluje ministr školství Robert Plaga. "Prostě nemáme jako ve Finsku přeplněné pedagogické fakulty, kde se nejlepší studenti perou o místo učitele a všichni mají pedagogické magisterské vzdělání," dodává. Pedagogické fakulty však varují před snížením odbornosti výuky i její didaktiky.

Do finské školy v Česku se můžete podívat zde.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy