Praha - Levné školní pomůcky a výrobky pro děti vyrobené z měkčeného PVC mohou poškodit zdraví dětí. Často se v nich totiž vyskytují ftaláty, které mohou vyvolat alergii či astma, poškodit játra a jsou toxické pro reprodukci. Zjistil to průzkum neziskové organizace Arnika. Testy prověřily školní pomůcky a dětskou letní výbavu: sandály, potápěčské brýle, pouzdra na tužky, gumy a penály.
Nejhůře dopadly dva penály, a to penál Transformers – Optimus Prime, který je imitací značkového penálu, a penál 21st Century od firmy Noell, a. s. Oba obsahovaly větší množství rizikových ftalátů DEHP a DINP.
"U penálu Transformers se nepodařilo zjistit výrobce," uvedl Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady, v rámci kterého byl průzkum proveden. Pozitivní podle něj ale bylo, že ani jeden testovaný výrobek neobsahoval těžké kovy.
"O výsledcích testů informujeme Českou obchodní inspekci. Ta má pravomoc zasáhnout a případně výrobky stáhnout z trhu," řekl mluvčí Arniky Vratislav Vozník.
Jak se ftalátů vyvarovat
Ftaláty se ve výrobcích vyskytují hlavně v průhledných plastových fóliích. Třetí testovaný penál, jehož povrch je vyroben z textilie, tedy žádné ftaláty neobsahoval. Stejně tak dopadly i ostatní výrobky zařazené do průzkumu.
Pokud se rodič chce vyhnout ohrožení svého dítěte, měl by se podle Vozníka vyhnout výrobkům z měkčeného PVC. Ftaláty jsou chemické látky používané právě jako změkčovadla PVC, což je nejlevnější plast. Právě proto mohou být levnější výrobky špatnou volbou, řekla Karolína Vrabcová, vedoucí projektu Máme právo vědět organizace Arnika.
"Pro rodiče je velmi těžké zjistit, z čeho penál je, a kterým výrobkům se tak vyhnout. Není to vůbec značeno," dodala Vrabcová. Pokud na produktu dostatečně jasné označení spotřebitel nenajde, měl by mu pomoci prodavač.
Nejasná legislativa nahrává ftalátům
"V Evropě již řadu let platí zákaz používání šesti nebezpečných ftalátů při výrobě hraček a výrobků pro péči o děti. Bohužel není úplně přesně vymezeno, co jsou předměty pro péči o děti, a je vždy na rozhodnutí příslušného kontrolního orgánu, zda do této kategorie výrobek spadá," uvedl Petrlík.
Ftalátů je asi 40 druhů, ale těch nebezpečných, které se sledují nebo jsou zakázány, je 7. "Ftaláty se v EU stále intenzivně zkoumají a několik z nich již bylo zařazeno na kandidátní listinu pro zákaz vstupu na trh," dodal Petrlík.