Soudce Tomáš Hübner zdůraznil, že to, co se stalo v Katyni, považuje za prokázanou historickou skutečnost, dokazování u soudu se proto soustředilo na to, co obžalovaní pronesli na záznamu. Podle soudce ale nešlo o diskusi.
"Byla to jasná propagandistická exhibice za hranicí zákona, která od začátku do konce směřovala pouze k jednomu: aby posluchače, který bude mít tu smůlu, že si relaci zapne, přesvědčila o tom, že v Katyni se ani tak moc nestalo, a pokud stalo, tak za všechno mohou Němci, protože Sovětský svaz přece v rámci druhé světové války ani jiné žádné válečné zločiny nespáchal," konstatoval Hübner.
"Nikde na světě by si to nikdo nedovolil, kdyby se jednalo o zločiny Němců, Osvětim, holokaust," uvedl Hübner s tím, že podle něj přetrvává nesprávná představa v tom, že komunistické a nacistické zločiny nejsou na stejné úrovni. "Není to pravda, zákon takový rozdíl absolutně nezná," řekl.
Debata, které se týká obžaloba, se uskutečnila v létě 2020. Moderoval ji obžalovaný Kapal ze Svobodného rádia a vedle Skály v ní diskutoval také Václavík - amatérský historik a autor knihy, jež podle anotace "odhaluje skutky, život a vládu Josifa Vissarionoviče Stalina, člověka zakydaného hromadou špíny". Spolu s muži čelí obžalobě i Svobodné rádio jako právnická osoba, soud mu v pátek uložil trest uveřejnění rozsudku na 90 dnů.
Podle uznaných historických faktů vyvraždila polské válečné zajatce v Katyni v roce 1940 sovětská tajná policie NKVD. Kapal ale v pořadu podle obžaloby například uvedl, že "všechno je trošičku jinak, než se nám snaží v současné době namluvit". Skála zase řekl, že na vytváření nacistické legendy o NKVD od počátku spolupracovala exilová polská vláda. Exhumaci tisíců těl z hromadných hrobů označil za údajnou.
Hovořilo se také o tom, že masové popravy v terénu do hromadných hrobů byla čistě německá metoda. Kapal následně podle státní zástupkyně záznam rozhovoru nahrál na internet.
Soud v pátek téměř dvouhodinový záznam debaty přehrál. Podle Skály z něj jasně vyplývá, že válečné zločiny nepopíral. Pouze údajně vybízel k diskusi nad tématy. Doplnil, že každou větu z diskuse může doložit "seriózními zdroji třetích stran". To, že by popírali genocidium nebo válečné zločiny, odmítli i další obžalovaní.
Obhájci obžalovaných v závěrečných řečech poukazovali zejména na to, že muži nepopírali ani nezpochybňovali událost, polemizují podle nich pouze s tím, kdo má za masakr odpovědnost. Soudce ale řekl, že popírali pachatele, který byl označen jako nevinný.