Rakušan ředitele tajné služby odstavil, Stanjura teď pro něj chce generálské hvězdy

Jan Horák Jan Horák
26. 9. 2024 13:36
Podruhé v historii se stane ředitel Celní správy generálem se dvěma hvězdami. Plyne to z materiálu ministerstva financí, který má Aktuálně.cz k dispozici. Jde o první generálskou nominaci před blížícím se státním svátkem 28. října. Ředitel se stal jednohvězdičkovým generálem v době, kdy řídil nejuzavřenější tajnou službu v zemi. Ministr vnitra Vít Rakušan ho předloni této funkce zbavil.
Ředitel Celní správy České republiky Marek Šimandl.
Ředitel Celní správy České republiky Marek Šimandl. | Foto: ČTK

Marek Šimandl byl svého času jeden z nejlépe informovaných lidí ve státě. Sbíhaly se u něj poznatky Úřadu pro zahraniční styky a informace, jak se oficiálně nazývá rozvědka. Šimandl ji čtyři roky řídil. Svá zjištění s ním sdílely i zbylé dvě tajné služby v zemi - Vojenské zpravodajství a Bezpečnostní informační služba.

Současně byl však jediným z ředitelů, který nepřežil první rok vlády Petra Fialy (ODS). Formálně požádal kabinet o své odvolání, ale tomu předcházel zájem odpovědného ministra, šéfa resortu vnitra Víta Rakušana (STAN), udělat v čele rozvědky změnu a vybrat nového ředitele.

Kabinet pro zkušeného zpravodajce s dlouholetou praxí v bezpečnostních sborech našel obratem nové uplatnění. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) jmenoval Šimandla v červenci 2022 ředitelem Celní správy. Tam už vstupoval coby brigádní generál, hodnost si vysloužil řízením rozvědky. A nyní se má stát generálmajorem.

Ochrana ekonomických a bezpečnostních zájmů

"Významným způsobem se podílí na procesu zvýšení efektivity řízení Celní správy České republiky. Svým přístupem k výkonu služby přispívá k ochraně ekonomických a bezpečnostních zájmů České republiky," stojí v návrhu resortu financí na to, aby Šimandl získal druhou generálskou hvězdu. Prvním generálmajorem v této funkci byl jeho předchůdce Milan Poulíček.

Materiál popisuje Šimandla jako pracovitého odborníka, který je důsledný, pečlivý a se schopností se domluvit. Resort si také pochvaluje, jak se bez předchozí zkušenosti dokázal v oblasti vybírání cel, rozkrývání daňových podvodů a řízení složky spadající pod resort financí zorientovat.

"Prosazuje otevřenou a proaktivní komunikaci a spolupráci s obchodní veřejností v oblasti usnadňování obchodu a placení cel a daní a zároveň upevňuje postavení Celní správy České republiky jako bezpečnostního sboru v oblasti prosazování práva," uvádí dále návrh s tím, že fungování správy v její organizaci a digitalizaci zefektivnil.

Jde o dosud první návrh na generálské povýšení, jenž se v souvislosti s blížícím se státním svátkem 28. října objevil. Další se očekávají v nejbližších týdnech ještě od resortů obrany, vnitra a spravedlnosti. Až je schválí Fialova vláda, finální rozhodnutí o udělení generálských hvězd bude na prezidentu Petru Pavlovi.

Neklidné časy v rozvědce

Šimandl není jediný bývalý příslušník rozvědky, který působí v nejužším vedení Celní správy. Jeho prvním náměstkem je od samého počátku David Chovanec, který pod Šimandlem více než tři roky působil coby náměstek právě v Úřadu pro zahraniční styky a informace. Chovancovi tam podléhaly rozpočet, ekonomika či materiální zázemí služby.

Šimandl přebíral vedení rozvědky v září 2018 ve složité situaci, kdy jí otřásaly hospodářské machinace. Kvůli nim padl tehdejší ředitel služby Jiří Šašek, později státní zástupce obžaloval někdejšího náměstka pro operativu Zdeňka Blahuta ze zneužití pravomoci úřední osoby a podvodu za 190 milionů korun.

"Služba je v současnosti bezproblémově fungující institucí a i nadále zaujímá své významné a důležité místo ve zpravodajském systému České republiky," chválilo vnitro Šimandla za stabilizaci rozvědky v dubnu 2021, když ho navrhlo povýšit na brigádního generála. Později se však pod ním služba personálně rozkolísala, když se zbavil dvou klíčových náměstků.

V lednu 2022 pak ministr Rakušan naznačil, že Šimandl ve funkcí nevydrží. Vláda pak 1. června souhlasila s jeho odvoláním. "Děkuji panu Šimandlovi za jeho práci. Budu rád, pokud zůstane v bezpečnostních sborech i nadále a stát tak bude moci využít jeho odbornost a kvalifikaci," uvedl tehdy ministr vnitra.

Mohlo by vás zajímat: Kdyby mohli, vraždí teroristé i u nás, říká šéf BIS (15. 5. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz - Michal Koudelka | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy