Podnětem hygieniků se, jak upozornil regionální server Vrchlabinky.cz, bude zabývat Městský úřad Vrchlabí. Tajemník vrchlabské radnice Pavel Řehák řekl, že podnět hygieniků původně přišel na trutnovskou radnici, která jej ale začátkem týdne postoupila do Vrchlabí, ke kterému je Černý Důl místně příslušný. "Bude probíhat standardní přestupkové správní řízení. Proběhne dokazování a bude se zjišťovat, zda je přestupek prokázaný," řekl tajemník.
Hygienici po pozitivním testu na koronavirus prověřovali, s kým a kde se bývalý prezident poslední dny před testem stýkal. Z informací od Klausovy ochranky zjistili, že byl v Černém Dole na Trutnovsku. Vládní opatření neumožňovalo pobyt lidí na území okresu těm, kdo tam nemají trvalý pobyt. Ze zákazu bylo několik výjimek, které se týkaly například cesty do práce, pobyt na chatě či víkendovém bytě neobsahovaly.
Mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka webu řekl, že podnět hygieny je "tragikomický doklad absurdity dnešní doby". Podle Macinky Klaus neudělal nic špatně. Než se vydal do svého horského apartmánu, obrátil se na krajskou hygienu v Královéhradeckém kraji a ptal se, za jakých podmínek se smí do Černého Dolu vydat. Dozvěděl se, že musí mít s sebou výpis z katastru, že mu byt patří.
Podle mluvčího kvůli tomu cestu o týden odložil, aby si dokumenty stihl opatřit. "Při vjezdu na území okresu Trutnov byl dokonce kontrolován policejní hlídkou, která zmiňované dokumenty na místě prověřila," řekl webu Macinka. Kritizoval i to, že trasováním hygienici nehledají jen další nakažené, ale skrytě pátrají i po přestupcích.
Deset tisíc za nenošení roušky
Klaus v minulosti několikrát vystupoval na veřejnosti bez roušky nebo jiné ochrany obličeje. Kvůli říjnovému vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze dostal na konci ledna pokutu 10 000 korun od pražské hygienické stanice. Proti rozhodnutí podal odpor.
V lednu se pak zúčastnil protestu na Staroměstském náměstí, kde bylo několik tisíc lidí. Mimo jiné se bez roušky fotografoval s ostatními účastníky demonstrace. Svůj odpor proti vládním protiepidemickým opatřením Klaus v minulosti označil za formu občanské neposlušnosti.
Bývalému prezidentovi skončila minulý týden v pátek povinná karanténa kvůli jeho nákaze koronavirem. Kromě vyšetření v Ústřední vojenské nemocnici se léčil doma běžně dostupnými léky.