Senát zamítl církevní restituce. Po devíti hodinách

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
15. 8. 2012 20:14
Zákon se tak vrací do sněmovny, která k přehlasování veta potřebuje 101 hlas
Senát: "STOP církevním restitucím"
Senát: "STOP církevním restitucím" | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Senát podle očekávání vetoval zákon o církevních restitucích. Pro zamítnutí hlasovalo 43 levicových senátorů.

Proti zamítnutí naopak hlasovali 33 senátorů - všichni přítomní za ODS, TOP 09 a STAN a nakonec i senátoři za KDU-ČSL, přestože polovina šestičlenného lidoveckého klubu v Senátu měla ještě v úterý, tedy pouhý den před hlasováním, k zákonu výhrady.

Devítihodinová debata byla místy vypjatá, výsledek byl - vzhledem k rozložení sil v horní parlamentní komoře - předem dán.

ČSSD se dlouhodobě netají odporem k církevním restitucím. Během projednávání ve sněmovně, kde zákonu zabránit nemohla, sáhla i k obstrukcím: zákon pak ve sněmovně prošel až kolem půlnoci.

Atmosféra v Senátu byla úplně jiná. Tentokrát sáhla zpočátku k dlouhým projevům spíše pravice, senátní většina poté sáhla k omezení řečnické lhůty na 10 minut.

ČSSD: Dáváte jim příliš mnoho. Vlastně je to krádež

"Tento zákon nezmírňuje majetkové křivdy, ale snaží se je úplně odstranit. Asi i ve větším rozsahu, než v jakém byly spáchány," prohlásil senátor za ČSSD a prezidentský kandidát Jiří Dienstbier.

"Církve byly předmětem křivd, musí být řešeny, ale ne tak špatným zákonem, jako je tento," přidal se předseda senátního hospodářského výboru Jan Hajda (ČSSD).

S těžším kalibrem přišel senátor Vladimír Dryml (dříve ČSSD, nyní se přiklonil k Zemanovcům): "Majetek se vrací Vatikánu, vatikánské bance. To je bezpečnostní problém."

Zároveň ovšem Dryml připustil, že s církvemi k "nějakému vyrovnání musí dojít".

"Nesnažme se na tom jen urvat jen nějaký volební hlas," apelovala na kolegy naopak občanská demokratka Alena Palečková.

ČSSD zahájila kampaň: Restituce se hodí

Zákon se tak vrátí poslancům a vládní koalice, která zákon prosazuje, bude muset hledat každý hlas: pro přijetí zákona ve sněmovně hlasovalo 93 poslanců, pro přehlasování senátního veta je nutné mít 101 hlasů.

Volební kampaň ČSSD
Volební kampaň ČSSD | Foto: ČSSD

Pokud se jí podaří prosadit zákon i navzdory Senátu, je otázkou, jak se k návrhu postaví prezident Václav Klaus.

Druhé schvalování ve sněmovně spadne zrovna do období předvolební kampaně před podzimními senátními a krajskými volbami. S tím ostatně ČSSD počítala - a na tom také postavila i část předvolební kampaně, která se už objevila na billboardech.

Ruka státu daruje ruce v církevním ornátu pytel peněz.

Odlučování církví a státu

Zákon počítá jednak s navrácením nemovitého majetku (polí, luk a lesů), které teď drží stát (tento majetek je vyčíslen asi na 78 miliard korun), jednak s finančním odškodněním za majetky, které vrátit nelze (vyčísleno na 59 miliard).

Kromě toho má stát ještě 17 let stát církve podporovat, protože vyrovnání bude ještě v běhu. Třicet let poté ale mají být církve naprosto nezávislé na státu a mají hospodařit ve vlastní režii. Tím by fakticky nastala odluka církve od státu, který teď platí i mzdy duchovních.

Celkem teď stát vydá ročně na platy duchovních 1 miliardu a 300 milionů korun. Celkové státní náklady na provoz církví a náboženských společností se vyšplhají ročně na 1,5 miliardy.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak se díváte na restituce?

 

Právě se děje

Další zprávy