Praha- Náčelník vojenské kanceláře prezidenta Rostislav Pilc neuspěl s rozkladem kvůli odebrání bezpečnostní prověrky. Ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Dušan Navrátil potvrdil původní rozhodnutí úřadu a rozklad zamítl, informoval Pilcův advokát Daniel Volák. Ten rozhodnutí zpochybnil. Pilc se chce proti rozhodnutí bránit soudně. Prezident Miloš Zeman si chce nejprve před rozhodnutím o dalším osudu Pilce ve funkci náčelníka kanceláře prostudovat všechny podklady.
"Odůvodnění rozhodnutí je zarážející a vyvolává mnohé otazníky," řekl Volák k rozhodnutí Navrátila. Rozkladová komise NBÚ podle něj doporučila rozhodnutí o odebrání prověrky zrušit s argumentem, že zpráva Vojenského zpravodajství týkající se Pilce je nevěrohodná. "Ředitel NBÚ si z vlastní iniciativy vyžádal doplnění zprávy a až poté byl rozklad zamítnut. Toto dodatečné dodělávání důkazů budí dojem, že jde o mstu někoho z Vojenského zpravodajství a že odebrání prověrky bylo na objednávku," poznamenal Volák.
Pilcovi nyní běží třicetidenní lhůta na podání správní žaloby k Městskému soudu v Praze. Volák řekl, že opravného prostředku využije. V žalobě chce být konkrétní ohledně jmen a skutkových okolností, řekl.
Kauza Nagyová i vazby na Rusko
Podle spekulací v tisku Pilcovi uškodila aféra kolem bývalé šéfky kabinetu někdejšího premiéra Petra Nečase Jany Nagyové (nyní Nečasové), ve které svědčil v neprospěch svých bývalých kolegů z Vojenského zpravodajství. Zpráva Vojenského zpravodajství pak měla poukázat na Pilcovy vazby na Rusko a na přílišnou náklonnost k ženám.
Šéf vojenské kanceláře na Hradě patří mezi vlivné představitele armády. Jeho prostřednictvím vykonává prezident svou roli nejvyššího velitele ozbrojených sil. Do jeho kompetencí patří i řízení Hradní stráže. Pilc měl dosud na starosti také vypracovávání podkladů pro jmenování generálů a nejvyšších představitelů vojenských vysokých škol.
Zeman při návštěvě Karlovarského kraje neřekl, zda bude muset Pilc ve své funkci skončit. V minulosti jeho odvolání pozdržel do rozhodnutí NBÚ o rozkladu. Dnes řekl, že předpokládal Pilcův konec, pokud rozkladová komise rozhodnutí úřadu o odebrání prověrky potvrdí, což se ale nestalo.
Členové komise naopak podle něj původní verdikt, na rozdíl od Navrátila, označili za neopodstatněný. "Takže nyní je mým úkolem seznámit se se všemi příslušnými materiály, přečíst si je a pak se rozhodnout," řekl Zeman na tiskové konferenci. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka je oznámení jeho verdiktu spíše otázkou příštích týdnů.
Standardně vykonává práci
Prezident Miloš Zeman v minulosti řekl, že Pilc bude muset bez prověrky v pozici skončit, na jeho pozici je totiž zákonnou podmínkou. Později ale uvedl, že počká na rozhodnutí o rozkladu. Bez prověrky, kterou Pilc ztratil, se nemůže seznamovat s utajovanými skutečnostmi. To je pro výkon jeho funkce zásadní omezení.
Podle Ovčáčka Pilc i nadále "standardně vykonává svou práci" a doprovází například prezidenta při jeho cestách. Hradní mluvčí zároveň zdůraznil, že Hrad striktně dodržuje zákon a s tajnými informacemi se seznamují jen povolaní zástupci. Podotkl, že "na Pražském hradě je osoba nejpovolanější, která má právo seznamovat se s utajovanými skutečnostmi, a to je prezident republiky".
Pilc není na Hradě jediný, který má problém s bezpečnostní prověrkou. O její udělení neúspěšně požádal kancléř prezidenta Vratislav Mynář, který svou funkci bez prověrky vykonává již tři roky. Mynář se proti jejímu neudělení brání soudně.