Vlčkovy majetkové poměry zmapovala televize Nova, která zjistila, že politikova rodina získala před šesti lety na pražském Žižkově stodesetimetrový byt. A cena? Milión tři sta tisíc korun.
V této lokalitě - poblíž centra města - by přitom podle realitních makléřů srovnatelný byt tehdy přišel minimálně o milión korun dráž.
Ušetřili všichni. Kromě státu
Vlčkova rodina ušetřila za bydlení díky stavební společnosti Dostav, kterou vlastní politikův letitý známý. Reportérka pořadu Na vlastní oči zjistila, že tato firma měla v té době dvacetimiliónový dluh u státní konsolidační agentury. A v dozorčí radě agentury v době seděl právě Miloslav Vlček.
Agentura se původně s firmou soudila, nakonec ale dluh za čtyři milióny korun prodala právničce, jež podle Novy dlouhodobě pracuje pro majitele Dostavu. Takový postup dlužníci agentury volí zpravidla tehdy, když se chtějí lacino dostat ke svým dluhům: koupí je za ně prostředník.
Srovnáno na časové přímce: Dostav začal mít problémy kvůli dluhu s ČKA, Vlčkova rodina o osm měsíců později kupuje od této firmy byt a o dalších pár měsíců později je dluh Dostavu u agentury s Vlčkem v dozorčí radě vyřešen.
Vlček: Nehledejte v tom senzaci
Muž, který se letos v létě stal jedním z nejvyšších ústavních činitelů, se dnes nechtěl o případu bavit. Uvedl jen, že je schopen vše doložit.
"Jsem připraven vás přijmout a položím na stůl veškeré doklady. Kdy? Nyní odjíždím, vrátím se v pátek, tak zavolejte. Není v tom ale žádná senzace, vše doložím," sdělil Aktuálně.cz.
V televizní reportáži ohledně ceny bytu uvedl: "Taková cena byla dohodnutá. Cena je taková, jakou firma chtěla."
Miroslav Vlček má zatím absolutní podporu vedení mateřské sociální demokracie. Její předseda Jiří Paroubek se ve stanovisku zaslaném Aktuálně.cz Vlčka zastal a kauzu označil za vykonstruovanou.
"Příběh nebyl zpracován na základě korektních, objektivních a úplných informací...Spekulativní tvrzení o ovlivňování pohledávek v ČKA jsou tvrzení bez jediného důkazu," stojí ve stanovisku.
ČKA: Jeden hlas nic neznamená
Důkaz o tom, že to byl právě Miroslav Vlček, kdo díky svému angažmá v ČKA pomohl Dostavu k výhodnému vyřešení dluhu, se skutečně dosud neobjevil. Transakce proběhla za minulého vedení konsolidační agentury, které nominovala ještě Zemanova vláda.
Nyní agentura tvrdí, že nemá žádné informace o nějakém Vlčkově lobbingu za rychlé vyřešení případu Dostav.
"Je to už několik let, nikdo ze současného představenstva tu tehdy nebyl," uvedl mluvčí agentury Jiří Pekárek.
K dokladům o samotné transakci s dluhem ale říká, že Vlček o ní vůbec nerozhodoval.
"Je to věc, kterou vůbec neřešila dozorčí rada. Bylo to na rozhodnutí představenstva," dodal Pekárek.
Konsolidační agentura nicméně opakovaně čelila podezření, že jednotlivé prodeje pohledávek provázejí tlaky. Mimo jiné i od členů dozorčí rady.
Vlček, Tlustý, Gross, Kalousek...
Šéf sněmovny se tímto příběhem zařadil po bok politiků s nevyjasněnými majetkovými poměry. Nemine rok, aby se seznam - na němž jsou politici všech stran - nerozšířil.
Začalo to někdejším ministrem financí Vlastimilem Tlustým, který už roky tají, kdo mu půjčil na stavbu domu ve Slaném.
Okolnosti pořízení pražského apartmánu musel vysvětlovat i bývalý lidovecký šéf a nynější ministr financí Miroslav Kalousek. Do rodinného apartmánu totiž původně investoval zbrojař Richard Háva, s nímž Kalousek ještě coby ekonomický náměstek na obraně uzavíral několik obchodů.
Jediný, jehož nejasné majetkové poměry odstartovaly konec politické kariéry, byl nakonec jen expremiér Stanislav Gross. Ten veřejnost a média nepřesvědčil, že sporných 900 tisíc získal "čistě".
Vlčkův příběh vyšel najevo v době, kdy kvůli majetku bojuje o udržení v politice lidovecký vicepremiér Jiří Čunek. Ten se nyní snaží doložit policii, že půl miliónu korun použitých na stavbu domu nepocházelo z úplatku.